Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Καβάλα-Άρης 1-1

ναφτι

Ο Άρης γιόρτασε τα 96α γενέθλιά του με πρόκριση στον τελικό, καθώς απέσπασε 1-1 στην Καβάλα (vds)

Με... προίκα το 3-1 του πρώτου αγώνα στο "Κλεάνθης Βικελίδης", ο Άρης πήγε, είδε και πήρε την πρόκριση για τον τελικό, κόντρα σε μια Καβάλα που πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά παραδόθηκε εν τέλει στον Θεό του πολέμου.
Οι "κιτρινόμαυροι" δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, όμως με έξυπνο και μεθοδικό παιχνίδι, πήραν αυτό που ήθελαν και ετοιμάζουν σιγά-σιγά τις βαλίτσες τους για το ΟΑΚΑ (24/4), με σκοπό να επιστρέψουν με το Κύπελλο στον Πύργο τον Λευκό.

Οι παίκτες του Έκτορ Ραούλ Κούπερ έκαναν το χρέος του και το κατάλληλο δώρο στα 96α γενέθλια του συλλόγου, όμως για να ολοκληρώσουν την αποστολή τους με επιτυχία θα πρέπει να κατακτήσουν και τον τίτλο για δεύτερη φορά μετά το 1970, κόντρα σε ΠΑΟ ή ΠΑΣ Γιάννινα. Για τον κόσμο, για την ιστορία του, αλλά και για την παρέα από το Βότση που αποφάσισε να ιδρύσει την ομάδα με σύμβολο τον Θεό του πολέμου πριν 96 χρόνια!

Ντε Μος VS Κούπερ

Ο Άαντ Ντε Μος πρότιμησε ένα σύστημα 4-2-3-1 και έκανε αρκετές εκπλήξεις στην ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ιτάνζ, δεξί μπακ ήταν ο Παβίσεβιτς, αριστερά ο Οικονόμου, σέντερ μπακ ήταν ο Μουρ μαζί με τον Θεοδωρέλη και όχι τον Ντουγκλάο αφού είχε προωθηθεί στα χαφ. Δίπλα στον Βραζιλιάνο ήταν ο Ντιέ, την τριάδα στα χαφ αποτελούσαν οι Ορούμα, Ρινκόν και Ονουάτσι, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννου.

Από την άλλη πλευρά, ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ παρέταξε την ίδια ακριβώς ενδεκάδα με τον πρώτο αγώνα. Την "κιτρινόμαυρη" εστία υπερασπίστηκε ο Σηφάκης, σέντερ μπακ ήταν ο Νασούτι μαζί με τον Ρονάλντο, δεξιά ήταν ο Νέτο, αριστερά ο Αράνο, αμυντικά χαφ ήταν οι Ναφτί και Πρίττας, αριστερά ο Κάλβο, δεξί χαφ ο Μεριέμ και επιθετικό δίδυμο ήταν οι Κόκε και Κάμπορα.

Η "μπόρα" στις εξέδρες του "Ανθή Καραγιάννη" είχε περάσει και πλέον η ατμόσφαιρα από εκρηκτική είχε μετατραπεί σε γιορτινή, παρά την συνύπαρξη οπαδών και των δύο ομάδων.

Με το ωραίο κλίμα στις κερκίδες λοιπόν, οι ποδοσφαιριστές μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με την Καβάλα να παίρνει ρόλο πρωταγωνιστή από τα πρώτα κιόλας λεπτά και τον Άρη απλά να παρακολουθεί.

Καβάλα... για την ανατροπή

Παρά το ξέσπασμα, οι "Αργοναύτες" δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μιχάλη Σηφάκη και όσο τα λεπτά περνούσαν, οι "κιτρινόμαυροι" ισορροπούσαν το παιχνίδι. Το θέαμα πάντως δεν ήταν καλό, αφού κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, τα πολλά φάουλ και τα λάθη στην μεσαία γραμμή.

