ΚΕΡΚΥΡΑ

Κέρκυρα-ΑΕΚ 0-1

καπετάνος-λύμπε

Η ΑΕΚ χωρίς να εντυπωσιάσει για άλλη μια αγωνιστική πήρε αυτό που ήθελε και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στο "σεντόνι".

Η "Ένωση" καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά η άμυνα της κατάφερνε σχετικά εύκολα να κρατάει μακριά από τον Σορεντίνο τους επιθετικούς της Κέρκυρας και ουσιαστικά δεν κινδύνεψε ποτέ σοβαρά.
Ο ρυθμός ήταν στα επίπεδα της και μάλιστα θα μπορούσε να είχε καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι, αν η μπάλα δεν έπαιζε τα παιχνίδια της στον σκόρερ του μοναδικού τέρματος. Στο 58' κι ενώ μετά από άτσαλο πλασέ του Καπετάνου η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, τα ανάποδα φάλτσα της άλλαξαν κατεύθυνση εκατοστά πριν περάσει τη γραμμή.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Σίκοφ, Μοσχογιάννης, Καγκιούζης (46' Ντ' Ακόλ), Αναστασιάδης (23' Φλαβίνιο), Σκούφαλης, Γκουέλα, Τζαβέλας, Μπούρμπος (64' Καραδήμος), Τόσκας, Φούφουλας

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Τσιρίλο(90' Μόρας), Παουτάσο, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Εμερσον, Τόζερ(75' Σέζαρ), Ιβιτς, Λυμπερόπουλος, Καπετάνος(79' Λάκης)

Διαιτητής:Zωγράφος (Αθηνών)

Βοηθοί:Ακριβός (Αθηνών), Ιωσηφώγλου (Αθηνών)

Κίτρινες:Τόσκας, Σκούφαλης/ Σέζαρ, Τσιρίλο
td> Με μια ματιά
Ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε την ομάδα του με ένα ευέλικτο σχήμα, με τους Σκούφαλη και Μπούρμπο στα άκρα της επίθεσης να προσφέρουν τις βοήθειες τους και στο χώρο του κέντρου. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Γκουέλα.

Οι Φούφουλας, Καγκιούζης είχαν τον δύσκολο ρόλο στη μεσαία γραμμή να μονομαχούν με τους Έμερσον, Ζήκο, Τόζερ, Ίβιτς. Στα άκρα ήταν οι Τζαβέλλας και Τόσκας , ενώ τριάδα στην άμυνα ήταν οι Σίκοφ, Αναστασιάδης, Μοσχογιάννης. Κάτω από τα δοκάρια ο Σιντιμπέ.

Ο Σέρα Φερέρ ήθελε πάση θυσία τη νίκη και χρησιμοποίησε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα βάσει δεδομένων φυσικά (τραυματισμοί, ετοιμοπόλεμοι). Ο Σορεντίνο ήταν στο τέρμα, οι Δέλλας, Παπασταθόπουλος στο κέντρο της άμυνας, ενώ οι Παουτάσο, Τσιρίλο στα άκρα της άμυνας.

Στο κέντρο η τετράδα με τους πολλαπλούς ρόλους, ήταν οι Ζήκος, Έμερσον, Τόζερ, Ίβιτς, χωρίς κλασσικούς ακραίους χαφ. Μπροστά τους ήταν οι Λυμπερόπουλος, Καπετάνος.

Γκολ από τα αποδυτήρια

Η ΑΕΚ έκανε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα στο παιχνίδι, καθώς πριν καλά καλά οι 22 ποδοσφαιριστές βρουν τις θέσεις και τα πατήματα τους, ο Ίβιτς έβγαλε μοναδική κάθετη μπαλιά στην πλάτη των"Φαιάκων" και ο Καπετάνος με αριστερό σουτ νίκησε τον Σιντιμπέ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 50ό δευτερόλεπτο.

