Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΙΝΤΕΡ

Λάβρος κατά της... διαιτησίας ο Μουρίνιο!

Μουρίνιο-Ίντερ

Παρά το 1-0 επί της Σαμπντόρια που κράτησε την Ίντερ στην κορυφή της Serie A, ο Ζ.Μουρίνιο κατηγόρησε τον διαιτητή Τσέλι πως σφύριζε σε όλο το ματς εναντίον των "νερατζούρι"

Ο "special one", ο οποίος αποβλήθηκε από τον διαιτητή Τσέλι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου για διαμαρτυρία, άσκησε έντονη κριτική στον "άρχοντα του αγώνα" για τα σφυρίγματά του σε όλο το ματς, καθώς και για τα έξι λεπτά καθυστερήσεων που υπέδειξε μετά τη λήξη του 90λεπτου.
"Ήσασταν όλοι τόσο χαρούμενοι που η Γιούβε ήταν μπροστά από εμάς, όμως τώρα είμαστε η μοναδική χαρούμενη ομάδα καθώς βρισκόμαστε τρεις πόντους μπροστά", ξεκίνησε τις δηλώσεις του ο Πορτογάλος τεχνικός, για να συνεχίσει:

"Προφανώς το ματς ήταν δύσκολο κα δικαιούμασταν τη νίκη. Μου αρέσει να κερδίζω με αυτό τον τρόπο, με ατυχία και παίκτες να αστοχούν και έναν διαιτητή για τον οποίο δεν θέλω να κάνω σχόλιο.

"Μεγάλη η πίεση σε έναν άπειρο διαιτητή"

Εάν ήταν να μιλήσω για αυτόν τότε θα έπρεπε να σχολιάσω αυτό που συνέβη το Σάββατο και αυτό το απόγευμα (Κυριακή) στα άλλα ματς.

Το γεγονός ότι αποβάλλομαι και δεν μου επιτρέπεται να κάνω τη δουλειά μου επειδή λέω στον διαιτητή ότι φοβάται, είναι παράξενο. Επιπλέον, δόθηκαν έξι λεπτά καθυστερήσεων, για ποιο λόγο;

Η Ίντερ ήταν σε δύσκολη θέση και το μόνο πράγμα που μπορεί να δικαιολογήσει τα έξι λεπτά καθυστερήσεων είναι ότι υποφέραμε και η Σαμπντόρια χρειαζόταν χρόνο για να σκοράρει εναντίον μας.

Μου φαινόταν πως ο διαιτητής ήταν υπό καθεστώς πίεσης και αυτό γύρισε εναντίον μας, καθώς με αυτό που συνέβη το Σαββατοκύριακο και το Κόπα Ιτάλια -που το γκολ (σ.σ του Ιμπραΐμοβιτς με τη Ρόμα) ήταν 10 εκατοστά οφσάιντ και όχι τρία μέτρα- ήταν σε δύσκολη θέση.

Θα προτιμούσα να μην πω τι συνέβη στο ματς Γιουβέντους-Φιορεντίνα. Το γκολ του Μεξές ήταν φανερά οφσάιντ για τη Ρόμα (κόντρα σε Νάπολι). Φτάνουμε λοιπόν σε αυτό το παιχνίδι με έναν διαιτητή που στερείται εμπειρίας και για μένα υπήρχε μεγάλη πίεση πάνω του.

Πήρε αποφάσεις κατά της Ίντερ πολλές φορές και όταν ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς κέρδισε ένα φάουλ, βγήκα από τον πάγκο και τον ρώτησα αν φοβόταν. Με απέβαλε, κανένα πρόβλημα. Απέδειξε ότι δεν φοβόταν"!

"Δεν υπάρχει πέναλτι του Κόρδομπα"

Όσον αφορά τις διαμαρτυρίες της Σαμπντόρια για ένα πέναλτι που έπρεπε να σφυριχτεί υπέρ της, σε μαρκάρισμα του Κόρδομπα στον Πατσίνι μέσα στην περιοχή των "νερατζούρι", ο Μουρίνιο απάντησε:

"Τι κάνει ο Κόρδομπα που δεν κάνει ο Πατσίνι πάνω στη φάση; Είναι 50-50, αυτό δεν μπορεί να δοθεί πέναλτι. Επειδή μία από τις μεγάλες ομάδες βοηθήθηκε νωρίτερα θα πρέπει να τιμωρηθεί μία άλλη για να έρθει ισορροπία;

Εάν αυτό ήταν πέναλτι, τότε υπάρχουν 50 πέναλτι σε κάθε ματς. Ο διαιτητής ήταν εναντίον μας και για τα 90 λεπτά, εκείνη η φάση ήταν η μοναδική που πήρε την σωστή απόφαση.

Γενικά, η ομάδα ήταν εξαιρετική σε θέμα νοοτροπίας, πάλεψε σκληρά και σε αυτή την περίοδο που ο κόσμος μιλούσε για τα "προβλήματά μας", ήταν μία καλή αντίδραση.

Δεν υπάρχει ομάδα που να παίζει πάντα τέλεια, όμως η μοναδική αρνητική στιγμή σε εμάς ήταν απέναντι στην Αταλάντα. Σε όλα τα άλλα ματς, ίσως να τα πήγαμε καλύτερα, ίσως χειρότερα, όμως ήμασταν πάντα ομάδα", κατέληξε χαρακτηριστικά.