Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΑΒΑΛΑ

Καβάλα-Πανθρακικός 3-0

ιωαννου

Ένα εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Καβάλα για να επικρατήσει με 3-0 του Πανθρακικού

Οι "αργοναύτες", με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος, έφτασαν εύκολα στη νίκη, κόντρα σε έναν... άχρωμο Πανθρακικό, που με τέτοιες εμφανίσεις δεν πρόκειται να γλιτώσει τον υποβιβασμό. Μάλιστα φαντάζει πολύ πιθανό το διαζύγιο της ομάδας της Κομοτηνής με τον Αλμπέρ Καρτιέ, αφού ο Πανθρακικός παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.
Την αρχή στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους έκανε ο Στέφανος Σιόντης με μακρινό πλασέ στο 48', ο Ιωάννου στο 70' με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 84ο λεπτό ο Ονουάτσι με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Καβάλα (Παπακώστας): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Θεοδωρέλλης, Ντουκρόκ, Σιόντης (60' Πόποβιτς), Ορούμα (60' Ρινκόν), Ιωάννου, Ονουάτσι, Σουλτανίδης (73' Μεντί)

Πανθρακικός (Καρτιέ): Ρόκα, Τζόκιτς, Άλβες, Μπουβάλ, Κλεμάν, Κανωτίδης (63' Ολίσε), Ρομπέρ, Φαγιάρδο, Βελάσκο (78' Στόικος), Μπαχαρίδης, Καζάκης (56' Ντιαλό)

Κίτρινες κάρτες: Παβίσεβιτς, Ιωάννου - Ρομπέρ

Διαιτητής: Α. Γιάχος (Χίου)
Βοηθοί: Χ. Μπαλτάς (Αχαΐας), Π. Αργυρός (Αθηνών)
Με μια ματιά
Η Καβάλα μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, πιέζοντας από την αρχή για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Ωστόσο τα πρώτα λεπτά δεν είχαν να παρουσιάσουν κάτι το ιδιαίτερο, αφού το πρώτο σουτ έγινε μόλις στο 19ο λεπτό με δράστη τον Σιόντη, αλλά ο Ρόκα δεν ανησύχησε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ιωάννου πήρε μια κεφαλιά που πέρασε άουτ, ενώ στην αντεπίθεση ο Πανθρακικός είχε την πρώτη δική του επιθετική προσπάθεια, με τον Ρομπέρ να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ από αριστερά, αλλά είδε την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κάλατς.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα δημιουργήθηκε στο 26ο λεπτό, όταν ο Ιωάννου με πανέξυπνο τακουνάκι έστρωσε την μπάλα στον Ορούμα, αλλά ο Νιγηριανός δεν είχε τοποθετήσει σωστά το σώμα του και σούταρε άουτ από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Στο 33' ο ορούμα έγινε δημιουργός, πασάροντας ωραία την μπάλα στον Σουλτανίδη, ο οποίος βρισκόταν στο ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε αμέσως, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρόκα.

Η φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του, όταν ο Ονουάτσι βγήκε πίσω από την άμυνα του Πανθρακικού μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ονουάτσι, αλλά ο βοηθός Αργυρός υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Ιωάννου, που δεν επηρέαζε τη φάση, στερώντας μία πολύ καλή ευκαιρία από τους γηπεδούχους, καθώς ο Νιγηριανός επιθετικός έβγαινε μόνος του απέναντι στον Ρόκα. Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες από τους Καβαλιώτες, ο διαιτητής Γιάχος φάνηκε να καταλαβαίνει το λάθος του επόπτη του, αλλά πλέον ήταν αργά για την ομάδα του Γιάννη Παπακώστα, καθώς η φάση είχε ολοκληρωθεί.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Καβάλα να μπαίνει και πάλι με μοναδικό στόχο ένα γρήγορο γκολ, κάτι το οποίο κατάφερε αυτή τη φορά, χάρη σε μια εξαιρετική έμπνευση του Στέφανου Σιόντη στο 48', ο οποίος "κρέμασε" τον Ρόκα με πλασέ έξω από την περιοχή, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Ισπανός τερματοφύλακας βρισκόταν εκτός θέσης.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους προκειμένου να ισοφαρίσουν, αλλά ενώ είχαν ισορροπήσει το παιχνίδι, ήρθε μια αντεπίθεση των "αργοναυτών" στο 70' να τους... κόψει τα φτερά. Ο Παβίσεβιτς από δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα προς την "καρδιά" της άμυνας του Πανθρακικού, όπου βρισκόταν ο Ιωάννου, που με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ρόκα για το 2-0.

Επτά λεπτά αργότερα ο Έλληνας επιθετικός προσπάθησε να μιμηθεί τον Σιόντη, όταν με ένα φοβερό βολ πλανέ προσπάθησε να νικήσει τον Ρόκα, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ό,τι δεν κατάφερε ο Ιωάννου, το πέτυχε στο 84ο λεπτό ο Ονουάτσι, ο οποίος από την ωραία κάθετη πάσα του Ρινκόν, που... τρύπησε τη σμπαραλιασμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, βρέθηκε απέναντι στον Ρόκα και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 3-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.
Συνέντευξη Τύπου
Παπακώστας (Καβάλα): " Ήταν μία σημαντική νίκη για εμάς. Το παιχνίδι έκρυβε παγίδες από τη στιγμή μάλιστα που ο Πανθρακικός είχε κλειστεί στο μισό γήπεδο. Δεν είχαμε ρυθμό στο πρώτο μέρος παρά το γεγονός πως κάναμε κάποιες φάσεις. Στο δεύτερο μέρος το γκολ ήρθε στην κατάλληλη χρονική στιγμή. Ο Πανθρακικός μας πίεσε για ένα πεντάλεπτο αλλά μετά το γκολ του Ιωάννου είχαμε πολύ καλή απόδοση.

Αξίζουν συγχαρητήρια στον Σιόντη και τον Θεοδωρέλη που έπαιξαν βασικοί και τα πήγαν πολύ καλά. Γενικά δείξαμε ότι η ομάδα δεν περνάει κάμψη

".

Καρτιέ (Πανθρακικός): " Είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο με καλή οργάνωση. Στόχος μας ήταν να κλείσουμε τους διαδρόμους την Καβάλα και να παίξουμε γρήγορα στις αντεπιθέσεις. Δεχθήκαμε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το πρώτο γκολ και αυτό ήταν ότι χειρότερο. Μετά το δεύτερο γκολ της Καβάλας τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα.

Δε σκέφτηκα ποτέ να παραιτηθώ. Δεν είναι η φιλοσοφία μου να τα παρατάω. Έχουμε ελπίδες και πρέπει μαθηματικά να τις εξαντλήσουμε. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο και θέλει προσπάθεια

".
Όλα τα λεφτά...
Η υπομονή που έδειξε η Καβάλα στο παιχνίδι της και της απέφερε τρία πολύ ωραία γκολ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το τραγικό λάθος του επόπτη Αργυρού στο 45ο λεπτό, όταν στέρησε από την Καβάλα μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Ο Αθηναίος επόπτης δεν εφάρμοσε τον κανονισμό που λέει πως οι βοηθοί πρέπει να περιμένουν την κατάληξη της φάσης και βιάστηκε να υποδείξει σε θέση οφσάιντ τον Ιωάννου, που δεν επηρέαζε τη φάση.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
13' Σχόλιο
Η Καβάλα σαφώς πιο επιθετική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πιέζει τους φιλοξενούμενους για ένα γρήγορο γκολ
19' Σουτ Καβάλα Σιόντης
Δυνατό σουτ του Σιόντη, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό του Πανθρακικού και καταλήγει κόρνερ
20' Κεφαλιά Καβάλα Ιωάννου
Κόρνερ του Ορούμα από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Ιωάννου, αλλά η κεφαλιά που επιχειρεί φεύγει πάνω από τα δοκάρια
21' Σουτ Πανθρακικός Ρομπέρ
Διαγώνιο σουτ του Ρομπέρ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
26' Ευκαιρία Καβάλα Ορούμα
Εξαιρετική κίνηση του Ιωάννου, που με τακουνάκι βρίσκει τον Ορούμα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Νιγηριανού φεύγει πάνω από τα δοκάρια
27' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ρομπέρ
29' Κεφαλιά Καβάλα Σουλτανίδης
Εκτέλεση φάουλ του Ορούμα από αριστερά, ο Σουλτανίδης παίρνει μια αδύναμη κεφαλιά και ο Ρόκα μαζεύει εύκολα την μπάλα
31' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Παβίσεβιτς
33' Σουτ Καβάλα Σουλτανίδης
Πάσα του Ορούμα στον Σουλτανίδη που δοκιμάζει το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρόκα
45' Σχόλιο
Ο Ονουάτσι βγαίνει απέναντι στον Ρόκα, ο επόπτης βιάζεται να υποδείξει σε θέση οφσάιντ τον Ιωάννου που δεν επηρεάζει τη φάση και στερεί από τους γηπεδούχους ένα μοναδικό τετ-α-τετ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Γκολ Καβάλα Σιόντης
Ο Σιόντης βλέπει εκτός εστίας τον Ρόκα και με έξυπνο πλασέ έξω από την περιοχή "κρεμάει" τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού για το 1-0
56' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ντιαλό στη θέση του Καζάκη
60' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Οι Πόποβιτς και Ρινκόν αντί των Σιόντη και Ορούμα
63' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ολίσε στη θέση του Κανωτίδη
65' Σουτ Πανθρακικός Ρομπέρ
Δυνατό σουτ του Ρομπέρ από μακρινή απόσταση, με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Κάλατς
70' Γκολ Καβάλα Ιωάννου
Σέντρα του Παβίσεβιτς από δεξιά, ο Ιωάννου παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ρόκα
70' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ιωάννου
73' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Ο Μεντί στη θέση του Σουλτανίδη
77' Σουτ Καβάλα Ιωάννου
Βολ πλανέ του Ιωάννου έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
78' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Στόικος στη θέση του Βελάσκο
84' Γκολ Καβάλα Ονουάτσι
Κάθετη πάσα του Ρινκόν για τον Ονουάτσι, που απέναντι στον Ρόκα δεν δυσκολεύεται να πλασάρει για το 3-0
88' Κεφαλιά Καβάλα Θεοδωρέλλης
Σέντρα του Ονουάτσι από δεξιά, ο Θεοδωρέλλης παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόκα