Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Κατέβασε ιστορικά ρολά ο Βαλντές!

PRESENTACION PAGINA WEB VICTOR VALDES PRESENTACION PAGINA WEB VICTOR VALDES

Ο Βίκτορ Βαλντές κατέρριψε το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας στην ιστορία της Μπαρτσελόνα, ξεπερνώντας την επίδοση του Μιγκέλ Ρέινα που κρατούσε από την περίοδο 1972-73. Ο Καταλανός τερματοφύλακας έχει κρατήσει το μηδέν στην εστία του 877 λεπτά και συνεχίζει στοχεύοντας τα χίλια! (videos)

Ο Βίκτορ Βαλντές είναι από χθες ( στο Βικτόρια Πλζεν-Μπαρτσελόνα: 0-4 ) ο νέος ρέκορντμαν απαραβίαστης εστίας στην ιστορία της Μπαρτσελόνα, φτάνοντας τα 877 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ.

Ο Καταλανός «πορτέρο» ξεπέρασε την επίδοση του Μιγκέλ Ρέινα, πατέρα του Πέπε (νυν τερματοφύλακα της Λίβερπουλ) που κρατούσε από τη σεζόν 1972-73.

Στο 38ο λεπτό του αγώνα των «μπλαουγκράνα» με τη Βικτόρια Πλζεν για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, ο Βίκτορ Βαλντές έγραψε ιστορία. Ο Καταλανός έσπασε το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας της Μπαρτσελόνα, βελτιώνοντας την προηγούμενη επίδοση που κατείχε μέχρι χθες ο Μιγκέλ Ρέινα από την περίοδο 1972-73. Τελειώνοντας το παιχνίδι με μηδέν παθητικό, ο Βαλντές έφτασε τα 877 λεπτά χωρίς να έχει δεχτεί γκολ και πλέον στοχεύει τα χίλια!

Ο «πορτέρο» των «μπλαουγκράνα» δεν έχει δεχτεί γκολ σε έξι παιχνίδια του ισπανικού πρωταθλήματος (με Ατλέτικο Μαδρίτης, Σπόρτινγκ, Ράθινγκ, Σεβίγια, Γρανάδα και Μαγιόρκα) και σε τρία του Τσάμπιονς Λιγκ (με Μπάτε Μπορίσοφ και στα δυο ματς με την Βικτόρια Πλζεν). Έτσι λοιπόν είναι εννέα συνολικά οι αγώνες στους οποίους ο Βαλντές κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Το τελευταίο γκολ που δέχτηκε ο τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα ήταν στην αναμέτρηση των «μπλαουγκράνα» με τη Βαλένθια που έληξε 2-2. Στο 23ο λεπτό εκείνης της συνάντησης ο Πάμπλο Ερνάντεθ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, παραβιάζοντας για τελευταία φορά την εστία του Βαλντές. Συνολικά η επίδοση έχει φτάσει τα 877 λεπτά και στις δυο διοργανώσεις (607 στην Πριμέρα Ντιβισιόν) και συνεχίζει να μετράει.

Ο Μιγκέλ Ρέινα, μέχρι χθες κάτοχος του ρεκόρ απαραβίαστης εστίας της Μπαρτσελόνα, από αγώνα των μπλαουγκράνα το 1972.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το προηγούμενο ρεκόρ είχε σταματήσει στα 824 λεπτά και ανήκε στον Μιγκέλ Ρέινα από την περίοδο 1972-73. Ο τότε τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα και πατέρας του Πέπε Ρέινα, νυν τερματοφύλακα της Λίβερπουλ και πρώην συμπαίκτη του Βαλντές στις ακαδημίες της Μασία, είχε πετύχει τη δική του επίδοση κρατώντας το μηδέν αποκλειστικά σε αγώνες του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Μιγκέλ Ρέινα γεννήθηκε το 1946 στην Κόρδοβα, αγωνίστηκε στην τοπική ομάδα και σε ηλικία 20 ετών πήρε μεταγραφή για την Μπαρτσελόνα, όπου έμεινε 7 χρόνια (1966-73) και υπερασπίστηκε 111 φορές την εστία των «μπλαουγκράνα». Το ρεκόρ του επιτεύχθηκε στην τελευταία του σεζόν με τους Καταλανούς, αφού το καλοκαίρι του 1973 πήγε στην Ατλέτικο Μαδρίτης με την οποία έφτασε μέχρι και τον τελικό του Πρωταθλητριών (1974), χάνοντας τον τίτλο από την Μπάγερν Μονάχου.

