Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Λαρ-ισα για τελικό

Αντσουέ, Λάρισα, ΑΕΛ

Με σκόρερ τον Ανρί Αντσουέ η ΑΕΛ νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ, κάνοντας το πρώτο βήμα για τον τελικό

Οι "βυσσινί" όπως και στα περισσότερα παιχνίδια τους στο Κύπελλο νίκησαν με το αγαπημένο τους σκορ (2-0) που τους δίνει σημαντικό προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση στον τελικό της 5ης Μαϊου. Αντίθετα, ο πρωτάρης ΠΑΣ Γιάννινα μετά τον θρίαμβο (αποκλεισμό) επί του Ολυμπιακού, δεν έπεισε στο Αλκαζάρ με την εικόνα που έδειξε.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος (55' Αλωνεύτης), Φέρστερ, Νταμπίζας, Κατσιαρός, Μπασιλά, Αλεξάνδρου, Διγκόζης, Κλέϊτον, Κόζλεϊ (86' Βενέτης), Αντσουέ (80' Καλατζής).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Παπακώστας): Καραβελίδης, Ντάσιος (54' Καζναφέρης), Κούσας, Ντεκάμπς, Τάτσης (58' Ρεπέρν), Γήττας, Μιχαλόπουλος (74' Κάσερες), Σαϊτιώτης, Μπελά, Κατερίνης, Γεωργιάδης.

Διαιτητής: Γερμανάκος Μ. (Αθηνών)

Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Κωτσιαντής (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Σκουφίτσας (Αθηνών)

Κίτρινες: Φέρστερ, Γκαλίτσιος / Γεωργιάδης, Ντεκάμπς

td> Με μια ματιά

Επιφυλακτικές πασουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά τόσο οι "βυσσινί" όσο και οι παίκτες του ΠΑΣ πρόσεχαν κυρίως τις άμυνές τους σε ένα αναγνωριστικό παιχνίδι. Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη με τις οδηγίες του προπονητή τους αποφάσισαν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί αφού ως γηπεδούχοι ήθελαν να πιέσουν από νωρίς τον αντιπαλό τους και δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία λίγο πριν το 20λεπτο.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κλέιτον, στο 17' ο Αντσουέ πήδηξε δυνατά, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Οι "βυσσινί" ανέβαζαν στροφές και σε διάστημα δύο λεπτών (25'-26) έχασαν δύο καλές στιγμές με ένα σουτ του Κλέιτον και μια κεφαλιά του Αλεξάνδρου, αντίστοιχα. Την ίδια ώρα οι παίκτες του κ. Παπακώστα με διπή άμυνα ζώνης προσπαθούσαν με συντηριτικό τρόπο να κρατήσουν μακρυά από την περιοχή τους, την αντίπαλη ομάδα και να γίνουν επικίνδυνοι με αντεπιθέσεις και αιχμή δώρατος τον Σαϊτιώτη.

Η πίεση των γηπεδούχων μετουσιάστηκε σε γκολ δέκα λεπτά αργότερα, όταν την σέντρα του Διγκόζη εκμεταλλεύθηκε και αξιοποίησε με εξαιρετικό τρόπο ο Ανρί Αντσουέ, ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος αποφεύγοντας ταυτόχρονα τον Ντάσιο και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καραβελίδη, βάζοντας "φωτιά" στις εξέδρες του Αλκαζάρ.

Το γκολ των γηπεδούχων άλλαξε άρδην (εκτός από την ψυχολογία τους) και το παιχνίδι των φιλοξενούμενων, που άρχισαν να βγαίνουν πιο συχνά στην επίθεση. Οι παίκτες του "Αγιαξ της Ηπείρου" έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσα με ισάριριθμα επικίνδυνα σουτ. Αρχικά στο 41', και μετά από φάουλ του Σαϊτιώτη, ο Κοτσόλης έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα, (44') το δυνατό σουτ του Μπελά στην κίνηση, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ της ΑΕΛ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους "βυσσινί" να χάνουν άλλη μια σημαντική στιγμή στην αναμέτρηση όταν στο 45' μετά την συρτή σέντρα του Αλεξάνδρου, ο σκόρερ του πρώτου γκολ Αντσουέ με πλασέ λίγο έλειψε να κερδίσει και πάλι τον αντίπαλο πορτιέρο, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στην επανάληψη, οι "βυσσινί" επέλεξαν να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά προκειμένου να εδραιώσουν τη νίκη τους με ένα σκορ ασφαλείας και "κυνήγησαν" το γκολ. Ετσι, στο 50', ο Κόζλεϊ βρέθηκε χωρίς αντίπαλο στην αριστερή πλευρά των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε απελπιστικά μακριά απο την εστία του Καραβελίδη. Δεν έγινε όμως το ίδιο και στην δεύτερη προσπάθεια των γηπεδούχων να απειλήσουν.

Δύο λεπτά αργότερα (52') σε μια φάση "καρμπόν" του πρώτου γκολ ο Ανρί Αντσουέ και πάλι νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με κεφαλιά μετά την σέντρα του Αλεξάνδρου, γκολ με το οποίο οι οπαδοί της ΑΕΛ ξεκίνησαν ξέφρενα πανηγύρια στις εξέδρες του Αλκαζάρ. Οι δύο προπονητές μετά το δεύτερο γκολ έκαναν τις πρώτες του διορθωτικές κινήσεις στις ενδεκάδες. Ο Κασναφέρης μπήκε στη θέση του Ντάσιου για τον ΠΑΣ και ο Αλωνεύτης στη θέση του Γκαλίτσιου, ένα λεπτό αργότερα για τους "βυσσινί".

Οι παίκτες του Δώνη αν ήταν πιο προσεχτικοί πέντε λεπτά αργότερα (57') θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τρίτο γκολ προκειμένου να "κλειδώσουν" μια νίκη-πρόκριση για τον τελικό. Ομως δεν τα κατάφεραν οι Κόζλεϊ και Αντσουέ που μπερδεύτηκαν (σε σέντρα σουτ του Κλέϊτον απο τα δεξιά) με αποτέλεσμα η μπάλα να φθάσει αριστερά στον Αλωνεύτη που επιχείρησε σουτ αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΣ παραχώρησαν κόρνερ.

Στο 65' οι γηπεδούχοι έχασαν άλλη μια σημαντική ευκαιρία εκμεταλλευόμενοι την ανάπτυξη των παικτών του ΠΑΣ Γιάννινα, όταν ο Κλέϊτον τροφοδότησε τον Μπασιλά ο οποίος απέφυγε δυο παίκτες και έδωσε πάλι στον Βραζιλιάνο μέσο που επιχείρησε το σουτ απο το ύψος της περιοχής αλλά είδε την μπάλα να περνάει άουτ.

Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά ο Γιώργος Δώνης με τις οδηγίες του, έδειξε την πρόθεση να διατηρήσει το πολύτιμο υπέρ της ομάδας του 2-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το δεύτερο ημίχρονο χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία λίγο πριν την λήξη του ματς που δεν αποκλείεται να ήταν πολύτιμη αν και εφόσον αξιοποιούταν.

Ηταν το 89' όταν μετά από εξαιρετική πάσα του Κάσερες για τον Καζναφέρη ο νεαρός μεσοεπιθετικός μπήκε στην περιοχή, όμως την ώρα που επιχείρησε σουτ ο Νταμπίζας έκανε σωτήρια προβολή και έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Ηπειρώτες.

td> Συνέντευξη Τύπου

Γιώργος Δώνης: " Το ερχόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή είναι σημαντικό και πρέπει να πάρουμε βαθμούς για να εξασφαλίσουμε την παραμονή μας. Μετά βλέπουμε. Πριν από τον σημερινό αγώνα ήμασταν το φαβορί και καταφέραμε να παραμείνουμε μετά το 2-0. Πραγματοποιήσαμε αρκετά καλή εμφάνιση και κάναμε ευκαιρίες για να πετύχουμε μεγαλύτερο σκορ".

Γιάννης Παπακώστας: " Η αναμέτρηση ήταν δύσκολη και δεν τα καταφέραμε. Θα παλέψουμε στη ρεβάνς, αλλά το μυαλό μας είναι στο πρωτάθλημα. Μέχρι να δεχθούμε το πρώτο γκολ είχαμε καλή αμυντική λειτουργία, αφού κλείσαμε τους χώρους προν την εστία μας. Το δεύτερο γκολ που δεχθήκαμε μας αιφνιδίασε".

td> Όλα τα λεφτά...
Ο Ανρί... της Λάρισας ή αλλιώς Ανρί Αρνό Ρομπιενό Αντσουέ που σημείωσε δύο γκολ (με πλασέ και με κεφαλιά) και έδειξε τον δρόμο προς τον τελικό της 5ης Μαϊου στην Λάρισα. Ακόμα, οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων. Τόσο οι οπαδοί της ΑΕΛ όσο και περίπου 600 του ΠΑΣ απέδειξαν ότι δίκαια συγκαταλέγονται στους καλύτερους και πιο παθιασμένους της Ελλάδας.

td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα πρώτα δεκαπέντε αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης που δεν είχαν να προσφέρουν τίποτα το σπουδαίο.

