PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Λέστερ 1-2: Δεύτερη με Μπαρνς

Μπαρνς και Τίλεμανς στην αναμέτρηση της Άστον Βίλα με τη Λέστερ
Μπαρνς και Τίλεμανς στην αναμέτρηση της Άστον Βίλα με τη Λέστερ Ⓒ 2021 TIM KEETON/ASSOCIATED PRESS

Η Λέστερ έφυγε με τη νίκη (1-2) από το Μπέρμιγχαμ επί της Άστον Βίλα με πρωταγωνιστή τον Μπαρνς (γκολ και ασίστ) παραμένοντας στη δεύτερη θέση της Premier League.

Η Άστον Βίλα υποδέχτηκε το απόγευμα της Κυριακής (21/1) τη Λέστερ και ο Μάντισον άνοιξε στο 19ο λεπτό το σκορ για τις αλεπούδες έπειτα από ασίστ του Μπαρνς.

Στο 23ο λεπτό ο Μπαρνς πέρασε από θέση δημιουργού (στο πρώτο γκολ) σε θέση εκτελεστή (στο δεύτερο). Έκανε το 0-2 στο Βίλα Παρκ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 48ο αποτέλεσμα σε 1-2. Σκορ που έμελλε ν' αποδειχθεί και τελικό. Η Λέστερ παρέμεινε στη θέση θέση της Premier League, αναμένοντας να δει εάν θα έχει συγκάτοικο τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία στις 21:00 υποδέχεται τη Νιούκαστλ.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Σμιθ): Μαρτίνες, Ελομοχαμάντι, Κόνσα, Μινγκς, Τάργκετ, Λουίζ (81' Σανσόν), ΜακΓκιν, Τραορέ, Μπάρκλεϊ (76' Ράμσεϊ), Ελ Γκάζι (67' Τρεζεγκέ), Γουότκινς.

ΛΕΣΤΕΡ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Περέιρα (76' Αμάρτεϊ), Έβανς, Σογιουντζού, Τόμας, Εντίντι, Τίλεμανς (88' Τσούντρι), Καστάν, Μάντισον (65' Μεντί), Μπαρνς, Βάρντι.