CHAMPIONS LEAGUE

Καθάρισαν Λίβερπουλ, Άρσεναλ

New Image

Με το...ενάμισυ πόδι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκονται Λίβερπουλ και Άρσεναλ μετά τις νίκες τους εκτός έδρας

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 43ο λεπτό ο Αντρέι Βορονίν με δυνατό δεξί σουτ από περίπου 30 μέτρα (πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα των "κόκκινων"), με τον Ουκρανό φορ να δικαιώνει τον Κένι Νταλγκλίς για τα καλά λόγια που του αφιέρωσε πριν από δύο ημέρες, όταν και τον χαρακτήρισε "τον παίκτη που έλειπε τα τελευταία χρόνια από την ομάδα".
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα με τον Μανσαρέ να παίρνει θέση στην επίθεση δίπλα στον βασικό φορ Ελμάντερ, με τον Χοσέ Ρέινα να είναι όμως απόλυτα θετικός και να "καθαρίζει" τις μία-δύο επικίνδυνες φάσεις που δημιουργήθηκαν στην εστία του.

Να σημειωθεί ότι σε σύγκριση με την πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος κόντρα στην Άστον Βίλα το περασμένο Σάββατο, ο Ράφα Μπενίτεθ παρέταξε την ομάδα του με έξι αλλαγές, με τους Πίτερ Κράουτς, Γιόσι Μπεναγιούν, Σάμι Χίπια, Ράιαν Μπάμπελ, Χαβιέρ Μασεράνο και Αντρέι Βορονίν, να κερδίζουν θέση στην αρχική ενδεκάδα.

Στον αντίποδα, ο Πέναντ έμεινε εκτός αποστολής, με τους Άγκερ, Ρίισε, Τόρες, Αλόνσο και Κάιτ να μένουν στον πάγκο, προκειμένου να ξεκουραστούν ενόψει του ντέρμπι πρωταθλήματος που ακολουθεί στο "Άνφιλντ" κόντρα στην Τσέλσι του Ζοσέ Μουρίνιο.

Πάντως, παρά την σημαντική αυτή νίκη, ο Ράφα Μπενίτεθ αποχώρησε προβληματισμένος μετά τη λήξη του ματς, με τον Στίβεν Τζέραρντ να αποχωρεί τραυματίας στο 65ο λεπτό (τη θέση του πήρε ο Μοχάμεντ Σισόκο), και την συμμετοχή του στο προσεχές ματς με την Τσέλσι να είναι αμφίβολλη.

Την συγκεκριμένη αναμέτρηση διαίτητευσε ο Έλληνας ρέφερι, Κύρος Βασσάρας, με βοηθούς τους Σαραϊδάρη και Γενναίο.

"Ήταν ένα φανταστικό γκολ", τόνισε στις δηλώσεις του μετά το ματς ο Ράφα Μπενίτεθ αναφερόμενος στο γκολ που πέτυχε ο Αντρέι Βορονίν, και συνέχισε:

"Ήταν μία δύσκολη μέρα για να παίξουμε ποδόσφαιρο εξαιτίας της ζέστης (37 βαθμοί κελσίου) και του αγωνιστικού χώρου, που δεν ήταν και στην καλύτερη κατάστασή του. Όμως κάναμε μία επαγγελματική δουλειά.

Ο Βορονίν είναι ένας παίκτης με μεγάλη ποιότητα, ήρθε ως ελεύθερος και ξέραμε ότι μπορούσε να αποτελέσει την έκπληξη. Όμως πριν έρθει γνωρίζαμε ότι επρόκειτο για πολύ καλό παίκτη με εξυπνάδα στο παιχνίδι του",

δήλωσε χαρακτηριστικά ο Μαδριλένος τεχνικός.

