Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κορυφή η Βόλφσμπουργκ, ισόπαλο το ντέρμπι

Μπάγερν-φωτό

"Δύο στα δύο" για την πρωταθλήτρια Βόλφσμπουργκ, ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Μπάγερν-Βέρντερ Βρέμης (vds)

Ο Φέλιξ Μάγκατ εφυγε αυτό το καλοκαίρι από τη Βόλφσμπουργκ μετά την κατάκτηση του τίτλου, αλλά απ'ότι φαίνεται το οικοδόμημα που έχει αφήσει πίσω του είναι αρκετά "γερό" και για τη φετινή σεζόν...
Μετά την "πειστική" νίκη στην πρεμιέρα με 2-0 επί της Στουτγκάρδης, οι "λύκοι" του Άρμιν Φε έδωσαν τα διαπιστευτήριά τους και εκτός έδρας, επικρατώντας στο "Ρέιν-Ένεργκι Στάντιον" με 3-1 της Κολωνίας και σκαρφαλώνοντας μόνοι τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές (εκεί μπορούν να έχουν συγκάτοικο την Κυριακή Σάλκε και Χέρτα αν πάρουν τα δικά τους ματς).

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ, τα "κριάρια" προηγήθηκαν στο σκορ στο 49' με τον Εχρέτ και έβαλαν με την πλάτη στον τοίχο τους πρωταθλητές, όμως εκείνοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά!

Στο 73' ο Ντζέκο πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ στη Μπουντεσλίγκα "γράφοντας" το 1-1, ο Γουόμε ήταν μοιραίος για την Κολωνία αφού με αυτογκόλ έκανε το 1-2, ενώ ο Ομπαφέμι Μάρτινς που είχε αντικαταστήσει στο 63' τον Ζιανί, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

Νέα ισοπαλία για Μπάγερν, 4αρα για Αμβούργο
Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία στην πρεμιέρα με τη Χόφενχαϊμ, η Μπάγερν δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε και τη 2η αγωνιστική, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης.

Η ομάδα του Τόμας Σάαφ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 39' με τον Οζίλ, ενώ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 72' με τον Μάριο Γκόμεζ (πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα της Μπάγερν), χωρίς όμως να καταφέρει τελικά ο Λουίς Φαν Χάαλ να πανηγυρίσει το "τρίποντο" στο επίσημο εντός έδρας ντεμπούτο του στον πάγκο των Βαυαρών.

Να σημειωθεί πως τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του στο πρωτάθλημα πήρε και ο Φρανκ Ριμπερί, που αντικατέστησε στο 62' τον Σόσα.

Σαρωτικό ήταν το Αμβούργο στο πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν, καθώς διέσυρε με 4-1 τη Ντόρτμουντ, ομάδα από την οποία μάλιστα "άρπαξε" πέρυσι το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο (με γκολ του Τροχόφσκι στο 91' του τελευταίου ματς του πρωταθλήματος κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης).

Η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία βρέθηκε με 3-1 μπροστά στο σκορ μόλις στο 12' και δεν δυσκολεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο να διαφυλάξει το πολύτιμο "τρίποντο".

Τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Φράιμπουργκ επιβεβαίωσε η Στουτγάρδη, καθώς επικράτησε με 4-2 των νεοφώτιστων στην "Mercedes-Benz Arena", με τον Πάβελ Πογκρέμπνιακ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ για το συγκρότημα του Μάρκους Μπάμπελ, από τότε που πήρε μεταγραφή από τη Ζενίτ.

Με τη νίκη μάλιστα αυτή, η Στουτγάρδη έφτασε τις 6 νίκες στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με τη Φράιμπουργκ (έχει και μία ισοπαλία), από την οποία αγνοεί την ήττα από το 1999.

Άκρως επιτυχημένη ήταν η επιστροφή της Μπάγερ Λεβερκούζεν μετά από 16 μήνες εργασιών στην ανακαινισμένη "Μπάι Αρίνα", καθώς με τέρμα του Κίσλινγκ στο 67' έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Χόφενχαϊμ.

Όσον αφορά στον Φάνη Γκέκα έμεινε στον πάγκο, καθώς δεν ήταν μέσα στις επιλογές του τεχνικού των "ασπιρίνων", Γιουπ Χάινκες.

Χωρίς νικητή έληξε ο "ελληνικός εμφύλιος" μεταξύ του Γιάννη Αμανατίδη και του Άγγελου Χαριστέα, καθώς Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Νυρεμβέργη μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς (1-1).

Για τους "αετούς" της Φρανκφούρτης ο Αμανατίδης αγωνίστηκε σε όλο το ματς και ο Νίκος Λυμπερόπουλος έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Άγγελος Χαριστέας μπήκε αλλαγή στο 56' αντί του Μπόακιε και εννέα λεπτά αργότερα έδωσε την ασίστ στον σκόρερ Μπουνζάκου.

Ισόπαλο 1-1 έληξε και το παιχνίδι στο Αννόβερο, μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και της Μάιντζ, με τον Αντρέας Ίβανσιτς να αγωνίζεται βασικός για τους φιλοξενούμενους και να παραχωρεί στο 72' τη θέση του στον Χίκα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

ΣΑΒΒΑΤΟ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Νυρεμβέργη 1-1 (17' Κάιο / 65' Μπουνζάκου)
Αμβούργο-Ντόρτμουντ 4-2 (4' (αυτ.) Οβομογέλα, 10' Ζε Ρομπέρτο, 12' Γκερέρο, 72' Μπεργκ / 4' Βαλντές, 84' Ράνγκελοφ)
Αννόβερο-Μάιντζ 1-1 (56' (πεν.) Στάινερ / 53' Μπάνσε)
Λεβερκούζεν-Χόφενχαϊμ 1-0 (67'Κίσλινγκ)
Μπάγερν-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (72' Γκόμεζ / 39' Οζίλ)
Στουτγάρδη-Φράιμπουργκ 4-2 (53' Πογκρέμπνιακ, 65' (πεν.), 76' Έλσον, 89' Σιέμπερ / 70', 85' Ιντρίσου)
Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 1-3 (49' Εχρέτ / 73' Ντζέκο, 74' (αυτ.), 86' Μάρτινς)