ΙΩΝΙΚΟΣ

Λάρισα - Ιωνικός 3-0

Κόζλεϊ

Το καθήκον της έκανε η Λάρισα καθώς επικράτησε του ουραγού Ιωνικού με 3-0

Οι γηπεδούχοι έδωσαν τέλος στα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα στην έδρα τους, καθώς μετρούσαν μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια, αυτή επί του Εργοτέλη.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα: Κοτσόλης, Βενετίδης, Γκαλίτσιος, Φέρστερ, Βενέτης, Γκίκας(69' Αλεξάνδρου), Φωτάκης, Διγκόζης, Γκούγκα(78' Πούτας), Αλωνεύτης(63' Καλαντζής), Κόσλεϊ

Ιωνικός: Καντιμοίρης, Κοτίτσας, Πουλόπουλος, Παβιό, Φαμπίνιο(53' Κακαράς), Μελαμπιανάκης, Σωτήρχος(70' Μπαστιανίνι), Κιμπικούλα, Κωνσταντινίδης, Κωλέτσης(54' Ξενίδης), Ονουάτσι

Διαιτητής:M. Γερμανάκος (Αθηνών)
td> Με μια ματιά
Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη αφού πιθανό αρνητικό αποτέλεσμα θα έφερνε σε δεινή βαθμολογική θέση την ομάδα του.

Ο Γκούγκα ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην Λάρισα μετά από μπαλιά του Αλωνεύτη μόλις στο 4' , διώχνοντας το άγχος από τους συμπαίκτες από το ξεκίνημα του αγώνα.

Ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την Λάρισα να διατηρεί τα ηνία του παιχνιδιού, χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους και συνεχίζοντας την πίεση προς την ομάδα του Ιωνικού. Λίγο πριν το ημίωρο ο Αλωνεύτης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, αποκτώντας σαφές προβάδισμα κατάκτησης της νίκης.

Στο 2ο ημίχρονο ο προπονητής του Ιωνικού Γιάννης Χατζηνικολάου, πραγματοποίησε δύο αλλαγές στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο για την ομάδα του.

Η αναμέτρηση δεν είχε σημαντικές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, καθώς η Λάρισα επαναπαύθηκε στο υπέρ της σκορ και ο Ιωνικός φάνηκε ανήμπορος να αλλάξει την κατάσταση του αγώνα.

Η Λάρισα ήταν η ομάδα που διατηρούσε το ρυθμό του αγώνα και η ομάδα που δημιούργησε τις λιγοστές φάσεις μπροστά από την εστία του Καντιμοίρη. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κόζλεϊ στο 83' και μετά την πρόκριση της Λάρισας στο κύπελλο επί της Κέρκυρας με δικά του γκολ, την οδήγησε και στην σημερινή νίκη, δείχνοντας ότι μπορεί να αποτελέσει σημαντική μονάδα για την ΑΕΛ.

Η ήττα για τον Ιωνικό ήταν η 9η συνεχόμενη και η νίκη της ΑΕΛ ήταν η τέταρτη στην έδρα της, ενώ έχει τρεις ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες
td> Συνέντευξη Τύπου

Κωφίδης: "Κρατάμε το πάθος"

Ο τεχνικός της SKODA Ξάνθη, Σάββας Κωφίδης, στάθηκε στις δηλώσεις του ότι οι παίκτες του θα πρέπει να κρατήσουν το πάθος που έδειξαν απέναντι στον Άρη, ώστε η συνέχεια να είναι καλύτερη ενώ ο προπονητής του Άρη, Κίκε Ερνάντεθ, έκανε λόγο για την σημασία των τριών βαθμών της νίκης στα πλαίσια της εξόδου στο Κύπελλο UEFA.

" Θεωρώ ότι είχαμε καλό ρυθμό στο παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Είχαμε πάθος και καλή συμπεριφορά και για αυτή την προσπάθεια θεωρώ ότι είναι άδικο που χάσαμε τον αγώνα. Θα πρέπει να κρατήσουμε αυτό το πάθος και στα επόμενα παιχνίδια ώστε η συνέχεια να είναι καλύτερη για μας. Δεν είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι το πιο δίκαιο θα ήταν η ισοπαλία. Αν κρατήσουμε αυτό το πάθος η συνέχεια θα είναι καλύτερη".

Σε ερώτηση για το γεγονός ότι η Ξάνθη δεν έκανε πολλές ευκαιρίες απάντησε: Δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι. Ήταν μοιρασμένες.

