LA LIGA

"Καταιγίδα" η Ρεάλ με Χετάφε

ρονάλντο

Με δύο γκολ των Κρ.Ρονάλντο και Ιγκουαΐν η Ρεάλ νίκησε με 4-2 την Χετάφε στο "Κολισέουμ" (vds)

Κριστιάνο Ρονάλντο και Γκονσάλο Ιγκουαΐν ήταν για ακόμη μια φορά οι πρωταγωνιστές της "βασίλισσας".
Πέτυχαν αμφότεροι από δύο γκολ και έδωσαν προβάδισμα στην Ρεάλ με 4-0 πριν την συμπλήρωση 40 λεπτών.

Ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ στο 13' με εκτέλεση φάουλ και στο 37' έκανε το 0-4 με άπιαστο διαγώνιο σουτ, ενώ ενδιάμεσα ο Αργεντινός είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 20' και το 23'.

Ένα μόλις λεπτό αργότερα η Χετάφε μείωσε με τον Παρέχο και στο 80' ο Πέδρο Λεόν διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

ΧΕΤΑΦΕ: Ουστάρι, Κορτές, Μάριο, Ράφα, Μανέ, Ντέρεκ Μπόατενγκ, Κασκέρο (79' Αλμπίν), Πέδρο Λεόν, Γκαβιλάν (46' Μανού ντελ Μοράλ), Παρέχο (46' Σελεστίνι), Μίκου.
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Ραούλ Αλμπιόλ, Γκαράι, Αρμπελόα, Γκάγκο, Τσάμπι Αλόνσο, Γκρανέρο, Φαν Ντερ Φάαρτ (67' Φαν Ντερ Φάαρτ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (81' Γκούτι).

Ατλέτικο - Μπιλμπάο 2-0

Με τέρματα των Ντιέγκο Φορλάν και Σέρχιο Αγκουέρο στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο κέρδισε στην Μαδρίτη με 2-0 την Μπιλμπάο, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Ντε Χέα, Βαλέρα, Ουϊφαλούσι, Άλβαρο Ντομίνγκεθ, Αντόνιο Λόπεθ, Πάουλο Ασουνσάο, Χουράδο, Ρέγες (82' Σάλβιο), Σιμάο, Αγκουέρο (89' Ιμπραΐμα), Φορλάν (80' Καμάτσο).
ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Σαν Χοσέ, Ουστάριτζ, Καστίγιο, Χάβι Μαρτίνεθ, Ιτουράσπε (65' Γέπες), Γουρπέγκι (59' Σουσαέτα), Γκαμπιλόντο (74' Μουνιάιν), Τοκέρο, Φερνάντο Γιορέντε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Τρίτη
Χιχόν - Ντεπορτίβο 2-1 (30' Μπίλιτς, 94' πέν. Ντιέγκο Κάστρο / 65' Αντριάν)
Σεβίλλη - Χερέθ 1-1 (63' πέν. Κανουτέ / 91' Λεάντρο Χιόντα)

Τετάρτη
Τενερίφη - Βιγιαρεάλ 2-2 (60' Νίνο, 76' Κουλέμπρας / 46' Νιλμάρ, 88' Τζουζέπε Ρόσι)
Βαγιαδολίδ - Εσπανιόλ 0-0

Σανταντέρ - Μαγιόρκα 0-0
Μπαρτσελόνα - Οσασούνα 2-0 (73' Ιμπραΐμοβιτς, 88' Μπόγιαν)
Αλμερία - Σαραγόσα 1-0 (61' Καλού Ουτσέ)
Βαλένθια - Μάλαγα 1-0 (13' Βίγια)

Πέμπτη
Χετάφε - Ρεάλ Μαδρίτης 2-4 (38' Παρέχο, 80' Πέδρο Λεόν / 13' και 37' Κρ. Ρονάλντο, 20' και 23' Ιγκουαΐν)
Ατλέτικο - Μπιλμπάο 2-0 (54' Φορλάν, 86' Αγκουέρο)