ΑΡΗΣ

"Κιτρινόμαυροι" θρίαμβοι

ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α ΕΘΝΙΚΗΣ INTIME SPORTS

Το ντέρμπι Άρης-ΠΑΟΚ έχει την δική του ιστορία. Το Sport24.gr κάνει μία αναδρομή στο παρελθόν και σας θυμίζει τις σημαντικότερες νίκες των "κιτρινόμαυρων" επί του ΠΑΟΚ.

Σε αντίθεση με τα ντέρμπι της Αθήνας, το ντέρμπι της συμπρωτεύουσας δίνει στον νικητή την αίσθηση του "αφεντικού της πόλης".

Από καταβολής της Α' Εθνικής οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 51 φορές με γηπεδούχο τον Άρη. Οι "κιτρινόμαυροι"έχουν 19 νίκες, 12 ήττες ενώ 20 ματς έληξαν ισόπαλα. Όσον αφορά τα τέρματα είναι 55-42 υπέρ του Άρη.

Οι Αλέκος Αλεξιάδης, Κώστας Παπαιωάννου και Βαγγέλης Συρόπουλος μοιράζονται την πρώτη θέση των σκόρερ για την ομάδα του Άρη, καθώς έκαστος έχουν πετύχει από τέσσερα γκολ απέναντι στον "δικέφαλο".

Ο Γιώργος Φοιρός είναι ο προπονητής που έχει καθίσει περισσότερες φορές σε ντέρμπι Άρη-ΠΑΟΚ. Ο Άρης ήταν κυρίαρχος την περίοδο 1966-72 καθώς δεν είχε γνωρίσει την ήττα από τον ΠΑΟΚ. Οι "κιτρινόμαυροι" μετρούσαν τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Η μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη υπέρ του Άρη καταγράφεται αυτή την περίοδο με 5-1 επί του ΠΑΟΚ.

Η πενταετία 1982-86 αποτελεί επίσης πολύ καλή περίοδο για τον Άρη απέναντι στον ΠΑΟΚ έχοντας 3 νίκες και 2 ισοπαλίες. Την εξαετία 1995-01 ο Άρης είχε 2 νίκες και 3 ισοπαλίες. Σ' αυτή την περίοδο και συγκεκριμένα τον Νοέμβριο του 2000 ο Άρης σημείωσε την δεύτερη μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ με 4-0. Διαβάστε για ορισμένες από τις σημαντικές νίκες του Άρη επί του ΠΑΟΚ.

27/2/1966 Άρης-ΠΑΟΚ 5-1

Μόλις δύο νίκες είχε πετύχει ο Άρης επί του ΠΑΟΚ, ανεξαρτήτου έδρας από καταβολής Α' Εθνικής και τον Φεβρουάριο του 1966 οι "κιτρινόμαυροι" πήραν ρεβάνς για τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα απέναντι στον "δικέφαλο". Τα γκολ σημείωσαν οι Αλεξιάδης, Ψηφίδης και Χατζηκώστας ενώ δύο γκολ πέτυχε ο αείμνηστος Βαγγέλης Συρόπουλος.

17/11/1968 Άρης-ΠΑΟΚ 2-0

Ο Άρης πήρε μία σημαντική από ψυχολογικής άποψης έναντι του ΠΑΟΚ που ήταν το φαβορί στο ντέρμπι, κυρίως λόγω της επιστροφής του Γιώργου Κούδα. Ο Αλέκος Αλεξιάδης πέτυχε ένα όμορφο γκολ με κεφαλιά ψαράκι.

3/2/1985 ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 3-0

Εκείνη την χρονιά ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας. Ωστόσο, ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο ντέρμπι που έγινε στο Χαριλάου. Ο μετέπειτα πρωταθλητής προσγειώθηκε ανώμαλα από τον εκπληκτικό συμπολίτη του. Ο Κώστας Μπιμπισίδης άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς στο ματς ενώ τα τέρματα του Θόδωρου Ζελελίδη σκόρπισαν ενθουσιασμό στους φιλάθλους του Άρη. Ο διαιτητής Παναγιώτης Κούτρης αναγκάστηκε να δείξει 3 κόκκινες κάρτες (σε Μιχαλήτσο του Αρη και σε Αλαβάντα και Ιωσηφίδη από ΠΑΟΚ) και 10 κίτρινες!

3/11/1985 Άρης-ΠΑΟΚ 3-1

Ο Άρης πέτυχε νέα ευρεία νίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-1 με τον Τάις Λίμπρεχτς προπονητή. Παρότι, ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Σίγγα, κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 πετυχαίνοντας τρία γκολ σε διάστημα 15 λεπτών με τους Νίκιτς, Μπάχιτς και Μπιμπισίδη.

1/11/2000 Άρης-ΠΑΟΚ 4-0

Στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος 2000-01 ο Άρης ήταν αήττητος στο πρωτάθλημα και αντιμετώπιζε τον ΠΑΟΚ. Ο "Δικέφαλος" είχε μόλις μία νίκη σε τρεις αγώνες. Ο Άρης επικράτησε κατά κράτος με 4-0 έχοντας σκόρερ τους Κυπαρίσση, Κούτση, Κολτσίδα και Χαριστέα. Η νίκη προκάλεσε ενθουσιασμό στους "κιτρινόμαυρους" οι οποίοι προσγειώθηκαν απότομα μετά τις δύο σερί ήττες με Ξάνθη και Ηρακλή.

15/12/2002 Άρης-ΠΑΟΚ 2-0

Το 2002, ο Αρης, με τον Γιώργο Φοιρό στον πάγκο, υποδέχεται τον ΠΑΟΚ του Αγγελου Αναστασιάδη. Οι γηπεδούχοι κερδίζουν με 2-0. Ο Νίρεν Ντεμπά, ήταν ο σκόρερ των δυο τερμάτων και ο αδιαφιλονίκητος πρωταγωνιστής του ματς.

21/10/2007 ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 3-1

Ο Σέρχιο Κόκε βρέθηκε σε καταπληκτική βραδιά και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο συγκεκριμένο ντέρμπι. Με δύο γκολ που πέτυχε (σκόρερ είχε χριστεί και ο Νάτσο Γκαρσία) πήρε τον Άρη από το χέρι και τον οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη.