Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Λάρισα-Ατρόμητος 2-0

Λάρισα πανηγυρικο

Με γκολ του Κόζλεϊ (37') και του Κλέιτον (86'πεν.), η ΑΕΛ νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, πρώτη μετά από 6 αγωνιστικές (9 Δεκεμβρίου με τον Άρη στο Αλκαζάρ), για τους Θεσσαλούς, που ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.
Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη ήταν ανώτεροι σ' όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο, δίκαια πήραν την νίκη και μάλιστα στο 89' είχε την ευκαιρία να κάνουν το 3-0, όταν ο Κόζλεϊ δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Μιχαηλίδη από την άσπρη βούλα.

Από την άλλη πλευρά ο Ατρόμητος για έναν ακόμη αγώνα δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και υποχρεώθηκε στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Βενετίδης, Φέρστερ, Κώτσιος, Ιγκλέσιας, Φωτάκης (90+ Κατσιαρός), Σαρμιέντο, Κόζλεϊ (75' Κυριακίδης), Αλεξάνδρου (46' Πάρα Φακούντο), Κλέιτον.

Ατρόμητος (Γκιγιέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Κατεμής (46' Σίριο), Γελαδάρης (81' Σάντσεθ), Ιωάννου, Λουτσιάνο, Σκοπελίτης, Κουτσοσπύρος, Κορακάκης , Κάστρο, Μαρίνος, Ανατολάκης.
Με μια ματιά
Στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν στην κυριολεξία φτωχό, με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάποιες κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, ενώ κυριάρχησαν το πάθος και τα σκληρά μαρκαρίσματα κάτι που φανερώνεται από το γεγονός πως ο διαιτήτης Καλόπουλος έδειξε σε τέσσερις παίκτες κίτρινη κάρτα (3 σε παίκτες του Ατρομήτου και 1 σε παίκτη της Λάρισας).

Η Λάρισα είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως προσπαθούσε κυριώς με ανορθόδοξους τρόπους να απειλήσει την εστία του Μιχαηλίδη.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα βρει τις δύο ομάδες στο 0-0, οι Θεσσαλοί εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητα τους στον αγωνιστικό χώρο και στο 37' άνοιξαν το σκορ με γκολ του Κόζλεϊ.

Συγκεκριμένα ο Βενετίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή, απέφυγε εξαιρετικά με προσποίηση τον Κατεμή, πάσαρε από τα αριστερά για τον Κλέιτον, ο Βραζιλιάνος έδωσε και πάλι στον αμυντικό της Λάρισας, που με τη μια τροφοδότησε τον αφύλαχτο Κόζλεϊ και εκείνος από κοντινή θέση δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ατρομήτου. Οι παίκτες του Γκιγιέρμο Όγιος διαμαρτυρήθηκαν λανθασμένα πως ο Κόζλεϊ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο από τα δεξιά, ο Κουτσοσπύρος πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως στην συνέχεια ο Κορακάκης δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς είχε τελειώσει το πρώτο, με την Λάρισα να είναι καλύτερη, όμως τις κλειστές άμυνες να μην επιτρέπουν στις δύο ομάδες να κάνουν σπουδαίες ευκαιρίες.

Η ΑΕΛ προσπάθουσε συνεχώς προκειμένου να πετύχει το δεύτερο γκολ και να κλειδώσει την νίκη, όμως ο Ατρόμητος μπορεί να μην απείλουσε αλλά αμυντικά τα πήγαινε καλά.

Τελικά οι παίκτες του Γιώργου Δώνη κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν στο 85' ο Γκαλίτσιος έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά για τον Φακούντο Πάρα που ανατράπηκε από τον Γιώργο Ανατολάκη και ο Καλόπουλος καταλόγισε σωστά πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόζλεϊ που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρομήτου για δεύτερη φορά.

Οι Θεσσαλοί είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο τέρμα στο 88' όταν ο Κλέιτον προσπάθησε να ξεφύγει από τον Μαρίνο, όμως ο παίκτης του Ατρομήτου ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Βραζιλιάνο και ο Καλόπουλος καταλόγισε για δεύτερη φορά πέναλτι, ενώ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μαρίνο.