Μάλιστα την πρώτη του χρονιά στην Ατλέτικο και στην πρώτη του επιστροφή στο Καμπ Νόου για να αντιμετωπίσει την πρώην ομάδα του (22-12-1973), δέχτηκε ένα από τα θεαματικότερα γκολ στην ιστορία της Πριμέρα Ντιβισιόν, την εκπληκτική εναέρια προβολή του νεοφερμένου στη Μπαρτσελόνα Γιόχαν Κρόιφ. Μπορείτε να το απολαύσετε στο βίντεο που ακολουθεί. Στις δηλώσεις του στο τέλος του βίντεο, ο Ρέινα δηλώνει περήφανος που ήταν αυτός που δέχτηκε εκείνο το τέρμα από τον ιπτάμενο Ολλανδό!

Με τη Μπαρτσελόνα ο Μιγκέλ Ρέινα κατέκτησε ένα Κύπελλο Εκθέσεων (1971) και δυο Κύπελλα Ισπανίας (1968 & 1971), ενώ τη σεζόν 1972-73, όταν πέτυχε και το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας για την ομάδα του, βραβεύτηκε με το «Trofeo Zamora» ως ο κορυφαίος τερματοφύλακας της χρονιάς. Ο Βαλντές από τη μεριά του, έχει κατακτήσει 4 φορές μέχρι σήμερα το «Zamora» (2005, 2009, 2010 & 2011) και βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο για να ισοφαρίσει στο τέλος της φετινής σεζόν τον θρυλικό Άντονι Ραμαγέτς, τον μοναδικό στην ιστορία της Πριμέρα Ντιβισιόν που έχει κατακτήσει τη συγκεκριμένη διάκριση 5 φορές.

Μιλώντας για στατιστικά, ο Βαλντές από το περασμένο Σάββατο (29-11) και τον αγώνα με τη Μαγιόρκα, έφτασε τις 422 επίσημες συμμετοχές με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα σε όλες τις διοργανώσεις, ξεπερνώντας τον Γκιγέρμο Αμόρ (421). Έτσι ο τερματοφύλακας των «μπλαουγκράνα» μπήκε στην πρώτη πεντάδα όλων των εποχών, πίσω από τους Τσάβι (592), Μιγκέλι (549), Πουγιόλ (522) και Ρεσάκ (449). Ο Βαλντές μέσα στη φετινή περίοδο και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, αναμένεται να προσπεράσει και τον Ρεσάκ και να ανέβει στην τέταρτη θέση της λίστας.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο Βίκτορ έχει βοηθηθεί και από την πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Μπαρτσελόνα, η οποία έχει δεχτεί μόλις 6 γκολ στα 13 ματς που έχει δώσει μέχρι τώρα, 4 στο πρωτάθλημα και 2 στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «μπλαουγκράνα» σκοράρουν κατά ριπάς (41 γκολ και στις δυο διοργανώσεις), αλλά προσέχουν πολύ και τα μετόπισθεν. Το μόνο που απομένει είναι να δούμε πού θα σταματήσει το ρεκόρ του Βαλντές, ο οποίος από τα 422 επίσημα παιχνίδια του, έχει κρατήσει το «μηδέν» στα 195!

Βίντεο: Η μονομαχία Βαλντές και Ρέινα πριν την κατάρριψη του ρεκόρ.