Το σουτ του Μεριέμ στο 5' και του Ονουάτσι στο 11' δεν απείλησαν Ιτάνζ και Σηφάκη και το πρώτο 20λεπτο πέρασε δίχως κάποια αξιόλογη φάση. Όλα όμως άλλαξαν από το 23ο λεπτό και έπειτα... Οι παίκτες του Ντε Μος πάτησαν τέρμα το γκάζι και είχαν δύο καλές φάσεις με πρωταγωνιστή τον προωθημένο Ντουγκλάο.

Κι αν οι ευκαιρίες του Βραζιλιάνου στο 23' και στο 26' δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, ένα λεπτό αργότερα (27') οι "Αργοναύτες" θα είχαν μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αν ο διαιτητής Δαλούκας καταλόγιζε -όπως έπρεπε- πέναλτι. Ο Ναφτί έπεσε και... γκρέμισε τον Γιάννου μέσα στην περιοχή, αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε κάτι που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους. Και όχι άδικα...

Το "χτύπημα" του Κόκε

Όπως και να 'χει, το παιχνίδι συνεχίστηκε και μαζί του και η κυριαρχία της Καβάλας, που έχασε νέα ευκαιρία στο 33' με τον Ορούμα. Και ενώ τα λεπτά περνούσαν και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια όπως βγήκαν, ο Κόκε είχε διαφορετική άποψη.

Ο Κάμπορα τροφοδότησε με κεφαλιά τον κάπτεν των "κιτρινόμαυρων", εκείνος έκανε το σουτ, ο Ιτάνζ απέκρουσε όμως στην συνέχεια η τύχη ήταν με το μέρος του Άρη αφού η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Κόκε και κατέληξε στα δίχτυα. Γκολ για την ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ, πραγματικά την κατάλληλη στιγμή και στο καλύτερο χρονικό σημείο.

Στην επανάληψη πάντως, τίποτα δεν ήταν ίδιο... Ο Ντε Μος προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα του βάζοντας τον Πετκάκη και τον Ιωάννου στις θέσεις των Μουρ και Ορούμα αντίστοιχα, όμως ήταν φανερό πως οι γηπεδούχοι ήταν επηρεασμένοι από το αναπάντεχο γκολ του Κόκε.

Στο 51' μάλιστα, οι παίκτες του Κούπερ θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει μια και καλή την υπόθεση πρόκριση, όταν ο Μεριέμ έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή όμως ο Κάμπορα δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο "κεραυνός" Ντιέ δεν έφερε την... μπόρα

Και ενώ ο Άρης έδειχνε πως είχε βρει τον τρόπο να κόβει τις άγριες διαθέσεις της Καβάλας και ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά, οι γηπεδούχοι σκόραραν από το πουθενά και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο 57' ο Ντιέ με απίστευτο σουτ-κεραυνό αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανυπεράσπιστου Σηφάκη και έφερε χαμόγελα στην Καβάλα.

Αυτό ήταν! Από 'κει και πέρα, οι "Αργοναύτες" άρχισαν να πιστεύουν ξανά στην πρόκριση, ανέβασαν στροφές και πίεσαν αφόρητα την "κιτρινόμαυρη" άμυνα, χάνοντας 2 καλές ευκαιρίες να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να μπουν για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Παρόλα αυτά ούτε ο Ντουγκλάο (69'), ούτε και ο Ρινκόν στο 74' κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και ο αγώνας πλησιάζε προς το τέλος.

Τα περιθώρια πλέον είχαν στενέψει για τους παίκτες του Ντε Μος, που τα έπαιξαν όλα για όλα για το... θαύμα, όμως αντί να απειλήσουν την εστία του Σηφάκη, απειλήθηκαν.

Στο 86' και στο 87' ο Κόκε έφτασε μια ανάσα από το 2-1, όμως στην πρώτη η πάσα του στον Τζόνσον εξουδετερώθηκε από τον Ιτάνζ, ενώ στην δεύτερη το σουτ του τράνταξε το δεξί δοκάρι και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος. Βέβαια το σημαντικό κι αυτό που ενδιαφέρει τους "κιτρινόμαυρους" είναι πως πήραν την πρόκριση στον τελικό του ΟΑΚΑ (24/4).

