LA LIGA

La Liga: Απόδραση της Βιγιαρεάλ από το Πιθχουάν στις καθυστερήσεις, το 2/2 η Θέλτα

Ο Ντανζούμα με τη φανέλα της Βιγιαρεάλ
Ο Ντανζούμα με τη φανέλα της Βιγιαρεάλ @ 2024 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Βιγιαρεάλ πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Σεβίλλης μέσα στο Σάντσεθ Πιθχουάν για την 2η αγωνιστική της La Liga. Το 2/2 έκανε νωρίτερα η Θέλτα.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στη Σεβίλλη και την Βιγιαρεάλ έκλεισε το πρόγραμμα της Παρασκευής (24/8) για την 2η αγωνιστική της La Liga. Η μάχη στο Σάντσεθ Πιθχουάν βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους, χάρη σε γκολ του Αγιόθε Πέρεθ στο 95ο λεπτό.

Ο Ντανζουμά στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με ασίστ του Μπαένα. Οι Ανδαλουσιανοί ισοφάρισαν στο 10' με τον Σάντσες, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR. Η ισοφάριση ήρθε εν τέλει στο 45+6' με τον Λουκεμπακιό.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες, αλλά όχι και το γκολ. Τα κίτρινα υποβρύχια βρήκαν δίχτυα με τον Κομεσάνια στο 71', αλλά πάλι επενέβη ο VAR. Κόντρα όμως στη ροή, η Βιγιαρεάλ έφτασε στην πρώτη της φετινή νίκη στη La Liga με τον Αγιόθε Πέρεθ να σκοράρει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Θέλτα επικράτησε 3-1 της Βαλένθια εντός έδρας και έκανε το 2/2 στη La Liga, εν αντιθέσει με τις νυχτερίδες, οι οποίες έμειναν στο μηδέν. Ο Λόπες έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 14', ωστόσο η ανατροπή έγινε χάρη στα γκολ των Μινγκέθα (23'), Άσπας (28') Μπελτράν (60').