Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Λάρισα-Λεβαδειακός 2-1

πανηγυρικο

Σε μια αναμέτρηση που βλέποταν, μόνο για 45', η Λάρισα κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0, χάρις σε τέρματα του Βενετίδη στο 73' και του Πάρα στο 94'. Το γκολ του Λεβαδειακού στο 49'

Σε έναν αγώνα που η Λάρισα έχασε... ένα τσουβάλι γκολ, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη κατάφερε να πάρει το τρίποντο, ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0 του 49ου λεπτού, έπειτα από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Στέλιου Βενετίδη στο 73' και το νικητήριο τέρμα του Πάρα στο 94'. Το σκορ για τον Λεβαδειακό είχε ανοίξει στο 49ο λεπτό ο Λεονάρντο, με τη βοήθεια του... Κοτσόλη. Στη συνέχεια τη "σκυτάλη" πήρε ο Μπλάζιτς, ο οποίος κατέβασε τα... ρολά σε ότι και αν σκέφτηκε ο μόνιμος εκφραστής των επιθέσεων της Λάρισας, Πάρα, όμως νικήθηκε τελικώς, από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βενετίδη 73'.
Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκουέλα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πάρα οριζοντιώθηκε για να πάρει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα, κάτω από τα πόδια του Μπλάζιτς για το 2-1!
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης (52΄ Γκουέλα), Πάρα, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ααράμπ, Ρομπέρ (60΄ Κυριάκος), Βέμπερ (68΄ Τσίγκας), Ζουράφσκι

Λεβαδειακός (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Εμεράν, Καψής, Τριποτσέρης, Τζωρμπατζάκης (35΄ Κόλτζος), Ζησόπουλος, Ανδράλας, Μπασαλά, Λεονάρντο (74΄ Γκεοργκίεφ), Κιάσσος, Ντιμπαλά (66΄ Μπούσι)
Με μια ματιά
Η Λάρισα μπορεί να εμφανίστηκε δυναμική και με πάθος για να πάρει το παιχνίδι, όμως το στήσιμο της ομάδας του Μόμτσιλο Βούκοτιτς, ήταν υποδειγματικό. Οι γηπεδούχοι γύριζαν την μπάλα, είχαν την απόλυτη υπεροχή στη μεσαία γραμμή, όμως κάπου έξω από την περιοχή του Μπλάζιτς, όλα αυτά τελείωναν.

Από την άλλη, ο Λεβαδειακός δεν προσπάθησε ιδιαίτερα να επιτεθεί, παρά αρκούταν στο να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση, κάτι όμως που δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος. Χαρακτηριστικό του κάκιστου πρώτου ημιχρόνου, ήταν το ότι η πρώτη αλλά και μοναδική ευκαιρία που σημειώθηκε σε αυτό, ήρθε στο 24ο λεπτό, όταν ο Ρομπέρ, εκτέλεσε απευθείας φάουλ με δυνατό σουτ, όμως ο Μπλάζιτς έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να δίνει εντολή στην ομάδα του να βγει, μπροστά κάτι που έκαναν οι "βυσσινί" αφήνοντας όμως ακάλυπτα, τα μετόπισθεν. Έτσι στο 49ο λεπτό και σε μια αντεπίθεση του Λεβαδειακού με τον Λεονάρντο, ο Βραζιλιάνος μπήκε από αριστερά στην περιοχή του Κοτσόλη και με πλασέ με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παγώνοντας το μισογεμάτο "Αλκαζάρ".

Οι γηπεδούχοι, ξύπνησαν απότομα και προσπάθησαν να παίξουν μπάλα, καταφέρνοντας σε αρκετές περιπτώσεις να βρεθούν σε θέση βολής, όμως έπεσαν πάνω στον απίστευτο Μπλάζιτς. Ο Μαυροβούνιος τερματοφύλακας των Βοιωτών, έμεινε εκτεθειμένος από την άμυνά του αρκετές φορέ (και συνήθως απέναντι στον Πάρα) νικώντας όμως στην συντριπτική πλειοψηφεία των περιπτώσεων τους αντιπάλους του.

Στο 64' έκανε μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Πάρα, ενώ στο 68' ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων "νίκησε" εκ νέου τον Αργεντινό επιθετικό στο μεταξύ τους τετ α τετ. Το γκολ τελικά ήρθε για την Λάρισα στο 73', όταν ο Βενετίδης, εκτέλεσε απευθείας φάουλ ελάχιστα μέτρα έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό "Γ" του Μπλάζιτς, μη αφήνοντάς έτσι περιθώρια αντίδρασης.

Η Λάρισα δεν σταμάτησε ούτε λεπτό να απειλεί την αντίπαλό της, με σέντρες κυρίως από δεξιά και τον Πάρα να προσπαθεί με κάθε τρόπο να νικήσει τον Μπλάζιτς, κάτι που δεν στάθηκε δυνατό μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήταν όταν ο Γκουέλα εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Πάρα πήρε μια πάρα πολύ δύσκολη κεφαλιά και πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπλάζιτς για να στείλει τους φίλους της Λάρισας στον έβδομο ουρανό, γράφοντας το 2-1!
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Ο Μπλάζιτς. Απλά καταπληκτικός. Τουλάχιστον σε 6 περιπτώσεις έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πρώτο ημίχρονο.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λεβαδειακός
(Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Εμεράν, Καψής, Τριποτσέρης, Τζορμπατζάκης, Ζησόπουλος, Ανδράλας, Μπασαλά, Λεονάρντο, Κιάσσος, Ντιμπαλά
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
(Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Πάρα, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ααράμπ, Ρομπέρ, Βέμπερ, Ζουράφσκι
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό μέχρι στιγμής το παιχνίδι, με την Λάρισα πάντως να είναι αυτή που πιέζει.
10' Σχόλιο
Χωρίς τη μεγάλη φάση συνεχίζεται το παιχνίδι, με την Λάρισα πάντως να ανεβάζει στροφές.
16' Σχόλιο
Συντριπτικά τα ποσοστά κατοχής για την Λάρισα, η οποία δεν μπορεί να βρει όμως δρόμους προς την περιοχή του Μπλάζιτς
17' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Τριποτσέρης
23' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Τζορμπατζάκης
33' Σχόλιο
Ούτε μια φάση ακόμα στο παιχνίδι, μπροστά στις δύο εστίες. Απλοί θεατές, οι Μπλάζιτς και Κοτσόλης.
35' Σουτ Λάρισα Ρομπέρ
Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού! Ο Ρομπέρ εκτελεί με δυνατό σουτ, φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Μπλάζιτς να διώχνει με γροθιές σε κόρνερ.
35' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Κόλτζος παίρνει τη θέση του Τζορμπατζάκη
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Γκολ Λεβαδειακός Λεονάρντο
Ο Λεονάρντο μπαίνει από αριστερά στην περιοχή της Λάρισας, πιεζόμενος από τον Βέμπερ, πλασάρει με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού, με την μπάλα να φαίνεται να πηγαίνει άουτ, όμως ο Κοτσόλης με την απόκρουσή του, την στέλνει στα δίχτυα!
51' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Γκουέλα παίρνει τη θέση του Κυριακίδη
60' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κυριάκος στη θέση του Ρομπέρ
63' Σουτ Λάρισα Ζουράφσκι
Ανάποδο ψαλίδι του Ζουράφσκι χωρίς πρόβλημα μπλοκάρει ο Μπλάζιτς
64' Κεφαλιά Λάρισα Πάρα
Σέντρα από τον Κυριάκο, ο Πάρα πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Μπλάζιτς αποκρούει εκπληκτικά.
67' Κεφαλιά Λάρισα Πάρα
Ο Κυριάκος εκτελεί κόρνερ, ο Πάρα παίρνει την κεφαλιά, όμως ο Μπλάζιτς αποκρούει, πριν η άμυνά του απομακρύνει.
68' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Τσίγκας παίρνει τη θέση του Βέμπερ
68' Σουτ Λάρισα Πάρα
Τετ-α-τετ, ο Πάρα με τον Μπλάζιτς, με τον Μαυοβούνιο να νικά για μια ακόμα φορά τον επιθετικό της Λάρισας.
69' Κεφαλιά Λάρισα Πάρα
Σέντρα του Κυριάου, ο Πάρα αμαρκάριστος πιάνει τη γυριστή κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
71' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ζησόπουλος
72' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Γκεοργκίεφ παίρνει τη θέση του Λεονάρντο
73' Γκολ Λάρισα Βενετίδης
Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Βενετίδη, που στέλνει την μπάλα στο αριστερό "Γ" της εστίας του Μπλάζιτς. 1-1!
85' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Κιάσσος
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων
90' Λήξη αγώνα
94' Γκολ Λάρισα Πάρα
Ο Γκουέλα εκτελεί το κόρνερ, ο Πάρα παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα περνάει κάτω από τα πόδια του Μπλάζιτς για να καταλήξει στα δίχτυα.