Ερνάντεθ: Από το πρώτο ημίχρονο έπρεπε να είχαμε κερδίσει

" Θα έπρεπε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο όπου παίξαμε πολύ καλύτερα από το δεύτερο. Δυστυχώς όμως δεν ήμασταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Επιμένω όμως ότι στο πρώτο ημίχρονο αξίζαμε να έχουμε ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο εμείς θέλαμε να πετύχουμε το γκολ με οποιονδήποτε τρόπο και αν ερχόταν αυτό. Χάσαμε τον έλεγχο της μπάλας, την ηρεμία μας, την ψυχραιμία μας και χάναμε πολύ εύκολα την κατοχή της μπάλας. Αυτά θα κοιτάξουμε να διορθώσουμε στην προπόνηση.

Η προσπάθεια των παικτών και η ένταση που είχαν στο παιχνίδι ήταν τα στοιχεία που κερδίσαμε το παιχνίδι. Να δουλεύουμε με κριτήριο και μυαλό από το επόμενο παιχνίδι. Να δουλεύουμε πάνω στο ομαδικό παιχνίδι. Πιστεύω ότι ο στόχος αυτός μπορεί να επιτευχθεί γιατί είναι αυτό που θέλουν και οι ποδοσφαιριστές

"

Eπανερχόμενος στη νίκη επί της SKODA είπε: " Το βασικό είναι ότι κερδίσαμε τους τρεις βαθμούς και τα λάθη τα δικά μας. Αυτό που επισημαίνω και στους ποδοσφαιριστές είναι ότι δεν υπάρχει κανένα εύκολο παιχνίδι. Αυτό φάνηκε και σήμερα όπου μας πιέσανε πολύ στο τέλος αλλά πήραμε τους τρεις βαθμούς ".

Σε ερώτηση για τον Κόκε απάντησε: " Όντως ο Κόκε είναι ένας πάρα πολύ σημαντικός παίκτης για μας όπως υπάρχουν κι άλλοι σημαντικοί παίκτες στην ομάδα και ελπίζω έτσι όπως θα παίξουμε να παίξουνε καλά. Με το ίδιο πάθος για να μπορέσουμε να κερδίσουμε και το επόμενο παιχνίδι".

Για την απόδοση της ομάδας του μετά το γκολ είπε: " Από την στιγμή που βάλαμε το γκολ από εκείνη την στιγμή παίζουν και οι αντίπαλοι στο παιχνίδι που θέλανε να ισοφαρίσουνε. Πολλές φορές συμβαίνει αυτό ότι η ομάδα που βρίσκεται πίσω στο σκορ η αντίπαλη χάνει τα πάντα και τους τρεις βαθμούς και εκεί μια καλή ομάδα θα πρέπει να αμυνθεί καλά. Αυτό δεν σημαίνει ότι αφήνουμε την επίθεση αλλά από την στιγμή που πιέζει ο αντίπαλος πρέπει να κοιτάμε να αμυνθούμε καλά και να βγούμε στην επίθεση. Αυτό που κρατάμε σήμερα είναι οι τρεις βαθμοί της νίκης που είναι πάρα πολύ σημαντικοί για να μπορέσουμε να βγούμε στο UEFA.

Οι παίκτες είχαν υποστεί πάρα πολλά μέχρι να πετύχουν το γκολ και θα έπρεπε να αμυνθούν και σωστά. Ωστόσο όταν το παιχνίδι ήταν 0-0 θέλαμε εμείς να κερδίσουμε και κάναμε τα πράγματα σωστά για να κερδίσουμε. Ωστόσο κάναμε πολλά λάθη. Ήμασταν ανοργάνωτοι στο κέντρο και δεν πιστεύω ότι είχαμε τόσο καλή κατοχή της μπάλας.

Είχαμε ορμή και όρεξη που αν μπορέσουμε να την αυτοματοποιήσουμε και φέρουμε αρμονία στο παιχνίδι μας μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Να φέρουμε τάξη στο παιχνίδι μας γιατί υπάρχει πολύ θέληση και τα καλά αποτελέσματα βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση. Μαθαίνεις καλύτερα όταν κερδίζεις παρά όταν χάνεις. Το γνωρίζουν και οι παίκτες ότι έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης. Υπάρχουν λάθη που μπορεί να κοστίσουν πολύ όπως και έγιναν σήμερα και ευτυχώς που δεν στοίχισαν σήμερα ".

Σε ερώτηση για τον Γκαρθία απάντησε: " Ο Γκαρθία έχει πολλές ικανότητες. Υπάρχει όμως ανταγωνισμός στην ομάδα. Το ότι έχει δυνατότητες όμως δεν σημαίνει ότι έχει σίγουρη θέση στην ενδεκάδα, όπως και κανείς δεν έχει δεδομένη θέση στην ομάδα. Όπως και όλοι οι υπόλοιποι παίκτες έχουν ποιότητα και θα πρέπει να υπάρχει υγιής ανταγωνισμός. Για αυτό και πρέπει οι παίκτες να γνωρίζουν ότι είναι δύσκολο να μπουν στην ενδεκάδα. Για τον Γκαρθία ήταν το πρώτο το παιχνίδι και είναι πολύ δύσκολο να τον αξιολογήσεις αφού και αυτός θα πρέπει να προσαρμοστεί υπό ώριμες συνθήκες. Κανένας δεν έχει εγγυημένη θέση στην 11άδα. Απλά ο Γκαρθία είναι ένας παίκτης πιο επιθετικός.

