Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

"Κόκκινο" το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ (vds)!

New Image

Δραματική νίκη της Λίβερπουλ στο 206ο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, 2-1 την Έβερτον(videos)

Οι "κόκκινοι" του Ράφα Μπενίτεθ βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, από το αυτογκόλ του Σάμι Χίπια στο 32ο λεπτό, όμως στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή και να φύγουν με το πολυπόθητο "διπλό" που τους κρατάει σε επαφή με την κορυφή του πίνακα.
Στο 53ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κάιτ, σε μία φάση που η Έβερτον έμεινε με 10 παίκτες, ενώ το 2-1 για τους φιλοξενούμενους έγινε στις καθυστερήσεις, με τον Κάιτ να είναι και πάλι ψύχραιμος από την άσπρη βούλα, με τα "ζαχαρωτά" να μένουν με 9 παίκτες, καθώς προκειμένου να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας, ο Φιλ Νέβιλ απέκρουσε δίκην γκολκίπερ σουτ του Λέιβα.

Με δύο σημαντικές απουσίες παρατάχθηκαν οι δύο μονομάχοι στο "Γκούντισον Παρκ", με τον Ράφα Μπενίτεθ να μην έχει στη διάθεσή του τους Φερνάντο Τόρες και Τσάβι Αλόνσο (δεν ξεπέρασαν τα προβλήματα τραυματισμών τους) και να ξεκινά με τους Βορονίν-Κάιτ επιθετικό δίδυμο αφήνοντας στον πάγκο τον Κράουτς, ενώ στον αντίποδα εκτός αποστολής για την ομάδα του Μόγες έμειναν οι Τιμ Κάχιλ και Τόμας Γκράβεσεν.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκε στη Λίβερπουλ, με τον Χάουαρντ να μπλοκάρει στο 4ο λεπτό το επικίνδυνο σουτ του Βορονίν, όμως όσο περνούσε η ώρα η Έβερτον έπαιρνε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε στο 1-0 οκτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Ο Σταμπς έκανε ένα γέμισμα από τα δεξιά η μπάλα πήρε πολύ ύψος, με τον Χίπια να την στέλνει με αριστερό σουτ στα δίχτυα της εστίας του Ρέινα (!), που ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Το προβάδισμα της Έβερτον δεν κράτησε πολύ, με την Λίβερπουλ να ισοφαρίζει στην πρώτη καλή στιγμή της στο δεύτερο μέρος. Ο αρχηγός των "κόκκινων", Στίβεν Τζέραρντ ανατράπηκε στο 53ο λεπτό μέσα στην περιοχή, κερδίζοντας το καταφενάστατο πέναλτι από τον Χίμπερτ και ταυτόχρονα την αποβολή του αντιπάλου του, καθώς ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Κάιτ, ο οποίος έστειλε τον Χάουαρντ από την άλλη γωνία για να κάνει το 1-1 και να πανηγυρίσει το πρώτο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Έχοντας πλεον την ψυχολογία με το μέρος της από την ισοφάριση και το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Λίβερπουλ πίεσε για το 2-1, με τους Ρίισε, Βορονίν και Σισόκο να χάνουν εξαιρετικές ευκαιρίες, ενώ στον αντίποδα η Έβερτον είχε να αντιπαρατάξει το εξαιρετικό σουτ του Γιακούμπου από 30 μέτρα που πέρασε σύριζα άουτ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 70ο λεπτό ο Μπενίτεθ αιφνιδίασε τους πάντες, αντικαθιστώντας τον Τζέραρντ με τον Λούκας Λέιβα, με τον Βραζιλιάνο να έχει καθοριστική συμμετοχή πάντως στην πραγματοποίηση της "απόδρασης" της Λίβερπουλ από την δύσκολη έδρα της συμπολίτισσας.

Το σουτ του Λούκας στις καθυστερήσεις αποκρούστηκε από τον Φιλ Νέβιλ με τα χέρι, στην προσπάθειά του να αποτρέψει το... μοιραίο (είχε προηγηθεί απόκρουση του Χάουαρντ σε σουτ του Βορονίν) με τον ρέφερι να μην έχει άλλη επιλογή, από το να δώσει δεύτερο πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων και να αφήσει τα "ζαχαρωτά" με 9 παίκτες.