Στα πρώτα δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι έδειχναν σαστισμένοι με την ΑΕΚ να έχειμ πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Όταν η Κέρκυρα συνήλθε από το αρχικό σοκ, ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να αναντρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Ωστόσο ο ρυθμός σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε έλθει στα επίπεδα που βόλευαν την ΑΕΚ, οι παίκτες της οποίας, μολονότι δεν είχαν και την καλύτερη δυνατή ανάπτυξη, ωστόσο πολύ άνετα κατάφερναν να κρατούν τους επιθετικούς της Κέρκυρας μακριά από την εστία του Σορεντίνο.

Ο Μπάμπης Τεννές θέλοντας γρήγορα να διορθώσει την κατάσταση, έβγαλε από τον αγωνιστικό χώρο τον Αναστασιάδη, ο οποίος έχασε τον Καπετάνο στη φάση του γκολ και σε άλλη μια φάση στο 18', κι ενίσχυσε το κέντρο του περνώντας στον αγώνα τον Φλαβίνιο μόλις στο 23'.

Όλο το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο πέρα από ένα πλασέ του ΚΑπετάνου στο 18', μια κεφαλιά (13') κι ένα αδύναμο πλασέ (44') του Ίβιτς κι ένα σουτ του Ζήκου στο 41'. Η Κέρκυρα μπορεί να είχε την κατοχή από από το 15' και νμετά χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να φανεί απειλητική.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ηταν σχετικά καλύτερο από το πρώτο, με την Κέρκυρα να είναι πιο επιθετική, την ΑΕΚ να χάνει την πιο περίεργη ευκαιρία της αγωνιστικής με τον Καπετάνο

Ο Μπάμπης Τεννέες πέρασε στον αγώνα τον Ντ'ακόλ(46') και τον Καραδήμο(64'), κάνοντας την ομάδα του πιο απειλητική καθώς κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά.

Ειδικά το πεντάλεπτο 57'-62' ήταν φωτιά. Πρώτα ο Γκουέλα βρέθηκε μές την μικρή περιοχή με πλάτη στο τέρμα αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στην κόντρα ο Λυμπερόπουλος σέντραρε από αριστερά, ο Έμερσον πάσαρε με τη μία στον Καπετάνο ο οποίος προσπάθησε σε πρώτο χρόνο να νικήσει τον Σιντιμπέ, αλλά βρήκε άτσαλα το πλασέ.

Η μπάλα πάντως πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας, πήρε πορεία προς το τέρμα έσκασε μπροστά από τη γραμμή αλλά από τα ανάποδα φάλτσα άλλαξε κατεύθυνση και δεν μπήκε γκολ, στη συνέχεια πάλι ο Καπετάνος προσπάθησε να νικήσει τον Σιντιμπέ που απέκρουσε το σουτ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σίκοφ δεν κατάφερνε να πάρει την κεφαλιά κι ένώ ήταν αφύλαχτος προ του Σορεντίνο. Από το σημείο αυτό και μετά η ΑΕΚ παίζοντας με σύνεση και αυτοσυγκέντρωση έριξε ξανά το ρυθμό αποσκοπώντας πλέον μόνο στο τρίποντο που θα την έφερνε ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στη δεύτερη θέση που οδηγεί στο Champions League.

Στο τελέυταίο μισάωρο της αναμέτρησης οι "Φαίακες" προσπάθησαν να πατήσουν περιοχή, αλλά εκεί κυριαρχούσαν οι αλάνθαστοι Δέλλας, Παπασταθόπουλος. Μοναδική καλή στιγμή για την Κέρκυρα ήταν στο 79', όταν ο Σκούφλαης κινήθηκε στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας, έκανε το κοντρόλ (πιθανώς και με το χέρι), αλλά το πλάσε το του με το αριστερό ήταν κακό σπαταλώντας έτσι την ευκαιρία που του δόθηκε.