Τέλος για το ότι έπιασε το κεφάλι του πριν την απόκρουση του Χαλκιά στις καθυστερήσεις είπε: Είναι από τις λίγες φορές που μπορείς να δεις μια φάση από τον πάγκο. Είδα την προσπάθεια του Κώστα που ήταν πανάξια. Ωστόσο πρέπει να αποφύγουμε να βάζουμε τον αντίπαλο σε αυτή την θέση αλλά όταν φθάνουμε σε αυτή την θέση φαίνεται ότι έχουμε έναν εκπληκτικό τερματοφύλακα".

* Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 7.322 και οι εισπράξεις 83.924 ευρώ.

td> Όλα τα λεφτά...
Η παρουσία του Κόζλεϊ. Για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, σκοράρει για την ομάδα του, δίνοντας βαθμούς και προκρίσεις στην ομάδα του.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την κακή παρουσία του Ιωνικού αφού για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε ανήμπορος να αντιδράσει.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Λάρισα: Κοτσόλης, Βενετίδης, Γκαλίτσιος, Φέρστερ, Βενέτης, Γκίκας, Φωτάκης, Διγκόζης, Γκούγκα, Αλωνεύτης, Κόσλεϊ

Ιωνικός: Καντιμοίρης, Κοτίτσας, Πουλόπουλος, Παβιό, Φαμπίνιο, Μελαμπιανάκης, Σωτήρχος, Κιμπικούλα, Κωνσταντινίδης, Κωλέτσης, Ονουάτσι

1' Έναρξη αγώνα
4' Γκολ Λάρισα Γκούγκα
Γκολ με το καλημέρα για την ΑΕΛ. Ο Αλωνεύτης έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Γκούγκα με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
6' Ευκαιρία Λάρισα
O Aλωνεύτης εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του, μπήκε από τα αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Καντιμοίρης.
12' Σχόλιο
Oι γηπεδούχοι δείχνουν ότι θέλουν να ξεκαθαρίσουν από την αρχή την υπόθεση νίκη στον αγώνα.
22' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός Oνουάτσι
24' Σχόλιο
H Λάρισα πιέζει για ένα δεύτερο γκολ, με τον Ιωνικό να έχει παθητικό ρόλο στο παιχνίδι.
28' Γκολ Λάρισα Αλωνεύτης
H υπεροχή της Λάρισας καρποφόρησε με ένα δεύτερο γκολ. Ο νεοαποκτηθέντας Κόσλεϊ σέντραρε από τα αριστερά και ο Αλωνεύτης με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
34' Ευκαιρία Ιωνικός
O Oνουάτσι έδωσε πάσα στον Σωτήρχο, το πλασέ του δεύτερου βρήκε στα σώματα των γηπεδούχων και κατέληξε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Παβιό έπιασε την κεφαλιά, ο Ονουάτσι από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
41' Σχόλιο
Η Λάρισα ελέγχει το παιχνίδι και δεν απειλείται ιδιαίτερα από τους παίκτες του Ιωνικού.
42' Φάουλ Ιωνικός
Εκτέλεση φάουλ του Φαμπίνιο, μπλόκαρε ο Κοτσόλης.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το 2ο ημίχρονο οι δύο ομάδες.
53' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Κακαράς πήρε τη θέση του Φαμπίνιο.
54' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Ξενίδης πήρε τη θέση του Κωλέτση.
63' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Καλαντζής πήρε τη θέση του Αλωνεύτη.
65' Σχόλιο
Ο αγώνας συνεχίζεται σε υποτονικούς ρυθμούς, καθώς η Λάρισα διατηρεί το υπέρ της σκορ και ο Ιωνικός δεν μπορεί να φθάσει στην επίτευξη τέρματος.
69' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Αλεξάνδρου πήρε τη θέση του Γκίκα.
70' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Μπαστιανίνη πήρε τη θέση του Σωτήρχο.
78' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πούτας πήρε τη θέση του Γκούγκα.
83' Γκολ Λάρισα Κόζλεϊ
Ο Φωτάκης πραγματοποίησε την σέντρα και ο Κόζλεϊ ανενόχλητος πέτυχε το τρίτο τέρμα για την ομάδα του.
89' Σουτ Λάρισα
Ο Καλαντζής πραγματοποίησε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Καντιμοίρης.
90' Έναρξη καθυστερήσεων