Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

Κορυφή στο 92' για την Λίβερπουλ

ντιούφ

Η Λίβερπουλ απέδρασε από το "Γκράβεν Κότατζ" με γκολ του Γιόσι Μπεναγιούν στο 92' (0-1) και πέρασε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ (videos)

Ο Ισραηλινός πέρασε στο ματς στο 76' και αφού έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά του αγώνα, κατόρθωσε να λυτρώσει τους "κόκκινους" κόντρα στην Φούλαμ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με διαγώνιο σουτ.
Η Λίβερπουλ έτσι πέρασε στην πρώτη θέση, έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά βέβαια έχει και δύο ματς περισσότερα.

ΦΟΥΛΑΜ: Σβάρτσερ, Πάντσιλ, Χιούτζις, Χάνγκελαντ, Κοντσέσκι, Ντέμπσεϊ, Μέρφι (76' Ντακούρ), Ετούχου, Ντέιβις (79' Γκέρα), Ζαμόρα, Τζόνσον (87' Νέβλαντ).
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Αρμπελόα, Κάραγκερ, Σκρτελ, Ινσούα, Τσάμπι Αλόνσο, Λούκας, Κάιτ (76' Μπεναγιούν), Τζέραρντ (94' Άγκερ), Ντοσένα (65' Μπάμπελ), Τόρες.

Ντεμπούτο με ήττα για Σίρερ

Η Τσέλσι υποχρέωσε τον Άλαν Σίρερ σε ντεμπούτο με ήττα, καθώς κέρδισε με 2-0 την Νιούκαστλ μέσα στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ".

Οι "μπλε" με σκόρερς στους Φράνκ Λάμπαρντ και Φλοράν Μαλουντά πήραν τους τρεις βαθμούς που τους έφεραν προς το παρών ξανά στην 2η θέση Πρέμιερ Λιγκ μαζί με την Λίβερπουλ, ενώ οι "ανθρακωρύχοι" παραμένουν στην ζώνη του υποβιβασμού.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Χάρπερ, Τέιλορ, Μπεγέ, Κολοτσίνι, Χοσέ Ενρίκε, Γκουτιέρες, Νόλαν (69' Γκάθρι), Μπατ, Λόβενγκρατς (44' Νταφ), Όουεν, Μάρτινς (81' Κάρολ).
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Άλεξ, Τέρι, Άσλεϊ Κόουλ, Εσιέν (57' Μπάλακ), Όμπι Μίκελ, Λάμπαρντ, Μαλουντά, Ανελκά (67' Ντι Σάντο), Σάλομον Καλού.

"Καθάρισε" ο Αντεμπαγιόρ

Με δύο γρήγορα γκολ του Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ σε κάθε ημίχρονο η Άρσεναλ επικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι με 2-0 στο "Έμιρεϊτς Στάντιουμ" και διατηρήθηκε στην τετράδα.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Αλμούνια, Σανιά, Κόλο Τουρέ, Γκαλάς, Κλισί, Φάμπρεγκας (79' Ράμσεϊ), Σονγκ Μπιγιόγκ, Ντενίλσον, Γουόλκοτ (70' Έμπουε), Αντεμπαγιόρ (70' Μπέντνερ), Αρσάβιν.
ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Γκίβεν, Ρίτσαρντς, Ονουόχα, Νταν, Μπρίτζ (17' Φερνάντες), Ράιτ-Φίλιπς, Ζαμπαλέτα, Ντε Γιονγκ, Κομπανί (38' Ελάνο), Ρομπίνιο (76' Στάριτζ), Μπέλαμι.

"Αυτοκτόνησε" η Τότεναμ

Η Τότεναμ κρατούσε στα χέρια της την νίκη μέσα στο "Ίγουντ Παρκ", αλλά έχασε με 1-2 από την Μπλάκμπερν λόγω του καταστροφικού τελευταίου δεκαλέπτου.

Ο Ρόμπι Κιν έδωσε προβάδισμα στους "πετεινούς" στο 30' με εκτέλεση πέναλτι, όμως τα δεδομένα αλλαξαν στο 80', όταν και αποβλήθηκε ο Γουΐλσον Παλάσιος για τους φιλοξενούμενους.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπένι ΜακΚάρθι ισοφάρισε για τα "ρόδα", τα οποία πήραν νίκη-ανάσα για την σωτηρία με τον γκολ του Άντρε Όοϊερ στο 89'.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ: Ρόμπινσον, Άντριους, Σάμπα, Νέλσεν, Ζιβέ, Ντιούφ, Μοκοένα (63' Κερίμογλου), Γουόρνοκ, Πέντερσεν (26' Νταν), Ρόμπερτς (46' Όοϊερ), ΜακΚάρθι.
ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκόμες, Τσόρλουκα, Γούντγκεϊτ, Κινγκ, Ασού-Εκοτό, Λένον (83' Ζοκορά), Τζίνας, Παλάσιος, Μόντριτς, Ντάρεν Μπεντ, Ρόμπι Κιν.

Ξανά... κερκίδα ο Γκέκας

Τι και κάποιοι υποστήριζαν πως ο Φάνης Γκέκας θα κάνει το ντεμπούτο στην Πρέμιερ Λιγκ, για ακόμη μια φορά έμεινε στην κερκίδα για την Πόρτσμουθ. Ο Άγγελος Μπασινάς έμεινε στον πάγκο (και αυτός όπως συνήθως), ενώ οι "πόμπεϊς" αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την Χαλ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπλάκμπερν - Τότεναμ 2-1 (82' ΜακΚάρθι, 89' Όοϊερ / 30' Ρόμπι Κιν)
Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (8' και 49' Αντεμπαγιόρ)
Μπόλτον - Μίντλεσμπρο 4-1 (8' Ντέιβις, 44' Κάχιλ, 78' Τέιλορ, 84' Γκάρντερ / 38' Ο'Νιλ)
Χαλ - Πόρτσμουθ 0-0

Νιούκαστλ - Τσέλσι 2-0 (56' Λάμπαρντ, 65' Μαλουντά)
Γουέστ Μπρομ - Στόουκ 0-2 (2' Φούλερ, 49' Μπίτι)
Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 2-0 (42' Στάνισλας, 53' Τόμκινς)
Φούλαμ - Λίβερπουλ 0-1 (92' Μπεναγιούν)