X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LEAGUE CUP

League Cup: Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η αγνώριστη Τότεναμ, εύκολη νίκη της Μπράιτον απέναντι στη Γουλβς

Ο άγγελος Ποστέκολου. @2024 KIN CHEUNG/AP IMAGES

Μία απρόσμενη ήττα στον τρίτο γύρο του League Cup απέφυγε η Τότεναμ, η οποία με μία ανατροπή την τελευταία στιγμή πήρε το διπλό απέναντι στην Κόβεντρι. Εύκολη νίκη εντός έδρας για την Μπράιτον με αντίπαλο τους "Λυκους".

Η Τότεναμ απογοήτευσε με την εικόνα και την αναποτελεσματικότητά της και απέφυγε οριακά έναν αποκλεισμό-σοκ στον τρίτο γύρο του League Cup Αγγλίας απέναντι στην Κόβεντρι, την οποία κέρδισε εν τέλει με 1-2. Η Μπράιτον από την άλλη μεριά, πέρασε ένα εύκολο βράδυ εντός έδρας απέναντι στην Γουλβς, επικρατώντας με 3-1.

Όσον αφορά το ματς των "Πετεινών", η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο. Παρά την τεράστια κατοχή μπάλας, η οποία άγγιζε το εβδομήντα τοις εκατό, η ομάδα της Premier League δεν κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα για να απειλήσει ουσιαστικά, ενώ στις ευκαιρίες που της προέκυψαν εκείνη δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Το γκολ του Μπράντον Τόμας στο 63ο λεπτό άγχωσε την Τότεναμ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τα γκολ του Τζεντ Σπενζ στο 88' και του Μπρέναν Τζόνσον στο 90+2, όμως τα παράπονα είναι πολλά για την αγωνιστική εικόνα της ομάδας.

Στο ματς των Μπράιτον- Γουλβς, οι "Γλάροι" δεν αντιμετώπισαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και επικράτησαν με 3-1 εντός έδρας. Τα πρώτα δύο τέρματα σημείωσαν οι Κάρλος Μπαλέμπα και Σιμόν Αντινγκρά στο 14 και 31' αντίστοιχα. Στη συνέχεια μείωσαν προσωρινά οι φιλοξενούμενοι με τον Γκονσάλο Γκέντες στο 44', αλλά ο Φερντί Καντιόγλου σφράγισε τη νίκη στο 85ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90+1' ο Τόμας Ντόιλ, μειώνοντας για την ομάδα του σε 3-2.