SERIE A

Λάτσιο - Μόντσα 1-0: Έπιασε τη Μίλαν στη 2η θέση

Οι παίκτες της Λάτσιο πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Σαλερνιτάνα για τη Serie A 2022-2023 στο "Ολίμπικο", Ρώμη | Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022 © 2022/GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Η Λάτσιο αρκέστηκε σε ένα γκολ για να υποτάξει τη Μόντσα και να πιάσει στη 2η θέση της Serie A τη Μίλαν.

Η Λάτσιο υπέταξε με 1-0 τη Μόντσα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι και του Αντριάνο Γκαλιάνι στη Ρώμη κι έτσι έπιασε τη Μίλαν στη 2η θέση της Serie A έπειτα από τη 14η αγωνιστική.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με υπέροχο τακουνάκι του Αντρέα Πετάνια στο 13', αν δεν υπήρχε οφσάιντ. Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι εμφανίστηκαν μεθυσμένοι από το θρίαμβο στο ντέρμπι με τη Ρόμα και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν καλές στιγμές, απέναντι σε μία συμπαγή άμυνα.

Στο 2ο ημίχρονο πήραν τα "ηνία" του αγώνα και εμφάνισαν τη διαφορά ποιότητας στον αγωνιστικό χώρο, έστω κι αν ο Τσίρο Ιμόμπιλε δεν βρισκόταν στο γήπεδο. Στο 69ο λεπτό τη δουλειά έκανε τελικά ο 17χρονος Αργεντινός Λούκα Ρομέρο, ο οποίος πήρε ριμπάουντ σε ασταθή επέμβαση του Μικέλε ντε Γκρεγκόριο κι έγραψε το 1-0. Όσο κι αν η Μόντσα έψαξε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Το αποτέλεσμα της 14ης αγωνιστικής

• Νάπολι - Έμπολι 2-0 (69' πεν. Λοσάνο, 88' Ζιελίνσκι)
  • Σπέτσια - Ουντινέζε 1-1 (33' Ρέτσα / 43' Λόβριτς)
  • Κρεμονέζε - Μίλαν 0-0
  • Λέτσε - Αταλάντα 2-1 (28' Ντι Φραντσέσκο, 30' Μπασκιρότο / 40' Σαπάτα)
  • Σασουόλο - Ρόμα 1-1 (85' Πιναμόντι / 80' Έιμπραχαμ)
  • Φιορεντίνα - Σαλερνιτάνα 2-1 (15' Μποναβεντούρα, 81' Γιόβιτς / 55' Ντια)
  • Ίντερ - Μπολόνια 6-1 (26' Τζέκο, 36', 48' Ντιμάρκο, 42' Μαρτίνες, 59' πέν. Τσαλχάνογλου, 76' Γκόζενς / 22' Λυκογιάννης)
  • Τορίνο - Σαμπντόρια 2-0 (29' Ράντονιτς, 59' Βλάσιτς)
  • Βερόνα - Γιουβέντους 0-1 (60' Κεν)
  • Λάτσιο - Μόντσα 0-1 (69' Ρομέρο)