Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΗΡΑΚΛΗΣ

Καβάλα-Ηρακλής 1-0

Ονουάτσι

Η Καβάλα με σκόρερ τον Βραζιλιάνο Φερέιρα στο 67' επικράτησε στο "Ανθή Καραγιάννη" του Ηρακλή με 1-0 (video)

Αν και στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, το θέαμα δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί κακό. Η Καβάλα μπήκε δυνατά απειλώντας δύο φορές με παραβίαση την εστία του Κοβαλέφσκι, χωρίς ωστόσο να το καταφέρει, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στη συνέχεια ξοδεύοντας μία σημαντική ευκαιρία. Στα τελευταία λεπτά τα ηνία ξαναπήραν οι γηπεδούχοι, πάλι όμως δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις ευκαρίες σε γκολ.
Η επανάληψη ήταν παράσταση για ένα ρόλο με πρωταγωνίστρια την Καβάλα! Οι "Αργοναύτες" είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες και... λυτρώθηκαν από τον Φερέιρα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κοβαλέφσκι γράφοντας το τελικό 1-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η τρίτη νίκη της Καβάλας στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη μετά την επικράτησή της την προηγούμενη αγωνιστική επί του Ατρόμητου Αθηνών.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Καβάλα (Γιάννης Παπακώστας): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Ντομπρασίνοβιτς, Ορούμα, Μεντί (88' Λάκης), Ντικρόκ, Οικονόμου, Ψωμάς, Σουλτανίδης (81' Ρινκόν), Φερέιρα, Ονουάτσι (75' Ιωάννου)

Ηρακλής (Όλεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Ντιέ, Μάρτος, Ντίκα, Παπαστεριανός (64' Ντάλα Μπόνα), Γιαννούλης, Γιάκομπ (82' Γιάντσης), Επστάιν (82' Μιλάνο), Λέκι, Κονέ

Γήπεδο: "Ανθή Καραγιάννη"
Διαιτητής: Γ. Σταθόπουλος (Αχαΐας)
Βοηθοί: Α. Νικολακόπουλος (Αθηνών), Θ. Κωτσίρος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Ντομπρασίνοβιτς, Παβίσεβιτς, Ιτανζ / Μάρτος
Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Στο "Ανθή Καραγιάννη" η Καβάλα υποδεχόταν για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League τον Ηρακλή με στόχο τη συνέχεια στις καλές εμφανίσεις που μέχρι τώρα τις έχουν δώσει σε 4 αγωνιστικές 7 βαθμούς. Άλλωστε το ότι έπαιζε στην έδρα της αποτελούσε ένα έξτρα κίνητρο για τους παίκτες του Γιάννη Παπακώστα.

Όσους βέβαια έχει συγκεντρώσει και ο "Γηραιός" στις 4 πρώτες στροφές του ελληνικού πρωταθλήματος, με τους ποδοσφαιριστές του Όλεγκ Προτάσοφ να ταξιδεύουν στην Καβάλα για ένα θετικό αποτέλεσμα και γιατί όχι τους τρεις βαθμούς της νίκης, μπροστά σε περίπου 4.000 φιλάθλους τους που είχαν ταξιδέψει για το παιχνίδι.

Ψάχνοντας γκολ και... ρυθμό

H Καβάλα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο το γρήγορο γκολ που θα έλυνε τα πόδια και θα έβαζε στη θέση του οδηγού τους γηπεδούχους. Μάλιστα οι "Αργοναύτες" με κύριο εκφραστή των επιθετικών τους προσπαθειών τον Σουλτανίδη, απείλησαν δις στο πρώτο δεκάλεπτο.

Αρχικά με κεφαλιά στο 5' την οποία μπλόκαρε ο Κοβαλέφσκι ενώ δύο λεπτά αργότερα με σουτ το οποίο ωστόσο δεν ανησύχησε τον Πολωνό τερματοφύλακα. Αυτές ήταν όλες και όλες οι φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τον Ηρακλή να μην αδυνατεί να βρει ρυθμό στο παιχνίδι του.

Άστοχη... ροπαλιά

Η δυναμική είσοδος των παικτών της Καβάλας στο ματς έδωσε τη θέση της στο επιπόλαιο παιχνίδι και τα πολλά λάθη με αποτέλεσμα να κυλήσει ένα δεκάλεπτο (σ.σ. από το 10' έως το 20') δίχως κάποια αξιοσημείωτη φάση, ούτε καν ενέργεια...

Παρόλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του Όλεγκ Προτάσοφ άρχισαν να πατούν πιο αποφασιστικά στο χορτάρι του "Ανθή Καραγιάννη", να αποκτούν τον έλεγχο και να δημιουργούν προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα. Στην κυριότερη και άξια αναφοράς ευκαιρία ο Επστάιν δεν κατάφερε στο 20' να πλασάρει ιδανικά τον Ιτάνζ με τον Γάλλο να καθαρίζει τη φάση με υπερένταση. Μία σπουδαία χαμένη ευκαρία για τον Ηρακλή που ξεκίνησε από λάθος της αντίπαλης άμυνας και άστοχη προσπάθεια του Ντίκα να πλασάρει τον πορτιέρο των γηπεδούχων.

