Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Καν' το όπως ο... Νέτο!

Νέτο INTIME SPORTS

Ο Ντάρσι Νέτο τείνει να εξελιχθεί σε δεινό σκόρερ για την ομάδα του Άρη, αφού πέτυχε το πέμπτο του γκολ με την φανέλα των κίτρινων. Τι κοινό έχουν και τα πέντε τέρματα; Όλα έχουν μπει με εύστοχες εκτελέσεις φάουλ! (videos).

Ο Βραζιλιάνος άσος γεννήθηκε στις 7/2/1981 και το πλήρες όνομα του είναι Σάο Ζοζέ ντο Ρίο Πρέτο. Εμείς ωστόσο τον έχουμε μάθει ως Ντάρσι Νέτο, από την σεζόν 2007-2008 όταν και τον απέκτησε η ομάδα του Άρη.

Από τότε ο Βραζιλιάνος άσος αποτελεί έναν από τους καλύτερους δεξιούς οπισθοφύλακες του ελληνικού πρωταθλήματος, αν και φέτος μας έκανε λίγα νερά...

Ως Βραζιλιάνος λοιπόν έχει ένα πρόβλημα με την προπόνηση και την νυχτερινή ζωή, όμως η ποιότητα του είναι τέτοια που δύσκολα μπορεί να βγει από το αρχικό σχήμα του Άρη.

Το πόσο καλός παίκτης είναι το έδειξε και την ερχόμενη Κυριακή, πετυχαίνοντας ένα γκολ που θύμισε αρκετά εκείνο του Ροναλντίνιο στο μουντιάλ του 2002. Αυτό που έχει ιδιαίτερη σημασία ωστόσο, είναι πως ο Νέτο έχει πετύχει πέντε γκολ στο πρωτάθλημα και όλα είναι με εύστοχες εκτελέσεις φάουλ!

Ας τα θυμηθούμε ένα προς ένα...

Σεζόν 2009-2010

Τρία γκολ πέτυχε την περσινή σεζόν ο Νέτο τα δυο εκ των οποίων κολλητά σε δυο μαζεμένες αγωνιστικές.

22/11/2009: ΠΑΟΚ-Άρης: 4-1

Οι Κίτρινοι υπέστησαν μία βαριά ήττα με 4-1 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, όμως ο Βραζιλιάνος άσος πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ με εκτέλεση φάουλ.

29/11/2009: Άρης-Πανιώνιος: 1-1

Το παιχνίδι ήταν στο 0-0 με τους φίλους των κίτρινων να περιμένουν με αγωνία τους παίκτες του Άρη να βάλουν ένα γκολ. Τη λύση έδωσε ο Νέτο με ωραίο φάουλ στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 90ο λεπτό ωστόσο ο Κουμορτζί έφερε το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας για τον Πανιώνιο.

28/3/2010: Άρης-Λεβαδειακός: 1-0

Άλλο ένα κρίσιμο ματς για τον Άρη που κυνηγούσε μία θέση για τα πλέι οφ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντάρσι Νέτο, ο οποίος με ωραίο φάουλ χάρισε τους τρεις βαθμούς στους κίτρινους με ωραίο φάουλ στο 64ο λεπτό.

Σεζόν 2010-2011:

5/12/2010: Άρης - Αστέρας Τρίπολης: 1-0

Φτάσαμε και στη φετινή σεζόν με την ομάδα του Άρη να υποδέχεται τον Αστέρα της Τρίπολης στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Οι κίτρινοι ήταν κακοί, όμως ο Νέτο έδωσε τη λύση στο 56ο λεπτό με ωραίο φάουλ.

11/12/2010: Ολυμπιακός Βόλου - Άρης: 1-1

Τέλος η τελευταία φορά που "χτύπησε" ο Νέτο ήταν την Κυριακή που μας πέρασε στον Βόλο, όταν και πέτυχε γκολ αλά... Ροναλντίνιο βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο γκορ.

Για κακή του τύχη ωστόσο ο Μιχάλης Σηφάκης έκανε ένα αστείο λάθος και η ομάδα του έμεινε τελικά στο 1-1 με γκολ του Ντολεζάι.

Ο Νέτο με αριθμούς

Συνολικά ο Νέτο έχει αγωνιστεί σε 96 παιχνίδια στο πρωτάθλημα με την φανέλα του Άρη, όμως στα πρώτα δυο χρόνια στην ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει. Τις δυο τελευταίες σεζόν ωστόσο έχει πέντε γκολ.