Ο Κάιτ πήρε θέση και πάλι απέναντι από τον Χάουαρντ, με τον Ολλανδό να είναι και πάλι εύστοχος και να κάνει το 2-1 υπέρ των "κόκκινων".

Στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων, οι παίκτες της Έβερτον διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ανατροπή του Λέσκοτ από τον Κάραγκερ μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Κλάτεμπεργκ να λέει "παίζεται" και την Λίβερπουλ να φεύγει με το "τρίποντο", μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Άρσεναλ στο "Άνφιλντ".

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τέταρτη εκτός έδρας νίκη της Λίβερπουλ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ σε σύνολο πέντε αγώνων, με τους "κόκκινους" να εξακολουθούν να είναι μαζί με την Άρσεναλ οι μοναδικές αήττητες ομάδες του πρωταθλήματος (5 νίκες-4 ισοπαλίες).

"Ερωτευμένη" με την κορυφή η Άρσεναλ
Η ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, θα βρει για μία ακόμη φορά φέτος την Άρσεναλ μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, με την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ να επικρατεί με 2-0 εντός έδρας της Μπόλτον πετυχαίνοντας την όγδοη νίκη της σε εννέα παιχνίδια καθώς και την έκτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο "Emirates Stadium".

Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Μπόλτον κατάφερε να περιορίσει τα ατού των "κανονιέρηδων", με αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος να έχουν μόνο να παρουσιάσουν δύο κεφαλιές του Αντεμπαγιόρ που έφυγαν άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν περισσότερο απειλητικοί, μπόρεσαν να δημουργήσουν περισσότερες επικίνδυνες φάσεις στα αντίπαλε καρέ, με το πολυπόθητο για αυτούς γκολ να έρχεται στο 68ο λεπτό, με σουτ του Κόλο Τουρέ από τα 25 μέτρα.

Τους τρεις βαθμούς για την Άρσεναλ "κλείδωσε" στο 80ο λεπτό ο Τόμας Ροσίτσκι, ο οποίος με υπέροχο τακουνάκι εν κίνηση , μετά από ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα από τον Τεό Γουόλκοτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στον αντίποδα, η Μπόλτον (αγωνίστηκε χωρίς το μεγάλο επιθετικό της όπλο, Νικολά Ανελκά) γνώρισε την 7 ήττα σε 10 παιχνίδια, και έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Να σημειωθεί ότι στον πάγκο της ομάδας του Στέλιου Γιαννακόπουλου (πέρασε στο ματς στο 77ο λεπτό ως αλλαγή), κάθησε ο Άρτσι Νοξ, μετά την απομάκρυνση του Σάμι Λι από την τεχνική ηγεσία της ομάδας μεσοβδόμαδα.

Δεν τρίτωσε το κακό στο "Ρίβερσαϊντ"
Παιχνίδια της μοίρας... Ο Ζοσέ Μουρίνιο έφυγε τα δύο προηγούμενα χρόνια με σκυφτό το κεφάλι από το "Ρίβερσαϊντ" για το πρωτάθλημα, με την Τσέλσι να γνωρίζει ισάριθμες ήττες από τη Μίντλεσμπρο (2-1 πέρυσι και 3-0 πρόπερσι), και έμελε τελικά να είναι ο Άβραμ Γκραντ στον πάγκο των Λονδρέζων για να φύγουν με το "τρίποντο" από τη συγκεκριμένη έδρα.

Μετά από τα "διπλά" επί της Βαλένθια για το Τσάμπιονς Λιγκ και επί της Μπόλτον για το πρωτάθλημα, η Τσέλσι επιβεβαίωσε ότι διέρχεται περίοδο φόρμα καθώς επικράτησε με 2-0 και παρέμεινε επτά πόντους πίσω από την κορυφή και την Άρσεναλ.

Ο άνθρωπος μάλιστα που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους ήταν ο Ντιντιέ Ντρογκμπά, του οποίου οι δηλώσεις στο "France Football" μεσοβδόμαδα έκαναν αίσθηση, καθώς αποκάλυψε ότι θέλει να φύγει από την Τσέλσι και να συνεχίσει την καριέρα του σε μία εκ των Μίλαν, Τσέλσι, Μαρσέιγ.