Στο 24' ο Ιτάνζ χρειάστηκε να επέμβει ακόμα μία φορά και το έκανε επιτυχώς μπλοκάροντας την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρουμάνου αστέρα των φιλοξενούμενων, Νικουλάε Ντίκα.

Αργοναυτική... αντεπίθεση!

To ματς του "Ανθή Καραγιάννη" είχε κατά διαστήματα καλό ρυθμό και στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους οι "Αργοναύτες" του Γιάννη Παπακώστα έκαναν την... αντεπίθεσή τους θέλοντας να πετύχουν ένα τέρμα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Σουλτανίδης πρωταγωνίστησε σε μία ακόμα φάση, όταν στο 36' προσπάθησε με λόμπα να κρεμάσει τον Κοβαλέφσκι, με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές ωστόσο η τελική επιλογή τόσο από τον Μεντί όσο και από τον Ονουάτσι να γυρίσουν την μπάλα στην καρδιά της περιοχής αντί να τελειώσουν τις φάσεις, αποδείχθηκε... λανθασμένη!

Deja vu...

Το σκηνικό του πρώτου ημιχρόνου επαναλήφθηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με την Καβάλα να μπαίνει ορεξάτη και να δημιουργεί πολλές και επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Κοβαλέφσκι.

Σουλτανίδης και Ορούμα... καδιοχτύπησαν τους ένθερμους φιλάθλους τους που είχαν δημιουργήσει εκπληκτική ατμόσφαιρα στις εξέδρες του "Ανθή Καραγιάννη". Καρδιοχτύπια και για τον Γιάννη Παπακώστα που έβλεπε τις ευκαιρίες να περνούν η μία μετά την άλλη... ανεκμετάλλευτες!

Στο 47' ο Έλληνας επιθετικός ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Κοβαλέφσκι, ενώ στο 54' ο Νιγηριανός άσος με πανέμορφο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή σημάδεψε τη δεξιά συμβολή των δοκών του Πολωνού. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης με σκαστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Μοναδική καλή στιγμή για τον Ηρακλή μία κεφαλιά του Ντίκα που πέρασε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ.

Λύτρωση από Φερέιρα

Αν κάποια από τις δύο ομάδες δικαιούτο το γκολ αυτή ήταν η Καβάλα που στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες που σημειώθηκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Και η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 67' όταν ο προωθημένος Φερέιρα με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από σέντρα του Ντικρόκ από τα αριστερά, νίκησε τον Κοβαλέφσκι δίνοντας παράλληλα το προβάδισμα στην ομάδα του. Βέβαια αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Προτάσοφ έδειξαν σαστισμένοι προς στιγμήν, καθώς θεωρούσαν ότι ο Βραζιλιάνος στην προσπάθειά του είχε κάνει επιθετικό φάουλ.

Στα λεπτά που ακολούθησαν τίποτα δεν άλλαξε με την Καβάλα, μετά το τελευταίο σφύριγμα του Σταθόπουλου, να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη και παράλληλα άλλο ένα πολύτιμο τρίποντο στη φετινή της... εκστρατεία!
Video με το γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου
Όλεγκ Προτάσοφ (προπονητής Ηρακλή): " Παίξαμε με μια καλή ομάδα η οποία μας πίεζε ψηλά και μας δημιούργησε φάσεις με τους ταχύτατους παίκτες της. Εμείς δεν αντεπεξήλθαμε σε αυτό το παιχνίδι.

Στο ημίχρονο είπαμε να κρατήσουμε την μπάλα αλλά αυτό όμως δεν μας βγήκε και δεν αξίζαμε να κερδίσουμε αν και είχαμε όμως ευκαιρίες και μπορούσαμε να φύγουμε με την ισοπαλία. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν σταθήκαμε καλά και είναι κρίμα που δεχθήκαμε το γκολ από μια στημένη φάση. Επίσης στο δεύτερο ημίχρονο έδωσα ευκαιρίες στους Ντάλα Μπόνα και Μιλάνο με τον πρώτο να χρησιμοποιήθηκε για να κρατήσει την μπάλα.

Συγχαρητήρια στην Καβάλα που ήταν καλύτερη αλλά για το μαρκάρισμα του Παβίσεβιτς δεν κατάλαβα γιατί δεν του έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα

".

Γιάννης Παπακώστας (προπονητής Καβάλας): " Ήταν μία δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία εντός έδρας και είμαι ικανοποιημένος που πήραμε το απόλυτο σε αυτά τα δύο παιχνίδια. Αντιμετωπίσαμε μία πολύ καλή ομάδα που ξεκίνησε καλά το πρωτάθλημα. Μας αδικεί το σκορ γιατί είχαμε καλή ανάπτυξη. Πιέσαμε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και φαίνεται από τα πολλά κλεψίματα που είχαμε.

Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά το παιχνίδι, κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα ενώ μας βοήθησαν πολύ και οι αλλαγές που πίεσαν τον αντίπαλο

. Όλη η ομάδα αξίζει συγχαρητήρια όπως και ο κόσμος τον οποίο σήμερα τον αισθανθήκαμε και μας βοήθησε".