Έτσι κύλησαν και τα τελευταία λεπτά με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη και την Κέρκυρα να αγωνιά για τη σωτηρία της στις επόμενες τέσσερις αγωνιστικές.

td> Συνέντευξη Τύπου

Kατηγορηματικός ήταν ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ, όσον αφορά το υποτιθέμενο fax που έφτασε στα γραφεία της Κέρκυρας από την ΠΑΕ ΑΕΚ. Σύμφωνα με αυτό, η κιτρινόμαυρη ΠΑΕ επέδειξε ενδιαφέρον για συγκεκριμένους ποδοσφαιριστές της Κέρκυρας, ζητώντας εμμέσως πλην σαφώς να μην έχουν καλή απόδοση. Όπως ήταν αναμενόμενο, η συγκεκριμένη αναφορά έκανε έξω φρενών τον Ισπανό τεχνικό, ο οποόιος απάντησε αναλόγως.

Λορέντσο Σέρα Φερέρ: "O Μπούρμπος έπαιξε καλά"

"Δεν το πιστεύω. Αυτό δεν είναι φιλοσοφία του προέδρου, ξέρω πώς διοικεί. Ξέρω ότι είναι αδύνατον αυτό. Εμείς είμαστε αθλητές. Εμείς επιτρέψαμε να παίξει ο Μπρούρμπος, που ανήκει σε εμάς και εγώ είδα πως ο Μπούρμπος έπαιξε καλά. Δεν πιστεύω να άρεσε και στους παίκτες της Κέρκυρας αυτό, εκείνους να ρωτήσετε. Και θα μου άρεσε να δούμε αυτό το φαξ. Δεν το πιστεύω".

Η ΑΕΚ μπήκε με πολύ σωστή νοοτροπία. Πιστεύω ότι αιφνιδιάσαμε την γηπεδούχο ομάδα. Εκτός από το γκολ άργησαν να τοποθετηθούν σωστά. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα ευνοϊκό για μας. Είχαμε τρεις ευκαιρίες κλασικές και ένα δεύτερο γκολ θα ήταν πιο δίκαιο. Ο προπονητής της Κέρκυρας έκανε κάποιες αλλαγές που ωφέλησαν την ομάδα του και εμάς μας κόστισαν όσον αφορά τα πατήματά μας. Παρ` όλα αυτά ο Καπετάνος έχασε μια ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι.

Δεν είναι τόσο εύκολο να κάνουμε μια ανάλυση για το αν μου άρεσε η ομάδα ή όχι. Για να παίξεις ποδόσφαιρο πρέπει να παίζει και ο αντίπαλος καλό ποδόσφαιρο. Επηρεάζει και ο αγωνιστικός χώρος. Ξέρετε πως θέλω να βλέπω την ομάδα να παίζει καλά. Ομως, σημασία έχει στην τελική ευθεία να κερδίζεις τα παιχνίδια. Είναι μια ένδειξη ότι η ομάδα έχει σωστή νοοτροπία. Εμείς πρέπει να είμαστε και σώφρωνες και ταπεινοί, στα ίδια επίπεδα δουλειάς. Είναι στα δικά μας χέρια η 2η θέση.

Είδα ότι ο Μπρούνο υπέφερε από κάποια φυσικά προβλήματα και επειδή το παιχνίδι ήταν με βαθιές μπαλιές δεν μπορούσαμε να είχαμε ένα παίκτη λιγότερο. Δεν ξέρω αν είχε κάποιο πρόβλημα μετά. Δεν συνηθίζω μέχρι την επόμενη προπόνηση να μιλάω ούτε ατομικά ούτε ομαδικά"

Μπάμπης Τεννές:"Δεν παίχτηκε μπάλα"

"Αυτό το παιχνίδι θα έπρεπε να ήταν ίσως το παιχνίδι με τον λιγότερο χρόνο παιχνιδιού. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε με πολλές αλλαγές σε πρόσωπα και θέσεις. Δεν απειλήσαμε ούτε εμείς, αλλά ούτε και η ΑΕΚ. Ετσι ήρθε αυτή η ήττα που μας στεναχωρεί αλλά δεν μας απογοητεύει. Έχουμε δύο ματς στην έδρα μας που πρέπει να κερδίσουμε. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο μας. Ο διαιτητής επηρεάστηκε απ' αυτά που έγιναν. Δεν παίξαμε καθόλου μπάλα".

