Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΗΡΑΚΛΗΣ

Λάρισα-Ηρακλής 1-0

Ζουράφσκι

Η Λάρισα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζουράφσκι στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Ηρακλή με 1-0

Οι δύο ομάδες κυνηγούσαν για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία το τρίποντο της νίκης. Η Λάρισα ήθελε τους τρεις βαθμούς για να μπορέσει να σκαρφαλώσει υψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα της Super League και να πλασαριστεί κοντά στην προνομιούχο πεντάδα του πρωταθλήματος.
Ο Ηρακλής έχοντας αφήσει πίσω του την ήττα από τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Hellas online στόχευε στην κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος στο γήπεδο του "Αλκαζάρ" ώστε να αποσπαστεί ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού εκμεταλλευόμενος την ήττα του Λεβαδειακού από τον ΟΦΗ.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΛΑΡΙΣΑ (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Κώτσιος, Ιγκλέσιας (66΄ Πάρα), Κυριακίδης (46΄ Σαρμιέντο), Φωτάκης, Ζουράφσκι, Μπακαγιόκο (77΄ Λαμπρόπουλος), Κλέιτον

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ανχελ Πεντράθα):Πάρντο, Μπρούνο Λέιτε (84΄ Παπαζαχαρίας), Γιαννούλης, Κατσαμπής, Μαλαγκένιο, Πουρσανίδης, Παπαστεργιανός (82΄ Μαυρογενίδης), Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Μάρκες, Ριμπέιρο, Ντίας (72΄ Γιάντσης)

Κίτρινες:Κυριακίδης - Παπαστεργιανός, Μάρκες, Γιαννούλης

Γήπεδο: "Αλκαζάρ"

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιάς)

Βοηθοί: Φαντόπουλος, Καρατζίκας(Δράμας)
Με μια ματιά
Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3 και τον Κηπουρό κάτω από τα δοκάρια. Το κεντρικό αμυντικό ήταν οι Νταμπίζας και Κώτσιος με τους Γκαλίτσιο και Κατσιαρό να κάλυπτουν το δεξί και το αριστερό άκρο της αντίστοιχα. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Ιγκλέσιας, Κυριακίδης και Φωτάκης, ενώ την επιθετική τριάδα συμπλήρωναν οι Κλέιτον, Ζουράφσκι και Μπακαγιόκο.

Ο Πεντράθα κατέβασε στο χορτάρι του "Αλκαζάρ" το "Γηραιό" με σύστημα 4-4-2. Ο Πάρντο ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια με τους Κατσαμπή, Μαλαγκουένο, Γιαννούλη και Μπρούνο Λέιτε να συμπληρώνουν το παζλ της αμυντικής γραμμής. Οι Παπαδόπουλος και Πουρσανίδης ήταν τα δύο κεντρικά χαφ, με τους Γκαρσία και Μάρκες στα άκρα. Οι Ριμπέιρο και Παπαστεριανός ήταν οι δύο επιθετικές αιχμές της ομάδας του Ηρακλή.

Με όρεξη για καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες. Τα πρώτα λεπτα κύλισαν χωρίς κάποια σπουδαία ευκαιρία με τους γηπεδούχους παντως να κάνουν αισθητή την παρουσία τους πρώτοι στο 11' με ένα μακρινό αλλά άστοχο σουτ του Κατσιαρού.

Η απάντηση στη φάση του Κατσιαρού ήταν άμεση με τους φιλοξενούμενους στο αμέσως επόμενο λεπτό να χάνουν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα με σουτ του Παπαστεριανού από το ύψος του του πέναλτι της περιοχής της ΑΕΛ, με τον Κηπουρό να είναι όμως σε ετοιμότητα και να αποκρούει με άνεση.

Στο 21' λεπτό της αναμέτρησης ο Φωτάκης από ελεύθερο χτύπημα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά προς την καρδιά της άμυνας του "Γηραιού" με τον Ιγκλέσιας να παίρνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα τελικά να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά η Λάρισα ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει επικίνδυνη φάση μπροστά από τα καρέ του Ισπανού τερματοφύλακα κα με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται στις αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές και συγκεκριμένα στο 45' ο Ριμπέιρο στην καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Λάρισας, ο Βραζιλιάνος δοκίμασε να τον νικήσει με πλασέ αλλό ο Κηπουρός είπε όχι στην προσπάθεια του επιθετικού του Ηρακλή, απομακρύνοντας την μπάλα.

Ο Γιώργος Δώνης με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έριξε στο παιχνίδι το Σαρμιέντο στη θέση του Κυριακίδη σε μία προσπάθεια να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του.

Με διάθεση μπήκε και ο Ηρακλής με τον Ριμπέιρο να είναι πρωταγωνιστής σε δύο φάσεις των πρώτου δεκαλέπτου του δευτέρου μέρους, χωρίς όμως να μπορέσει να βρει τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Ηρακλή από τη Λάρισα έγινε στο 58' μετά από σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά και ασταθή απόκρουση από τον Πάρντο, χωρίς όμως τελικά να υπάρξει συνέχεια στη φάση και να περνάει ανεκμετάλλευτη.

Ο "Γηραιός" ανέβασε στη συνέχεια στροφές και στο 60' απείλησε την εστία του Κηπουρού με το Μάρκες να κάνει τη σέντρα και τον Παπαστεριανό να πιάνει το σουτ στην κίνηση με την μπάλα όμως να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι ττης Λάρισας. Τρία λεπτά αργότερα ο Ριμπέιρο δοκίμασε το από πλεονεκτική θέση το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κηπουρού.

Η απάντηση των Θεσσαλών ήρθε στο 68' μετά από "κεραυνό" του Φωτάκη από τα 35 περίπου μέτρα, το οποίο ανάγκασε τον Πάρντο σε εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ. Ο Σαρμιέντο στο 76' δοκίμασε και αυτός τα αντανακλαστικά του Πάρντο με ένα δυνατό και τεχνικό σουτ με τον Ισπανό τερματοφύλακα πάντως να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα "κόλλησε " στην περιοχή του Ηρακλή και κατέληξε στα πόδια του Ζουράφσκι ο οποίος από κοντά σημάδεψε πάνω από τα δοκάρια του Ισπανού τερματοφύλακα.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η λήξη του αγώνα θα έβρισκε ισόπαλες τις δύο ομάδες ο διαιτητής της αναμέτρησης Σπάθας έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Γιαννούλη πάνω στον Πάρα, μία απόφαση που αναμένεται να συζητηθεί αρκετά

Ο Ζουράφσκι στο 92' λεπτό ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και με απόλυτη ψυχραιμία νίκησε τον Πάρντο δίνοντας με αυτό τον τρόπο ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του κι ελπίδες για την κατάκτηση μία εκ των προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφ.
Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Δώνης:

"Ήταν μία σημαντική νίκη. συνεχίσαμε το επιτυχημένο μας σερί και ανεβήκαμε κι άλλο στην βαθμολογία. Ήταν δύσκολο παιχνίδι. είχαμε τον έλεγχο του παιχν στο μεγαλύτερο διάστημα. δεν κάναμε όμως πόλλές φάσεις. εμφανίσαμε σημαντικά προβλήματα και δεν μπορέσαμε να διασπάσουμε την άμυνα του Ηρακλή. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δώσαμε την ευκαιρία στον Ηρακλή να εκμεταλλευθεί τα λάθη μας και να βρει ανοιχτούς χώρους ο Ηρακλής.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αλλαγή συμπεριφοράς στο παιχνίδι όταν ο Φωτάκης μετά το 65΄ έπαιξε ως αμυντικό χαφ. Ήμασταν πιο ήρεμοι, είχαμε καλύτερη πίεση στον αντίπαλο και πήραμε την νίκη έστω και στο τελευταίο λεπτό. Θα υπάρχουν μέτριες μέρες, θα υπάρχουν κακές μέρες αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου".

Σε ερώτηση για την διαιτησία και για την φάση του πέναλτι: "Ο δικός μας ο πάγκος λήταν μακριά από την φάση του πέναλτι. Δεν κατάλαβα πως έγινε και δεν ξέρω ποιος παίκτης μας το κέρδισε. Θα την δω στην τηλεόραση. Δεν έχω άποψη. Η συγκεκριμένη πάντως διαιτησία ευνοεί να παιχτεί ποδόσφαιρο. Δεν σφυρίζει εύκολα. Αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί και είμαι υπέρ αυτών των διαιτητών".

Άνχελ Πεντράθα:

" Είναι δύσκολο να εξηγήσω το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Νομίζω ότι βλέπετε δύο πρόσωπα που είχατε δει και μετά το παιχνίδι με την ΑΕΚ. Κάναμε καλά πράγματα μέσα στο παιχνίδι. Συλλογικές φάσεις κι ευκαιρίες για γκολ. Νομίζω ότι φθάσαμε στο σημείο να μην μας δίνει ο διαιτητής πέναλτι. Φθάσαμε στο σημείο να προκαλέσουμε εκνευρισμό στους φιλάθλους της Λάρισας.

Είναι γεγονός ότι ο Πάρντο είχε δύο καλές επεμβάσεις αλλά εμείς κάναμε πιο ξεκάθαρες φάσεις. Δεν υπάρχει αμφιβολία για το τελευταίο λεπτό. Είναι επιθετικό φάουλ του παίκτη της Λάρισας στον Γιαννούλη. είναι ξεκάθαρο αυτό. Δείτε τις φάσεις στην τηλεόραση. Δεν μας έδωσε ξεκάθαρο πέναλτι".

Σε ερώτηση για την διαιτησία και για χαμόγελα δημοσιογράφων της Λάρισας: " Είδα κάποια χαμόγελα", και απάντησε: "Δεν γελάς με την ερώτηση του συναδέλφου αλλά ότι κι εμείς και πέρσι και φέτος έχουμε πάθει τα ίδια".

Επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία εναντίον μας. Δεν θέλω να δικαιολογηθώ αλλά σε πάρα πολλά παιχνίδια είχαμε φάσεις ξεκάθαρες εναντίον μας. Δεν σφυρίζουν υπέρ μας αλλά σφυρίζουν εναντίον μας. έτσι έγινε και σήμερα".