Για το που κρίθηκε το παιχνίδι είπε: " Στο πάθος και στο ότι είχαμε ηρεμία όταν είχαμε την μπάλα».
Για τους 10 βαθμούς που έχει η ομάδα του σχολίασε: "Δεν ενθουσιαζόμαστε και δεν απογοητευόμαστε από ένα αποτέλεσμα αλλά και στους καλούς τεχνίτες της μεσαίας γραμμής μας και στους γρήγορους ακραίους μας"
.

Κι όσο για το ότι η ομάδα του έμεινε στο 1-0 μετά την επίτευξη του γκολ δήλωσε: " Οφείλεται είτε από αδράνεια είτε από αστοχία το ότι δεν φθάσαμε σε ένα επιπλέον γκολ και είναι κάτι που μας απασχολεί στις προπονήσεις".
Όλα τα λεφτά...
Η Καβάλα η οποία με πολύ καλό ποδόσφαιρο προσέφερε καλό θέαμα στους φιλάθλους στις εξέδρες του "Ανθή Καραγιάννη".
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Ηρακλή που δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, έχοντας ελάχιστες καλές στιγμές.
To Live του αγώνα... Από τον Δημήτρη Χονδρογιάννη
Στοιχεία Αγώνα
Διαιτητής: Γ.Σταθόπουλος (Αχαΐας)
Βοηθοί: Α.Νικολακόπουλος (Αθηνών), Θ.Κωτσιρός (Αρκαδίας)

Συνθέσεις ομάδων
Καβάλα (Παπακώστας): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Ντομπρασίνοβιτς, Ορούμα, Μεντί, Ντουκρόκ, Οικονόμου, Ψωμάς, Σουλτανίδης, Φερέιρα, Ονουάτσι

Ηρακλής (Προτάσοφ): Κοβαλέβσκι, Κατσαμπής, Ντιέ, Μάρτος, Ντίκα, Παπαστεριανός, Γιαννούλης, Ιάκομπ, Επστάιν, Λέκι, Κονέ

1' Έναρξη αγώνα
5' Κεφαλιά Καβάλα Σουλτανίδης
Κεφαλιά του Σουλτανίδη, μπλοκάρει ο Κοβαλέφσκι.
7' Σουτ Καβάλα Σουλτανίδης
Σουτ του Σουλτανίδη, μπλοκάρει εύκολα ο Κοβαλέφσκι.
10' Σχόλιο
Πρώτο δεκάλεπτο, με τον Σουλτανίδη να έχει απειλήσει δύο φορές για την Καβάλα. Ο Ηρακλής ακόμα δεν έχει βρει ρυθμό.
17' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ντομπρασίνοβιτς
20' Ευκαιρία Ηρακλής Επστάιν
Ο Επστάιν τετ α τετ με τον Ιτάνζ, κάνει το πλασέ, αλλά μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Καβάλας.
24' Κόρνερ Καβάλα
26' Φάουλ Ηρακλής Ντίκα
Καλή εκτέλεση φάουλ του Ντίκα, με τον Ιτάνζ να είναι σε καλή θέση και να μπλοκάρει.
33' Οφσάιντ Καβάλα Σουλτανίδης
34' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Μάρτος
36' Σουτ Καβάλα Σουλτανίδης
Σουτ του Σουλτανίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.
41' Κόρνερ Καβάλα
43' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Παβίσεβιτς
45' Οφσάιντ Καβάλα Ονουάτσι
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Ευκαιρία Καβάλα Σουλτανίδης
Πολύ καλό σουτ του Σουλτανίδη, όμως ο Κοβαλέφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά.
48' Κόρνερ Καβάλα
49' Κεφαλιά Ηρακλής Ντίκα
Κεφαλιά του Ντίκα, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ.
54' Δοκάρι Καβάλα Ορούμα
Σουτ του Ορούμα με την μπάλα να χτυπάει στο ορίζοντιο δοκάρι.
55' Κόρνερ Καβάλα
55' Σουτ Καβάλα Ορούμα
Σουτ του Ορούμα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κοβαλέφσκι.
59' Κόρνερ Ηρακλής
62' Οφσάιντ Καβάλα Σουλτανίδης
64' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Νταλά Μπόνα στη θέση του Παπαστεριανού
65' Κόρνερ Ηρακλής
68' Γκολ Καβάλα Φερέιρα
Σέντρα του Ντικρόκ και ο Φερέιρα με κεφαλιά κάνει το 1-0 για την Καβάλα.
69' Κόρνερ Καβάλα
75' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Ο Ιωάννου στη θέση του Ονουάτσι.
77' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ιτάνζ
81' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Ο Ρινκόν στη θέση του Σουλτανίδη.
82' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Γιάντσης στη θέση του Ιακόμπ.
Ο Μιλάνο στη θέση του Επστάιν.
87' Φάουλ Ηρακλής Κονέ
Εκτέλεση φάουλ του Κονέ με την μπάλα όμως να φεύγει εκτός εστίας.
89' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Ο Λάκης στη θέση του Μεντί.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά