Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Λάρισα-ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

ΑΕΛ

Λάρισα και ΠΑΣ Γιάννινα έμειναν στο 0-0 στο Αλκαζαάρ σε ένα μέτριο όσο αφορά το θέαμα παιχνίδι

Η Λάρισα δεν τα κατάφερε για ακόμα μια φορά στο γήπεδο της να πάρει το τρίποντο της νίκης και έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μοιραίος παίκτης της ΑΕΛ ο Τουμέρ Μετίν, που έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 80'.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Αλαζαάρ
Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Τρύφων (Δράμας), Γουργιώτης (Φθιώτιδας)
Κίτρινες:Κώτσιος (34' Λάρισα), Τουάμα (45+ Λάρισα), Μπακαγιόκο (63' Λάρισα), Νταμπίζας (88' Λάρισα).
Κόκκινες: -

Ουζουνίδης (Λάρισα): Μάλαρτζ (24' Σέρεμετ), Βενετίδης (39' Κατσιαρός), Νταμπίζας, Ααράμπ, Μελίσσης, Μπουκουβάλας, Βλασόπουλος (Κάσας 77'), Τουάμα, Μετίν, Γιαννακόπουλος, Ντε Νίγκρις.

Παράσχος (ΠΑΣ): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Μπαλάφας, Μαϊστόροβιτς, Κώτσιος, Μπακαγιόκο (Σαϊτιώτης 77'), Βαγγελής (Μιχαλόπουλος 52'), Τζάνης, Σκαρντοβέλι, Γεωργιάδης (Στάθης 72').

Με μια ματιά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να μπαίνει πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στα πρώτα είκοσι λεπτά να είναι η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων μετουσιώθηκε σε ευκαιρία μόλις στο 11ο λεπτό με μια διπλή φάση για γκολ. Συγκεκριμένα ο Μαϊστόροβιτς προωθήθηκε στην περιοχή της ΑΕΛ και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που έκανε απομάκρυναν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

Στην συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί της ΑΕΛ "κοιμήθηκαν", με τον Μαϊστόροβιτς να βρίσκεται απέναντι από τον Μάλαρτζ, όμως ο Πολωνός τερματοφύλακας απέκρουσε το πλασέ του Κροάτη αμυντικού του ΠΑΣ.

Διπλή ατυχία για την ΑΕΛ...

Στο 14ο λεπτό η ατυχία χτύπησε για πρώτη φορά την πόρτα της Λάρισας, όταν ο Γεωργιάδης συγκρούστηκε στον αέρα με τον Μάλαρτζ, με τον Πολωνό τερματοφύλακα να πέφτει αναίσθητος στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Βενετίδης που ήταν κοντά κατάλαβε αμέσως τι είχε συμβεί και φώναξε στο ιατρικό τιμ να μπει γρήγορα στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από λίγα λεπτά ο Μάλαρτζ σηκώθηκε και συνέχισε την αναμέτρηση, όμως στο 24' αισθάνθηκε έντονες ζαλάδες με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Σέρεμετ.

Στην συνέχεια η Λάρισα πήρε τα ινία του αγώνα και στο 37' έκανε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Ελευθερόπουλου. Σε ένα γέμισμα μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν την μπάλα πάνω στον Τουάμα, που βρισκόταν μόνος του σε πλεονεκτική θέση.

Ο μέσος της ΑΕΛ έκανε το σουτ, όμως είδε την προσπάθεια του να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

Τα άσχημα νέα για τη Λάρισα συνεχίστηκαν στο 40' όταν ο Βενετίδης τραυματίστηκε, με αποτελέσματα να αντικατασταθεί από τον Κατσιαρό.

Αυτό που μας έμεινε από το πρώτο ημίχρονο είναι το πολύ κακό ποδόσφαιρο που είδαμε και από τις δυο ομάδες, καθώς έδειχναν περισσότερο να θέλουν να ξεφορτωθούν την μπάλα παρά να δημιουργήσουν φάσεις.

Δεύτερο μέρος με αναγκαστική αλλαγή...

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του ΠΑΣ, που είδε τον Λάμπρο Βαγγελή να βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς χτύπησε στη μέση. Τη θέση του πήρε ο Μιχαλόπουλος στο 52'.

Η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε το κενό στη μεσαία γραμμή του ΠΑΣ και με τον Τουάμα στο 55' απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος την εστία του Ελευθερόπουλου. Συγκεκριμένα ο μέσος της ΑΕΛ έκανε φανταστική ντρίπλα έξω από την περιοχή της ΑΕΛ και πέρασε δυο παίκτες, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Σέρεμετ.

Άκαρπη υπεροχή της ΑΕΛ...

Μέχρι και το 70' η ΑΕΛ ήταν εκείνη που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε τον τρόπο για να "τρυπήσει" την άμυνα του ΠΑΣ. Στο 65ο λεπτό ο Ντε Νίγκρις έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του, όταν σε γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΛ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που έκανε απέκρουσε με δυσκολία ο Ελευθερόπουλος.

Ο Μαρίνους Ουζουνίδης ρίσκαρε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πέρασε μέσα τον Κάσας, με σκοπό η ομάδα του να γίνει πιο απειλητική. Στο 80ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Γιαννακόπουλος έστρωσε στον Μετίν που ήταν μόνος απέναντι από τον Ελευθερόπουλο, όμως το πλασέ του ήταν κακό και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η απάντηση του ΠΑΣ ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Σαϊτιώτη ο Σέρεμετ πετάχτηκε και έδιωξε μακριά την μπάλα μακριά.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρήθηκαν στο 88' όταν ο Γιαννακόπουλος βρέθηκε στο έδαφος, όμως ο διαιτητής του αγώνα έδωσε επιθετικό φάουλ. Ωστόσο όπως φάνηκε από το ριπλέι, ο άσος της ΑΕΛ ξεκίνησε την προσπάθεια του από θέση οφσάιντ.

Ο ΠΑΣ είχε τον τελευταίο λόγο στον αγώνα, όταν ο Ντάσιος από καλή θέση έκανε το σουτ, όμως ο Σέρεμετ απέκρουσε με δυσκολία τον κίνδυνο και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Το παιχνίδι τελείωσε με την ΑΕΛ για ένα ακόμα παιχνίδι να μην καταφέρνει να πάρει το τρίποντο της νίκης.

Συνέντευξη Τύπου

Μαρίνος Ουζουνίδης (Λάρισα): "Δεν έγινε ποιοτικό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες επέλεξαν περισσότερο να είναι οργανωμένες, παρά να παίξουν θεαματικό ποδόσφαιρο. Όπως εξελίχθηκε το ματς, η ισοπαλία αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του αγώνα. Θα μπορούσε να είχε πετύχει και ο ΠΑΣ γκολ, θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κι εμείς. Είχαμε μεγάλο πρόβλημα με τις αναγκαστικές αλλαγές. Ξέραμε ότι υπάρχουν 2-3 με προβλήματα και είχαμε στο νου μας να παίξουν ένα μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού και κατόπιν να τους αντικαταστήσουμε. Όμως, οι αναγκαστικές αλλαγές των Μάλαρζ και Βενετίδη μας χάλασαν ό,τι είχαμε σχεδιάσει. Δεν μπορώ να έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Μπορεί να μην είχαμε την επιθυμητή ποιότητα, αλλά τουλάχιστον σήμερα προσπαθήσαμε πολύ.

Είναι αλήθεια ότι για ακόμη ένα ματς δεν ήταν καθόλου καλή και δεν αναφέρομαι μόνο στη φάση του Γιαννακόπουλου, αλλά στην εν γένει παρουσία της. Είναι πρόβλημα. Βλέπουμε μέσα στο Αλκαζάρ οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν περισσότερα σφυρίγματα υπέρ τους. Μπορεί να μην είμαστε ως ομάδα στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν άλλοι παράγοντες να μας δημιουργούν επιπρόσθετα προβλήματα"

.

Γιώργος Παράσχος (Ατρόμητος): "Σήμερα πήραμε τον βαθμό της ισοπαλίας με σχετική άνεση. Δεν περίμενα η ΑΕΛ να παίξει τόσο παθητικά. Έδωσαν και οι 2 ομάδες γήπεδο, αν εξαιρέσουμε τα τελευταία 15 λεπτά. Είχαμε καλή κυκλοφορία, υπομονή στο παιχνίδι μας και αν καταφέρναμε να σκοράρουμε στην κλασική ευκαιρία του Μαϊστόροβιτς, ίσως το ματς να άνοιγε. Δεν κινδυνέψαμε ιδιαίτερα. Πήραμε άνετα έναν βαθμό σε μια δύσκολη έδρα. Δεν περίμενα από την ΑΕΛ να δείξει αυτή την εικόνα. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά και νομίζω ότι ο κόσμος δεν ευχαριστήθηκε από το θέαμα που είδε. Περίμενα την ΑΕΛ να παίξει πιο ανοιχτά. Με ξάφνιασε ο τρόπος παιχνιδιού της".

Λίγο μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Βαγγελής δήλωσε:

"Παίξαμε σε μια πολύ δύσκολη έδρα, όπως είναι αυτή της Λάρισας και καταφέραμε να πάρουμε έναν πολύ σημαντικό βαθμό, εκμεταλλευόμενοι το άγχος που είχε ο αντίπαλός μας. Είχαμε, μάλιστα, και ευκαιρία να κατακτήσουμε τη νίκη με τον Σαϊτιώτη στο τέλος του αγώνα. Από αύριο θα πρέπει να επικεντρωθούμε στον επόμενό αγώνα με την Καβάλα, τον οποίο ελπίζουμε να κερδίσουμε την βοήθεια των φιλάθλων μας".

Όλα τα λεφτά...

Η παρουσία του της ΑΕΛ που για ένα ακόμα παιχνίδι γέμισε το Αλκαζάρ, παρά τα άσχημα αποτελέσματα της ομάδας του.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τον σοβαρό τραυματισμό του Μάλαρτζ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, που είχε ως αποτέλεσμα ο Πολωνός τερματοφύλακας να χάσει τις αισθήσεις του και αν αντικατασταθεί.

To Live του αγώνα...

Συνθέσεις ομάδων
ΑΕΛ (Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Νταμπίζας, Γιαννακόπουλος, Βλασόπουλος, Ντε Νίγκρις, Τουάμα, Μετίν, Ααράμπ, Μελίσσης

ΠΑΣ Γιάννινα (Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Μπαλάφας, Μαϊστόροβιτς, Κώτσιος, Μπακαγιόκο, Βαγγελής, Τζάνης, Σκαρντουέλι, Γεωργιάδης

1' Έναρξη αγώνα
3' Κόρνερ ΠΑΣ Γιάννινα
11' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Μαϊστόροβιτς
Ο Μαϊστόροβιτς προσπαθεί να σκοράρει από καλή θέση, αλλά αποκρούει ο Μάλαρτζ.
14' Σχόλιο
Ο Μάλαρζ χτύπησε κατά τη διάρκεια μίας διεκδίκησης και το ιατρικό επιτελείο βρίσκεται πάνω από τον τερματοφύλακα της Λάρισας, ο οποίος μάλλον δεν θα μπορέσει να συνεχίσει.
18' Σχόλιο
Τελικά ο Μάλαρζ σηκώθηκε και θα συνεχίσει κανονικά το παιχνίδι.
24' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Σέρεμετ περνάει στη θέση του Μάλαρτζ που δεν μπορεί να συνεχίσει.
29' Κεφαλιά ΑΕΛ Ντε Νίγκρις
Ωραία κεφαλιά του Ντε Νίγκρις, αλλά μπλοκάρει ο Ελευθερόπουλος.
34' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Κώτσιος
38' Σουτ ΑΕΛ Τουάμα
Σουτ του Τουάμα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
40' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Κατσιαρός στη θέση του Βενετίδη.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +6 λεπτά
45' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ +6 Τουάμα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
52' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μιχαλόπουλος στη θέση του Βαγγελή.
54' Σουτ ΑΕΛ Τουάμα
Δυνατό σουτ του Τουάμα, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ελευθερόπουλου.
59' Οφσάιντ ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
60' Κόρνερ ΑΕΛ
63' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
66' Σουτ ΑΕΛ Ντε Νίγκρις
Πολύ καλό σουτ του Ντε Νίγκρις, αλλά ο Ελευθερόπουλος πέφτει εντυπωσιακά και αποκρούει.
72' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Στάθης στη θέση του Γεωργιάδη.
77' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Κάσας στη θέση του Βλασόπουλου.
77' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Σαϊτιώτης στη θέση του Μπακαγιόκο.
80' Ευκαιρία ΑΕΛ Μετίν
Ο Γιαννακόπουλος κάνει την πάσα στον Μετίν, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το αροιστερό δοκάρι της εστίας του Ελευθερόπουλου.
83' Φάουλ ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Σαϊτιώτη, με τον Σέρεμετ να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει.
88' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Νταμπίζας
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά
91' Κόρνερ ΑΕΛ
93' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Ντάσιος
Σουτ του Ντάσιου μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά αποκρούει ο Σέρεμετ.