Αυτή την φορά ο Κλέιτον δεν κατάφερε να νικήσει από την άσπρη βούλα τον Μιχαηλίδη και το 2-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύργιμα του διαιτητή.
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Το πρώτο γκολ που άνοιξε τον δρόμο προς την νίκη στην ΑΕΛ μπορεί να το πέτυχε ο Κόζλεϊ όμως πραγματικά ανήκει στον Στέλιο Βενετίδη. Ο αριστερός μπακ της Λάρισας με εξαιρετική προσποίηση ξεκίνησε ουσιαστικά την φάση, ενώ στην συνέχεια έκανε την ασίστ, δίνοντας την ευκαιρία στον Κόζλεϊ σε κενή εστία να ανοίξει το σκορ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το θέαμα του αγώνα ήταν απογοητευτικό με τις φάσεις και από τις δύο ομάδες να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Υπήρχαν πολλά κενά διαστήματα με τα σκληρά μαρκαρίσματα και τις σφιχτές άμυνες να κυριαρχούν.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
(Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Βενετίδης, Φέρστερ, Κώτσιος, Ιγκλέσιας, Φωτάκης, Σαρμιέντο, Κόζλεϊ, Αλεξάνδρου, Κλέιτον.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ατρόμητος
(Γκιγιέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Ιωάννου, Λουτσιάνο, Σκοπελίτης, Κουτσοσπύρος, Κορακάκης, Κάστρο, Μαρίνος, Ανατολάκης.
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι είναι αυτοί που πιέζουν μέχρι στιγμής, χωρίς όμως να υπάρχει αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής.
5' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Μαρίνος
12' Σχόλιο
Η Λάρισα είναι σίγουρα πιο απειλητική από τον Ατρόμητο, όμως οι παίκτες δεν έχουν καταφέρει να τελειώσουν με τον τρόπο που πρέπει τις ευκαιρίες που τους παρουσιάζονται.
13' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Κουτσοσπύρος
16' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ιωάννου
26' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Βενετίδης
37' Γκολ Λάρισα Κόζλεϊ
Ο Βενετίδης παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή, με μία πολύ όμορφη προσποίηση αποφεύγει το μαρκάρισμα δύο αντιπάλων του, ανοίγει την μπάλα στον Κλέιτον αυτός του ξαναδίνει με τη μία, ο αριστερός μπακ της ΑΕΛ σε πρώτο χρόνο πασάρει στον Κόζλεϊ, ο οποίος σε κενή εστία πλασάρει για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για οφσάιντ, όμως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
45' Ευκαιρία Ατρόμητος Κορακάκης
Ο Λουτσιάνο εκτελεί φάουλ από δεξιά, ο Κουτσοσπύρος μέσα στην περιοχή της Λάρισας παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Κορακάκης προσπαθεί να μπει στην πορεία της μπάλας και να την στείλει στα δίχτυα από καλή θέση, όμως δεν προλαβαίνει και η μπάλα καταλήγει άουτ.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πάρα παίρνει την θέση του Αλεξάνδρου.
46' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σίριο στην θέση του Κατεμή.
66' Σχόλιο
Η Λάρισα πιέζει για να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως ο Μιχαηλίδης δεν έχει απειληθεί σε καμία περίπτωση.
74' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κυριακίδης παίρνει τη θέση του Κόζλεϊ
76' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Σίριο
80' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Κάστρο
83' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σάντσεθ παίρνει τη θέση του Γελαδάρη
84' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ανατολάκης
84' Πέναλτι Λάρισα
Ο Φακούντο Πάρα έπειτα από μπαλιά του Γκαλίτσιου, βρίσκεται απέναντι από τον Μιχαηλίδη, όμως ο Ανατολάκης τον ανατρέπει και ο διαιτητής δείχνει το σημείο του πέναλτι.
86' Γκολ Λάρισα Κλέιτον
Ο Σίλβα Κλέιτον εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 2-0.
88' Κόκκινη κάρτα Ατρόμητος Μαρίνος
88' Πέναλτι Λάρισα
Ο Κλέιτον ντριμπλάρει τον Μαρίνο και εκείνος τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή, με τον Καλόπουλο να δίνει δεύτερο πέναλτι μέσα σε δύο λεπτά (δικαιολογημένα).