Παντελής Καπετάνος:"Δεν μας ένιαζε το καλό ποδόσφαιρο"

"Σε τόσο κακό αγωνιστικό χώρο, ήρθαμε για να πάρουμε τη νίκη και να φύγουμε. Δεν μας ένιαζε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο. Εχουμε και στη συνέχεια δύσκολα ματς και σε όλα θα παλέψουμε για τους τρεις βαθμούς. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν βρήκα καλά την μπάλα, αλλά την είδα να πηγαίνει μέσα. Πίστεψα ότι θα μπει, αλλά έσκασε πάνω στη γραμμή, δεν την πέρασε. Πήρε φάλτσα και γύρισε πίσω".

Χρήστος Μπούρμπος:"Μάχη για την παραμονή"

"Τα συναισθήματά μου ήταν δύσκολα. Ηθελα να νικήσει η Κέρκυρα, εδώ παίζω, αλλά ανήκω στην ΑΕΚ. Δεχτήκαμε πολύ γρήγορα το γκολ, από αδράνειά μας. Προσπαθήσαμε για την ισοφάριση, αλλά δεν τα καταφέραμε. Θα γίνει μάχη για την παραμονή".

td> Όλα τα λεφτά...
Το γρήγορο γκολ του Καπετάνου από τα αποδυτήρια αλλά και η φάση του 58' με πρωταγωνιστή τον ίδιο και τα "ανάποδα φάλτσα" της μπάλας που άλλαξε κατεύθυνση όταν έσκασε μπροστά στη γραμμή.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον τρόπο που αγωνίστηκε η ΑΕΚ έχοντας ως μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς. Το θέαμα θυσιάστηκε για άλλη μια φορά στο βωμό της σκοπιμότητας.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Σίκοφ, Μοσχογιάννης, Καγκιούζης, Αναστασιάδης, Σκούφαλης, Γκουέλα, Τζαβέλας, Μπούρμπος, Τόσκας, Φούφουλας

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Τσιρίλο, Παουτάσο, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Εμερσον, Τόζερ, Ιβιτς, Λυμπερόπουλος, Καπετάνος