Σκορ πρόκρισης (0-2) για την Άρσεναλ

Τέσσερις αντιπροσώπους θα έχει στο Τσάμπιονς Λιγκ όπως όλα δείχνουν η Αγγλία, καθώς μετά την Λίβερπουλ και η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει την νίκη στον πρώτο αγώνα του τρίτου προκριματικού και είναι πλέον πολύ κοντά στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι κανονιέρηδες επικράτησαν με 0-2 εκτός έδρας της Σπάρτα Πράγας και μόνο αν...οι ίδιοι το θελήσουν θα χάσουν την πρόκριση. Η Σπάρτα αποδείχθηκε σκληρό καρύδι όμως στο 72ο λεπτό ο Φαμπρέγκας κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους λονδρέζους, ενώ στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα (90') ο Χλεμπ διπλασίασε τα τέρματα για την Άρσεναλ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

'Ηττα για Σαχτάρ απόντος Νέρι

Σκούρα τα πράγματα για την Σαχτάρ του Νέρι Καστίγιο καθώς οι Ουκρανοί χωρίς τον διεθνή μεξικανό στην αποστολή τους ηττήθηκαν με 1-0 στην έδρα της Σάλτσμπουργκ και πλέον το έργο τους στον επαναληπτικό αγώνα του Ντόνετσκ για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ κρίνεται δύσκολο.

Οι Αυστριακοί άνοιξαν το σκορ απο νωρίς, μόλις στο 10ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζίγκλερ, με τους Ουκρανούς να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν και το 1-0 έμελλε να ήταν το τελικό σκορ.

Αγχώδης νίκη για Βέρντερ με ρευστό σκορ

Ίδρωσε αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-1 η Βέρντερ Βρέμης κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ, ένα σκορ βέβαια που είναι ρευστό και δίνει ελπίδες πρόκρισης στους Κροάτες.

Η Ντιναμό κατάφερε να προηγηθεί στο 45' με τον Μπάλαμπαν παγώνοντας τον Βέζερ στάντιουμ, όμως οι Γερμανοί κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46' ο Αλμέιδα ισοφάρισε για τους Γερμανούς, ενώ πέντε λεπτά πριν απο την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Γένσεν έβαλε μπροστά την Βέρντερ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

To προβάδισμα για τη Σέλτικ

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έχει πλέον η Σέλτικ, καθώς απέσπασε ισοπαλία με γκολ (1-1) στον πρώτο αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με αντίπαλο τη Σπαρτάκ στη Μόσχα.

Το σκορ για τους "καθολικούς" άνοιξε ο Χάρτλεϊ με κεφαλιά στο 21ο λεπτό μετά από σέντρα του ΜακΝτόναλντ, ενώ με τον ίδιο τρόπο (κοντινή κεφαλιά) απάντησαν οι Μοσχοβίτες στο 42ο λεπτό με τον Παβλουτσένκο, που είχε δει λίγο νωρίτερα τέρμα του να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Να σημειωθεί πως το ματς διεξήχθη σε συνθετικό χορτάρι στο στάδιο "Λουζίνσκι", με την ομάδα του Γκόρντον Στράχαν να είναι το πλέον φαβορί για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς στο "Σέλτικ Παρκ" της Γλασκώβης στις 29 Αυγούστου.

Όλα για όλα στην Τουρκία

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Ζυρίχη και Μπεσίκτας και πλεόν η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό της Τουρκίας. Η Μπεσίκτας ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς νωρίς μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ντελγκάδο, όμως οι Ελβετοί μίλησαν στο τέλος καθώς στο 90ο λεπτό ο Αλφόνς ισοφάρισε σε 1-1.

Σφράγισε το εισιτήριο η Ρόζενμποργκ

Η πιο κλασική εκπρόσωπος της Νορβηγίας στο Τσάμπιονς Λιγκ δεν θα μπορούσε να λείψει και από το φετινό μεγάλο ραντεβού της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η Ρόζενμποργκ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Τάμπερε επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0 και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στο Τροντχάιμ.

Ανοιχτή η ρεβάνς στο Βουκουρέστι

Χωρίς να έχει και μεγάλο άγχος, μιας και έχει γράψει ήδη ιστορία στη χώρα της (έγινε η πρώτη ομάδα από τη Λευκορωσία που συμμετέχει στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ),η ΒΑΤΕ Μπορίσοφ πάλεψε όσο μπορούσε το ματς κόντρα στο ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση, Στεάουα, και κατάφερε να πάρει ένα αποτέλεσμα που της επιτρέπει να τρέφει όνειρα για τη ρεβάνς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ δύο λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον Ράνκτοφ, οι Ρουμάνοι γύρισαν το ματς πετυχαίνοντας δύο τέρματα, όμως το γκολ του Μπλίζνουκ στο 90ο λεπτό έφερε το ματς στο 2-2, και όλοι πλέον περιμένουν με ανυπομονησία τη ρεβάνς.

Ελαφρύ προβάδισμα για Φενέρ

Με όνειρα πολλά ξεκίνησε τη φετινή σεζόν η Φενέρμπαχτσε, έχοντας μάλιστα πραγματοποιήσει μία από τις ηχηρότερες μετεγγραφές του καλοκαιριού, τον Ρομπέρτο Κάρλος από τη Ρεάλ Μαδρίτης, και φυσικά επιθυμεί όσο ποτέ άλλο να δώσει το παρών στην φάση των ομίλων. Στον αποψινό πρώτο αγώνα του τρίτου προκριματικού με την Άντερλεχτ, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης επικράτησε με 1-0 της Άντερλεχτ εντός έδρας, γεγονός που της επιτρέπει να πάει με ένα μικρό προβάδισμα στη ρεβάνς του Βελγίου.

Μίλησε η εμπειρία της Ντιναμό

Η Ντιναμό Κιέβου ήταν εξ'αρχής το φαβορί της αναμέτρησης με την Σαράγεβο, και φρόντισε να επιβεβαίωσει μέσα στον αγωνιστικό χώρο την ταμπέλα που της είχε αποδοθεί. Οι πρωταθλητές Ουκρανίας επικράτησαν με 1-0 εκτός έδρας της άπειρης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις αντιπάλου της με σκόρερ τον Σάκτσιχ, και ουσιαστικά θα πρέπει να "αυτοκτονήσουν" για να απωλέσουν την πρόκριση στους ομίλους.

Θύμα μεγάλης έκπληξης ο "Αίαντας"

Το φάσμα ενός ταπεινωτικού αποκλεισμού αντικρύζει ήδη ο Άγιαξ που ηττήθηκε με 1-0 μέσα στο "Άμστερνταμ Αρίνα" από την Σλάβια Πράγας. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 76ο λεπτό με τον Καλιβόντα, με τους Ολλανδούς να θέλουν πλέον νίκη με διαφορά δύο τερμάτων στη ρεβάνς για να πάρουν την πρόκριση.

Τα ματς του Τσάμπιονς Λιγκ:

Τουλούζ-Λίβερπουλ 0-1 (43' Βορονίν)
Σαράγεβο-Ντιναμό Κιέβου 0-1 (12' Σάκτσιχ)
Φενερμπαχτσέ-Αντερλεχτ 1-0 (32' Άλεξ)
Σπάρτα Πράγας-Αρσεναλ 0-2 (72' Φαμπρέγκας, 90' Χλεμπ)
Ζυρίχη-Μπεσίκτας 1-1 (90' Αλφόνσε / 4' Ντελγάδο)
BATE Μπορίσοφ-Στεάουα Βουκουρεστίου 2-2 (43' Ράντκοφ, 90' Μπλίζνουκ / 58' Γκόιαν, 84' Ντίκα)
Τάμπερε-Ρόζενμποργκ 0-3 (19' Κόπινεν, 21', 81' Κονέ)
Σπαρτάκ Μόσχας-Σέλτικ 1-1 (42' Παβλουτσένκο / 20' Χάρτλεϊ)
Βέρντερ Βρέμης-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1 (46' Αλμέιδα, 85' Γένσεν / 45' Μπάλαμπάν)
Σάλτσμπουργκ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-0 (10' πεν. Τζίκλερ)
Αγιαξ-Σλάβια Πράγας 0-1 (76' πεν. Καλιβόντα)

Δείτε σε βίντεο το θεαματικό γκολ του Βορονίν κόντρα στην Τουλούζ, το πρώτο του επίσημο με τη φανέλα των "κόκκινων":