Μετά από ένα-δύο με τον Λάμπαρντ λίγο πιο κάτω από τη σέντρα, ο Ιβοριανός άσος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Σβάρτσερ.

Η "Μπόρο" έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Πετρ Τσεχ να κάνει την απόκρουση του αγώνα σε πανίσχυρη κοντινή κεφαλιά του Μίντο στη συνέχεια, ενώ η Τσέλσι "τελείωσε" την αναμέτρηση στο 57ο λεπτό.

Σκόρερ για τους Λονδρέζους ήταν ο Άλεξ, ο οποίος με δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ της Μίντλεσμπρο, πανηγυρίζοντας το πρώτο του τέρμα με τη μπλε φανέλα.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, ο οποίος βλέπει την ομάδα του να είναι οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ανατροπή με "τεσσάρα" για τη Μάντσεστερ

Στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, δύο πόντους πίσω απο την πρωτοπόρο Άρσεναλ, διατηρήθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία "τίμησε" την ευνοϊκότατη παράδοση που την συνοδεύει τα τελευταία χρόνια στο "Βίλα Παρκ", επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-1 της Άστον Βίλα.

Η ομάδα του Άλεξ Φέργκιουσον έφυγε για έκτη συνεχόμενη σεζόν με το "τρίποντο" από το Μπέρμιγχαμ, με τους γηπεδούχους να αγνοούν τη νίκη στο Μπέρμιγχαμ απέναντι στους "κόκκινους διαβόλους" από το 1995!

Παράλληλα αυτή ήταν ένατη διαδοχική νίκη για τους πρωταθλητές Αγγλίας σε όλες τις διοργανώσεις (επτά για την Πρέμιερ Λιγκ και το Τσάμπιονς Λιγκ), με το μοναδικό "μελανό" σημείο να είναι ότι δέχτηκε για πρώτη φορά γκολ από την Άστον Βίλα στο γήπεδο αυτό μετά από πέντε χρόνια.

Τα πράγματα ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Μάρτιν Ο'Νιλ, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Αγκμπονλαχόρ, όμως με τρία τέρματα στα τελευταία εννέα λεπτά του πρώτου μέρους η Μάντσεστερ έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς.

Ο Γουέιν Ρούνεϊ μετέτρεψε το 1-0 σε 1-2, σκοράροντας στο 36' μετά από σέντρα του Νάνι και στο 44' από ασίστ του Τέβεζ (είχε σκοράρει και στο ματς της Ρωσίας με την Αγγλία μεσοβδόμαδα), με τον Φέρντιναντ να κάνει το 3-1, με το σουτ του να κοντράρει στον Γκάρντερ και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλό έβαλαν οι αποβολές των Ρίο-Κόκερ και Κάρσον στο δεύτερο μέρος, με τον Γκιγκς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το 4-1 για τους πρωταθλητές στο 75ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι την ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ έχασε ο Ρούνεϊ στο 68ο λεπτό, όταν αστόχησε από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

"Έξι στα έξι" για την Σίτι του Έρικσον
Την αξιοθαύμαστη πορεία της στο πρωτάθλημα συνέχισε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Μπέρμιγχαμ στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ", πανηγυρίζοντας την έκτη νίκη της σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες και ανεβαίνοντας (προσωρινά) στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Το εντυπωσιακό μάλιστα με την ομάδα του Σβεν-Γκόραν Έρικσον είναι ότι την περυσινή σεζόν, με τον Στιούαρτ Πιρς στο τιμόνι της, είχε κατάφερει να πάρει μόλις πέντε νίκες σε ολόκληρο το πρωτάθλημα (!), με την τελευταία φορά που σκόραρε εντός έδρας να είναι την 1η Ιανουαρίου του 2007.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ελάνο στο 37ο λεπτό, ο οποίος μετά από σέντρα του Κορλούκα έγινε κάτοχος της μπάλας και την έστειλε με φοβερό σουτ στα αντίπαλα δίχτυα, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα, ζητώντας επιθετικό φάουλ του Τζόνσον πάνω στον Μουάμπα.