1' Έναρξη αγώνα
1' Γκολ ΑΕΚ Καπετάνος
Ο Καπετάνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, δέχτηκε την εκπληκτική κάθετη του Ίβιτς κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
8' Κίτρινη κάρτα Κέρκυρα Τόσκας
Για σκληρό μαρκάρισμα στον Τσιρίλο.
10' Σχόλιο
Το γρήγορο γκολ του Καπετάνου στα 50 δευτερόλεπτα, άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και ήδη η Κέρκυρα προσπαθεί να πιέσει με τους φιλοξενούμενους όμως να κινούνται πιο άνετα στον αγωνιστικό χώρο.
12' Κόρνερ ΑΕΚ
Εύκολα διώχνει ο Καγκιούζης.
13' Κεφαλιά ΑΕΚ Ίβιτς
Από σέντρα του Λυμπερόπουλου η κεφαλιά του Ίβιτς περνάει πάνω από τα δικάρια του Σιντιμπέ
14' Τραυματισμός ΑΕΚ Τσιρίλο
18' Ευκαιρία ΑΕΚ Καπετάνος
Ο Καπετάνος κινήθηκε πάλι στην πλάτη της άμυνας, ο "Λύμπε" έβγαλε την κάθετη, αλλά το πλασέ του υψηλόσωμου επιθετικού πέρασε πάνω από τα γολπόστ.
21' Σχόλιο
Η ΑΕΚ ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι αναγκάζοντας τον Μπάμπη Τεννέ να κοιτάζει ήδη στον πάγκο του για διορθωτικές κινήσεις.
23' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα
Ο Φλαβίνιο στη θέση του Αναστασιάδη.
30' Σχόλιο
Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του αγώνα χωρίς καμιά αξιοσημείωτη φάση. Το γκολ δεν έχει λειτουργήσει προς χάριν του θεάματος, τουλάχιστον για την ώρα.
31' Σουτ ΑΕΚ Τόζερ
Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόζερ παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Σιντιμπέ, ο οποίος έσωσε την εστία του.
39' Σχόλιο
Πολύ μέτριο το παιχνίδι με την ΑΕΚ να μην έχει κινδυνέψει, αλλά να μη φαίνεται να μπορεί να αναπτυχθεί ορθολογικά.
41' Σουτ ΑΕΚ Ζήκος
Μετά από πολλή ώρα η "Ένωση" κάνει ένα σουτ με τον Ζήκο ύστερα από οργανωμένη επιθετική προσπάθεια.
44' Ευκαιρία ΑΕΚ Ίβιτς
Ο Σέρβος μέσος της ΑΕΚ, βρέθηκε μόνος μες την μικρή περιοχή, αλλά αιφνιδιάστηκε και το πλασέ του δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό.
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα
Ο Ντ' Ακόλ στη θέση του Καγκιούζη.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ ΑΕΚ Ίβιτς
Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, άουτ.
52' Φάουλ ΑΕΚ Παπασταθόπουλος
Στον Γκουέλα.
53' Κόρνερ Κέρκυρα
57' Ευκαιρία Κέρκυρα Γκουέλα
Δεν μπορεί μπροστά από το Σορεντίνο με πλάτη στο τέρμα να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
58' Ευκαιρία ΑΕΚ Καπετάνος
Απίστευτο! Φάση για highlights από τον Καπετάνο. Ο Λυμπερόπουλος έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Έμερσον είδε με τη μία τον ΚΑπετάνο ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει τον Σιντιμπέ, αλλά δε βρήκε καλά τη μπάλα. Αυτή πήρε πορεία προς το τέρμα αλλά είχε τελείως ανάποδα φάλτσα με συνέπεια να σκάσει λίγο πριν τη γραμμή και να ακολουθήσει κατεύθυνση αντίθετη από τα δίχτυα.
60' Κίτρινη κάρτα Κέρκυρα Σκούφαλης
61' Ευκαιρία Κέρκυρα Σίκοφ
Δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά ο Σκοπιανός αμυντικός της Κέρκυρας προ του Σορεντίνο.
64' Αλλαγή παίκτη Κέρκυρα
Ο Καραδήμος στη θέση του Μπούρμπου.
68' Σχόλιο
Μετά από ένα δεκάλεπτο με πολλές φάσεις και ένταση ο ρυθμός έπεσε ξανά σε επίπεδα που βολεύουν την ΑΕΚ.
72' Σχόλιο
Αγκωνιά του Φλαβίνιο στο λαιμό του Ίβιτς προκαλεί τα νεύρα του Σέρβου.
75' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Σέζαρ στη θέση του Τόζερ.
77' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Σέζαρ
Λανθασμένη για θέατρο.
79' Ευκαιρία Κέρκυρα Σκούφαλης
Ωραία κίνηση του Σκούφαλη στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας, κάνει το κοντρόλ (ίσως και με το χέρι), αλλά το αριστερό πλασέ του ήταν πολύ κακό και πέρασε άουτ.
79' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Λάκης στη θέση του Καπετάνου.
84' Σχόλιο
Πιέζει η Κέρκυρα η οποία είναι καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο.
86' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Τσιρίλο
90' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μόρας στη θέση του Τσιρίλο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά