ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ BETSSON

Κύπελλο Ελλάδας Betsson: Στους "16" προκρίθηκαν η Παναχαϊκή και το Αιγάλεω

Οι παίκτες της Παναχαϊκής αφιέρωσαν το γκολ κόντρα στον ΠΑΣ στον Πατρινό
Οι παίκτες της Παναχαϊκής αφιέρωσαν το γκολ κόντρα στον ΠΑΣ στον Πατρινό EUROKINISSI SPORTS

Η Παναχαϊκή επιβλήθηκε με 2-0 εκτός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson. Την πρόκριση πήρε και το Αιγάλεω που νίκησε 3-2 τον Καμπανιακό.

Το εισιτήριο για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson εξασφάλισε η Παναχαϊκή που πέρασε με 2-0 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι Πατρινοί άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό με πέναλτι του Ρουμπέν Ντε Τομάς και κλείδωσαν τη νίκη με το τέρμα του ίδιου παίκτη στο 66'. Μάλιστα, οι παίκτες της Παναχαϊκής αφιέρωσαν το πρώτο γκολ στον άτυχο συμπαίκτη τους Θέμη Πατρινό που τραυματίστηκε σοβαρά στην πρεμιέρα της Super League 2.

Την ίδια ώρα, στους "16" του Κυπέλλου προκρίθηκε και το Αιγάλεω που νίκησε με 3-2 τον Καμπανιακό. Ο Τσούκαλος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 9' και ο Βάρκας διπλασίασε το προβάδισμά τους στο 49'.

Ο Εππά μείωσε στο 58ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους που είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 71' όμως αστόχησαν σε πέναλτι. Ο Νίκολλι ανέκτησε το προβάδισμα δύο τερμάτων για το Αιγάλεω δέκα λεπτά πριν το φινάλε ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90'+1'.