Αυτό ήταν το 4ο γκολ του Βραζιλιάνου μέσου σε 3 ματς πρωταθλήματος με τη φανέλα της "Σίτι", με τον Ελάνο να έχει μάλιστα χριστεί σκόρερ και στην αναμέτρηση της "σελεσάο" μεσοβδόμαδα κόντρα στο Εκουαδόρ για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2010.

Οι "μπλε" δημιούργησαν ευκαιρίες στη συνέχεια για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφεραν, γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Τα υπόλοιπα ματς
Την αγωνιστική άνοδο στην οποία βρίσκεται μετά τον αποκλεισμό της από τη Λάρισα για το Κύπελλο UEFA, πιστοποίησε στην αναμέτρηση με τη Ρέντινγκ η Μπλάκμπερν, καθώς επικράτησε με σκορ 4-2 στο "Ίγουντ Παρκ" και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Το σκορ για την ομάδα του Μαρκ Χιουζ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Μπένι ΜακΚάρθι, μετά από τη συνεργασία Έμερτον και Σάντα Κρουζ που προηγήθηκε, με τον Σάντα Κρουζ να κάνει δύο τα τέρματα για την ομάδα του στο 22ο λεπτό, με τον Τουγκάι να φέρνει το ματς στα επίπεδα του 3-0 με εντυπωσιακό μακρινό σουτ στο 32ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 στο 80ο λεπτό, όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπένι ΜακΚάρθι επανέφερε τη διαφορά ασφαλείας των τριών τερμάτων, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, μετά από ανατροπή του Ντέρμπισαϊρ από τον Σονκό. Το τελικό 4-2 για την ομάδα του Στιβ Κόπελ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις και πάλι ο Ντόιλ.

Στο "JJB Stadium", η Πόρτσμουθ συνέχισε την τρελή πορεία της στο πρωτάθλημα, κάθώς με το 2-0 επί της Γουίγκαν πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, και την τρίτη σερί εκτός έδρας, καθώς είχαν προηγηθεί τα "διπλά" απέναντι σε Μπλάκμπερν και Φόυλαμ.

Όλα τα λεφτά στο ματς ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι "πόμπεϊς" πέτυχαν και τα δύο τέρματά τους. Στο 81ο λεπτό ο Μουαρουάρι άνοιξε το σκορ με αριστερό σουτ από κοντινή απόσταση, ενώ ο Γκλεν Τζόνσον "καθάρισε" το ματς με ατομική ενέργεια στο 86ο λεπτό.

Τέλος, στο "Κρέιβεν Κότατζ" Φούλαμ και Ντέρμπι έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που δεν εξυπηρέτησε καμία από τις δύο ομάδες, καθώς αμφότερες ήθελαν το "τρίποντο" για να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν σε όλο το δεύτερο μέρος με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κοντσέσκι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Έβερτον - Λίβερπουλ 1-2

Μίντλεσμπρο - Τσέλσι 0-2

Δείτε τα δύο γκολ της Άρσεναλ στο ματς με τη Μπόλτον:

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ 1-4

Tα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ
Έβερτον-Λίβερπουλ 1-2 (38' αυτ. Χίπια / 54', 90' Κάιτ)
Φούλαμ-Ντέρμπι 0-0

Γουίγκαν-Πόρτσμουθ 0-2 (81' Μουαρουάρι, 86' Τζόνσον)
Μίντλεσμπρο-Τσέλσι 0-2 (8' Ντρογκμπά, 57' Τσέλσι)
Μπλάκμπερν-Ρέντινγκ 4-2 (18', 82' (πεν.), ΜακΚάρθι, 22' Σάντα Κρουζ, 32' Τουγκάι / 80', 90' Ντόιλ)
Άρσεναλ-Μπόλτον 2-0 (68' Τουρέ, 80' Ροσίτσκι)
Μάντσεστερ Σίτι-Μπέρμιγχαμ 1-0 (37' Ελάνο)
Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-4 (12' Αγκμπονλάχορ / 36', 44' Ρούνεϊ, 45' Φέρντιναντ, 75' Γκιγκς)