Σε ερώτηση για την Λάρισα: "Η Λάρισα προσπαθεί να δημιορυγήσει παιχνίδι αλλά δεν της έβγαινε. Εμείς κάναμε τουλ 4-5 κλασικές φάσεις για γκολ".

Τι γίνεται με την παραμονή και ότι δεν σκοράρει: " Το έχουμε συνειδητοποιήσει. Έχουμε αυτήν την ομάδα. Με αυτήν θα πορευθούμε. Με αυτούς τους παίκτες δημιουργούμε φάσεις και μας μένει να είμαστε αποτελεσματικοί. Πρέπει να έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτήν την ομάδα. Στο επόμενο παιχνίδι πιστεύω θα έρθουν και τα γκολ αν έχουμε την ίδια συμπεριφορά που είχαμε σε μεγάλο διαστημε και στο σημερινό παιχνίδι.

Η θέση μας στην βαθμολογία είναι δύσκολη. Υπολείπονται λίγα παιχνίδια. Οι ομάδες από πίσω μας πιέζουν και πρέπει να το αντιμετωπίσουμε πέρνωντας τα αποτελέσματα".

Όσο για το πόσο θα είναι το όριο των βαθμών για την σωτηρία απάντησε: "30-31 βαθμούς".
Όλα τα λεφτά...
Αν και εξελίχθηκε τελικά σε αρνητικό πρωτσγωνιστή του Ηρακλή, ο δραστήριος Ριμπέιρο βρέθηκε πολλές φορές σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Κηπουρού
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την υπόδειξη του διαιτητή Σπάθα που αναμένεται να συζητηθεί αρκετά
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
(Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Κώτσιος, Ιγκλέσιας, Κυριακίδης, Φωτάκης, Ζουράφσκι, Μπακαγιόκο, Κλέιτον
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ηρακλής
(Άνχελ Πεντράθα): Πάρντο, Μπρούνο Λέιτε, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Πουρσανίδης, Παπαστεργιανός, Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Μάρκες, Ριμπέιρο
Στοιχεία Αγώνα

1' Έναρξη αγώνα
8' Σχόλιο
Με όρεξη για επιθετικό ποδόσφαιρο παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο του Αλκαζάρ
11' Σουτ Λάρισα Κατσιαρός
πρώτο σουτ του αγώνα από τον Κατσιαρό με την μπάλα να περνάει άουτ
12' Ευκαιρία Ηρακλής Παπαστεργιανός
Άμεση ήταν η απάντηση από τον Ηρακλή με τον Παπαστεριανό να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Κηπουρού με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο απέκρουσε ο Έλληνας τερματοφύλακας
16' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Παπαστεριανός
21' Κεφαλιά Λάρισα Ιγκλέσιας
Στημένη μπάλα για τη Λάρισα με το Φωτάκη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Ιγκλέσιας να παίρνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο
28' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κυριακίδης
45' Ευκαιρία Ηρακλής Ντίαζ
Ο Ριμπέιρο έχασε την ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου καθώς σε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Κηπουρό έκανε το πλασέ πάνω στον τερματοφύλακα της Λάρισας που απεσώβησε τον κίνδυνο
45' Έναρξη καθυστερήσεων 1 Λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Σαρμιέντο στη θέση του Κυριακίδη
57' Σχόλιο
Ο Ριμπέιρο συνεχίζει να πρωταγωνιστεί για τον Ηρακλή αλλά να μην μπορεί να βρει το δρόμο για τα δίχτυα
58' Ευκαιρία Λάρισα
Σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά ασταθής απόκρουση από τον Πάρντο, χωρίς όμως να υπάρχει κάποιος να την εκμεταλλευτεί
60' Σουτ Ηρακλής Παπαστεριανός
Σέντρα του Μάρκες, σουτ στην κίνηση από τον Παπαστεριανό με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Λάρισας
63' Σουτ Ηρακλής Ριμπέιρο
Σουτ του Βραζιλιάνου από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κηπουρού
67' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πάρα στη θέση του Ιγκλέσιας
68' Σουτ Λάρισα Φωτάκης
Σουτ φωτοβολίδα του Φωτάκη από τα 35 μέτρα με ον Πάρντο να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση και να στέλνει την μπάλα κόρνερ
72' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Γιάντσης στη θέση του Ριμπέιρο
76' Σουτ Λάρισα Σαρμιέντο
Καλό και τεχνικό σουτ από το Σαρμιέντο το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Πάρντο
77' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Μπακαγιόκο
77' Ευκαιρία Λάρισα Ζουράφσκι
Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα "κόλλησε " στην περιοχή του Ηρακλή και κατέληξε στα πόδια του Ζουράφσκι ο οποίος από κοντά σημάδεψε πάνω από τα δοκάρια του Ισπανού τερματοφύλακα
83' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Μαυρογενίδης στη θέση του Παπαστεριανού
84' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Παπαζαχαρίας στη θέση του Μπρούνο Λέιτε
85' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Μάρκες
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 Λεπτά
91' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γιαννούλης
92' Πέναλτι Λάρισα Ζουράφσκι