td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
7' Φάουλ Λάρισα : Κλέϊτον
Εκτέλεση φάουλ του Κλέϊτον απο τα δεξιά, ο Ντεκάμπς απομάκρυνε αρχικά με το κεφάλι και ο Καραβελίδης έδιωξε με γροθιές εκτός περιοχής του ΠΑΣ.
10' Σχόλιο
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά, καθώς ο ΠΑΣ προσέχει την άμυνα και η Λάρισα δεν έχει βρει "διαδρόμους" για την αντίπαλη περιοχή.
18' Κεφαλιά Λάρισα : Αντσουέ
Εκτέλεση κόρνερ του Κλέϊτον απο τα δεξιά, κεφαλιά του Αντσουέ, η μπάλα πάνω απο την εστία του Καραβελίδη.
21' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα : Γεωργιάδης
25' Σουτ Λάρισα : Κλέϊτον
Ο Κλέϊτον βγήκε στην αντεπίθεση και έκανε μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά απο την εστία των φιλοξενούμενων.
26' Ευκαιρία Λάρισα : Αλεξάνδρου
Σέντρα του Διγκόζη απο τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Αλεξάνδρου έκανε κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός τελικής γραμμής.
35' Οφσάιντ Λάρισα : Κατσιαρός
36' Γκολ Λάρισα : Αντσουέ
Σέντρα του Διγκόζη απο τα δεξιά, ο Αντσουέ κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΣ και με σουτ απο τ' αριστερά της μικρής περιοχής νίκησε τον Καραβελίδη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
38' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Φέρστερ
39' Φάουλ ΠΑΣ Γιάννινα : Μπελά
Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπελά, η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία του Κοτσόλη.
41' Φάουλ ΠΑΣ Γιάννινα : Σαϊτιώτης
Εκτέλεση φάουλ του Σαϊτιώτη με το δεξί, έπεσε στην γωνία ο Κοτσόλης και μπλόκαρε την μπάλα.
43' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα : Μπελά
Σέντρα του Μιχαλόπουλου απο τ' αριστερά, οι παίκτες της Λάρισας δεν μπόρεσαν ν' απομακρύνουν και ο Μπελά έκανε σουτ απο το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
45' Σουτ Λάρισα : Μπασιλά
Ο Κλέϊτον μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ απο τα δεξιά και γύρισε για τον Μπασιλά που έκανε τεχνικό πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
45' Ευκαιρία Λάρισα : Αντσουέ
Συρτή σέντρα του Κατσιαρού από αριστερά, ο Αντσουέ πλάσαρε στην κίνηση αλλά όχι όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 2'
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σουτ Λάρισα : Κόζλεϊ
Ο Κόζλεϊ βρέθηκε χωρίς αντίπαλο στην αριστερή πλευρά της περιοχής του ΠΑΣ και έκανε σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε απελπιστικά μακριά απο την εστία του Καραβελίδη.
51' Γκολ Λάρισα : Αντσουέ
Σέντρα του Αλεξάνδρου απο τ' αριστερά, ο Αντσουέ ήταν χωρίς αντίπαλο στο ύψος του πέναλτι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ για δεύτερη φορά στην αποψινή αναμέτρηση.
53' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Γκαλίτσιος
54' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Καζναφέρης στην θέση του Ντάσιου.
55' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Αλωνεύτης στην θέση του Γκαλίτσιου.
57' Σουτ Λάρισα : Αλωνεύτης
Σέντρα-σουτ του Κλέϊτον απο τα δεξιά, Κόζλεϊ και Αντσουέ μπερδεύτηκαν με αποτέλεσμα η μπάλα να φθάσει αριστερά στον Αλωνεύτη που επιχείρησε σουτ αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΣ παραχώρησαν κόρνερ.
58' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ρεπέρν στην θέση του Τάτση.
65' Σουτ Λάρισα : Κλέϊτον
Ο Κλέϊτον τροφοδότησε τον Μπασιλά δεξιά, εκείνος απέφυγε δυο παίκτες και έδωσε πάλι στον Βραζιλιάνο μέσο που επιχείρησε σουτ απο το ύψος της περιοχής αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία του ΠΑΣ.
69' Οφσάιντ Λάρισα : Αντσουέ
74' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Κάσερες στην θέση του Μιχαλόπουλου.
78' Ευκαιρία Λάρισα : Κόζλεϊ
Ο Κόζλεϊ μπήκε στην περιοχή απο τα δεξιά και έκανε σουτ, μπλόκαρε ο Καραβελίδης.
80' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Καλαντζής στην θέση του Αντσουέ.
86' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα : Ντεκάμπς
86' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Βενέτης στην θέση του Κόζλεϊ.
89' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα : Καζναφέρης
Εξαιρετική πάσα του Κάσερες για τον Καζναφέρη που μπήκε στην περιοχή, όμως την ώρα που επιχείρησε σουτ ο Νταμπίζας έκανε προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 3'