ΑΕΛ

Λάρισα-Εργοτέλης 2-1

Λάρισα πανηγυρικο

Η Λάρισα έκανε την ανατροπή και νίκησε 2-1 τον Εργοτέλη για την 13η αγωνιστική της Super League

Ο Κοιλιάρας έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 23', όμως ο Μπασιλά στο 45' και ο Γκίκας στο 56' "γύρισαν" το παιχνίδι για τoυς Θεσσαλούς, που πήραν τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Χριστόπουλος (13' Κηπουρός), Γκαλίτσιος, Φέρστερ, Νταμπίζας, Κατσιαρός (66' Διγκόζης), Μπασιλά, Γκίκας, Κλέιτον, Χλωρός, Καλαντζής, Κυπαρίσσης (87' Ζιάγκας).

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Ζαπρόπουλος, Τάσιτς, Χίμπλινγκερ, Μελισσάς (72' Φραγκουλάκης), Κορδονούρης, Κοιλιάρας (79' Θάνος), Κένεντι, Ιαστσουκ (72' Νατσέφσκι), Τζούνιορ, Κακλαμάνος.

Διαιτητής: Ι. Τσαχειλείδης (Πειραιά)
Βοηθοί: Λ. Βασιλειάδης (Θεσ/νίκης), Ι. Κωνσταντινίδου (Πειραιά)
Κίτρινες: Μπασιλά, Γκίκας, Φέρστερ, Διγκόζης (Λάρισα)
td> Με μια ματιά
Η ατυχία της Λάρισας δεν περιγράφεται. Ηταν ήδη γνωστό ότι από το ματς θα απουσίαζαν οκτώ παίκτες, ανάμεσά τους και ο Στέφανος Κοτσόλης. Ο Σπύρος Χριστόπουλος, ο οποίος πήρε τη θέση του, τραυματίστηκε στο 13ο λεπτό και αντικαταστάθηκε από τον Κηπουρό, τον τρίτο τερματοφύλακα της ομάδας.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΛ βρέθηκε μια "ανάσα" από το γκολ στο 22', όταν ο Χλωρός σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Πόσα απέκρουσε και ο Νίκος Νταμπίζας, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ, προ κενής εστίας κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ηγέτης του Εργοτέλη, Δημήτρης Κοιλιάρας, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή "έγραψε" το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Στο 30' λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά ο Κηπουρός νίκησε τον Ιαστσουκ σε τετ-α-τετ. Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, οι 10.000 "βυσσινί" οπαδοί ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς, καθώς, μετά από κόρνερ του Κλέιτον, ο Κριστιάν Μπασιλά με κεφαλιά ισοφάρισε.

Η Λάρισα μπήκε "φουριόζα" στο β' ημίχρονο και στο 55' ο Δημήτρης Γκίκας με βολίδα έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πόσα, για να "γράψει" το 2-1 και να στείλει στα ουράνια τους οπαδούς των γηπεδούχων. Ηταν το πρώτο γκολ του 24χρονου μέσου στο πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλοί θα μπορούσαν να διευρύνουν τη νίκη τους, αν στο 80ο λεπτό ο Κλέϊτον ήταν περισσότερο προσεκτικός απέναντι απο τον Πόσα. Αυτή η νίκη ήταν ότι έπρεπε για τους γηπεδούχους, αφού προερχόντουσαν απο ένα αρνητικό σερί αποτελεσμάτων.

Οσο για τον Εργοτέλη, μετά απο αυτή την ήττα βρίσκεται πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη, αφού μετρά πέντε ήττες και μία ισοπαλία στους τελευταίους έξι αγώνες.
td> Όλα τα λεφτά...
Η παρουσία των οπαδών στις εξέδρες.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την ολιγόλεπτη διακοπή στην αποβολή του Γιώργου Δώνη.
td> To Live του αγώνα...
90+5' Λήξη αγώνα.

90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

90' Ολιγόλεπτη διακοπή, γιατί ο Τσαχειλίδης ζήτησε την αποβολή του Γιώργου Δώνη, με αποτέλεσμα να υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες απο τους γηπεδούχους. Τελικά ο τεχνικός των "βυσσινί" αποχώρησε απο τον πάγκο της ομάδας του.

87' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Ζιάγκας στην θέση του Κυπαρίσση.

87' Ο Τζούνιορ εκτέλεσε φάουλ απο τ' αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία του Κηπουρού.

81' Ο Κλέϊτον έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου μέσου δεν κατέληξε στα δίχτυα, αφού ο Πόσα παραχώρησε κόρνερ.

80' Κίτρινη κάρτα στον Διγκόζη.

79' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Θάνος στην θέση του Κοιλιάρα.

72' Δυο αλλαγές για τον Εργοτέλη. Οι Φραγκουλάκης και Νατσέφσκι στις θέσεις των Μελισσά και Ίαστσουκ.

72' Ο Καλαντζής βρέθηκε στην περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πόσα που μπλόκαρε την μπάλα.

66' Αλλαγή για την Λάρισα. Ο Διγκόζης στην θέση του Κατσιαρού.

55' Κίτρινη κάρτα στον Γκίκα.

55' Γκολ...2-1!!! Ο Γκίκας βρήκε χώρο έξω απο την περιοχή του Εργοτέλη και με σουτ νίκησε τον Πόσα, δίνοντας το προβάδισμα στους "βυσσινί".

52' Η Λάρισα έχει ξεκινήσει δυνατά και προσπαθεί να φθάσει στο δεύτερο γκολ.

47' Κίτρινη κάρτα στον Μπασιλά.

46' Έναρξη β' ημιχρόνου με τον Εργοτέλη στη σέντρα.

45+3' Λήξη α' ημιχρόνου.

45' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

45' Γκολ...1-1!!! Ο Κλέϊτον εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπασιλά με κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

40' Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπορούν να φθάσουν στην αντίπαλη περιοχή, καθώς ο Εργοτέλης είναι άριστα "στημένος" στον αγωνιστικό χώρο, ενώ μετά το γκολ του Κοιλιάρα οι γηπεδούχοι έχουν φορτωθεί με άγχος.

36' Ο Κλέϊτον εκτέλεσε φάουλ, ο Μπασιλά κατάφερε να κάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

30' Ο Ίαστσουκ βρέθηκε απέναντι απο τον Κηπουρό, αλλά ο επιθετικός των Κρητικών δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κηπουρό.

24' Μακρινό σουτ του Φέρστερ, ο Πόσα ήταν σ' ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

23' Γκολ...0-1!!! Ο Κακλαμάνος τροφοδότησε τον Κοιλιάρα έξω απο την περιοχή της Λάρισας, ο μέσος του Εργοτέλη βρήκε χώρο και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κηπουρό, δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

22' Ο Χλωρός μπήκε στη περιοχή απο πλάγια θέση και επιχείρησε σουτ, ο Πόσα απομάκρυνε, η μπάλα έφθασε στον Νταμπίζα που ήταν σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο αμυντικός των Θεσσαλών δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

14' Ο Καλαντζής βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά η κεφαλιά του δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους.

13' Αλλαγή τερματοφύλακα για την Λάρισα. Ο Κηπουρός στην θέση του τραυματία, Χριστόπουλου.

01' Έναρξη αγώνα με την Λάρισα στη σέντρα.