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Άρης
Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Γκιάρο, Ναφτί, Πρίττας, Κάλβο, Μεριέμ, Κόκε, Κάμπορα.
Η 11άδα των γηπεδούχων Καβάλα
Ιτάνζ, Μουρ, Φερέιρα, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Θεοδωρέλης, Ντιέ, Ορούμα, Ρινκόν, Ονουάτσι, Γιάννου.
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Καλύτερη η Καβάλα στα πρώτα λεπτά με τον Ορούμα και τον Ονουάτσι να δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση και να δημιουργούν κινδύνους.
5' Σουτ Άρης Μεριέμ
Ο Μεριέμ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ιτάνζ μπλόκαρε εύκολα.
11' Σουτ Καβάλα Ονουάτσι
Ο Ονουάτσι προσπάθησε να απειλήσει έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μακριά από τα δοκάρια.
15' Σχόλιο
Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα της Καβάλας το παιχνίδι αναλώνεται σε δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή, ενώ τα πολλά φάουλ δεν βοηθούν στον ρυθμό, με τον Άρη να έχει ισορροπήσει.
23' Κεφαλιά Καβάλα Ντουγκλάο
Ο Ντουγκλάο έκανε την κεφαλιά από την καρδιά της κιτρινόμαυρης άμυνας αλλά ο Σηφάκης μπλόκαρε εύκολα στη γωνία του.
26' Ευκαιρία Καβάλα Ντουγκλάο
Πολύ όμορφη ενέργεια από τον Ορούμα που άνοιξε στον Ντουγκλάο αλλά το επικίνδυνο γύρισμα μέσα στην περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Αράνο.
27' Σχόλιο
Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ναφτί έπεσε με δύναμη πάνω στον Γιάννου με τους γηπεδούχους να ζητάνε δικαίως το πέναλτι.
33' Σουτ Καβάλα Ορούμα
Ο Παβίσεβιτς έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Ορούμα έπιασε το μονοκόμματο γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σηφάκη.
34' Κίτρινη κάρτα Άρης Ναφτί
Ναφτί: Για προβολή στον Ντιέ.
35' Σουτ Άρης Κόκε
Ο Κόκε έκανε την κίνηση και το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ιτάνζ μπλόκαρε.
44' Γκολ Άρης Κόκε
Ο Κόκε βγήκε στην αντεπίθεση πλάσαρε τον Ιτάνζ που απέκρουσε αλλά η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ισπανού και κατέληξε στα δίχτυα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
O Ιωάννου στη θέση του Ορούμα
Ο Πετκάκης στη θέση του Μουρ.
51' Ευκαιρία Άρης Μεριέμ
Ο Μεριέμ μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά κι έκανε το γύρισμα στην περιοχή αλλά ο Κάμπορα δεν βρήκε την μπάλα από το ύψος του πέναλτι.
52' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ντουγκλάο
Ντουγκλάο: Για χτύπημα στο πρόσωπο του Νασούτι εκτός φάσης.
55' Κίτρινη κάρτα Άρης Αράνο
Αράνο: Για μαρκάρισμα στον Ντουγκλάο.
57' Γκολ Καβάλα Ντιέ
Απίστευτο μακρινό σουτ από τον Ντιέ για το 1-1. Πραγματικά εξαιρετικό γκολ με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.
66' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Ο Ντομπρασίνοβιτς στη θέση του Γιάννου. Σέντερ φορ ο Ντουγκλάο!
69' Ευκαιρία Καβάλα
Ο Ντουγκλάο έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Ρινκόν την δεύτερη με την άμυνα του Άρη να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
74' Σουτ Καβάλα Ρινκόν
Ο Ντουγκλάο πήρε την κεφαλιά πάσα για τον Ρινκόν μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του αρχηγού πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.
84' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Τζόνσον στη θέση του Κάμπορα
86' Ευκαιρία Άρης Κόκε
Ο Κόκε από τα αριστερά, αντί να σουτάρει προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Τζόνσον, αλλά ο Ιτάνζ έπεσε και μπλόκαρε
87' Δοκάρι Άρης Κόκε
Ο Κόκε απέναντι στον Ιτάνζ με σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι
89' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ντιέ
90' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Νάτσο Γκαρσία στη θέση του Κόκε.
90' Λήξη αγώνα
90' Έναρξη καθυστερήσεων