X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-0

Τα προγνωστικά δεν επιβεβαιώθηκαν και το 0-0 έβαλε σε περιπέτειες τον Λεβαδειακό και αποδυνάμωσε την ΑΕΚ

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθώς ο Μπάγεβιτς περισσότερο μπέρδεψε παρά βοήθησε τους ποδοσφαιριστές του με το 4-3-1-2. Ο μαχητικός και εργατικός Μπλάνκο έλειψε πολύ από την ενδεκάδα και η ΑΕΚ σπατάλησε ακόμα ένα πρώτο 45λεπτο.
Στην επανάληψη τα πράγματα έδειξαν να αλλάζουν αλλά οι συνεχείς αλλαγές από τους δύο πάγκους δεν πρόσφεραν τίποτα παραπάνω με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερο πάθος για τη νίκη αλλά τους έλειπε ο τρόπος καθώς ο Μανωλάς ήταν και πάλι εκεί.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Δημήτρη Φαράντου θέλει πάση θυσία νίκη στην τελευταία αγωνιστική και "γκέλα" της Ξάνθης στο Καυτανζόγλειο με τον Ηρακλή, προκειμένου να παραμείνει στην κατηγορία.

Όσο για την ΑΕΚ; Έχασε και πάλι την επαφή με τους πρωτοπόρους ενόψει πλέι οφ. Ο Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ έχουν αυτή τη στιγμή 3 βαθμούς, η ΑΕΚ 1 και ο Άρης 0.

* Η αστυνομία δεν άφησε φίλους της ΑΕΚ που είχαν εισιτήριο να μπουν στο γήπεδο.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λεβαδειακός (Δημήτρης Φαράντος): Βαγιέχο, Μουλόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο, Ζησόπουλος, Ταραλίδης (79΄ Μπούσι), Γκονζάλες (69΄ Σερζίνιο), Μπεγκόνια (65΄ Αμπουμπακαρί), Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Αγκάλι.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καφές, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Τζεμπούρ (90+4΄ Χέρσι), Μαντούκα (79΄ Μπλάνκο), Μάκος, Μανωλάς, Νέμεθ (63΄ Λαγός), Γεωργέας, Γκέντζογλου.

Κίτρινες: Μπούσι, Αμπουμπακαρί, Μπεγκόνια - Μανωλάς, Τζεμπούρ, Γκέντζογλου
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Με μια ματιά
Ο Μπάγεβιτς έκανε την έκπληξη στην Λιβαδειά και παρέταξε την ΑΕΚ με τρία αμυντικά χαφ και σύστημα 4-3-1-2 σε αντίθεση με όσα δοκίμαζε όλη την εβδομάδα. Από την πλευρά του ο Φαράντος γέμισε τον άξονα και την μεσαία γραμμή όπως ακριβώς συνηθίζει και με διάταξη 4-5-1 θέλησε να κερδίσει τη μάχη της μεσαία γραμμής.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε πως η ΑΕΚ δεν είχε διάθεση να πιέσει τον Λεβαδειακό με τις γραμμές να μένουν κοντά στην περιοχή του Σάχα και τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τις χτυπητές αδυναμίες των κιτρινόμαυρων. Αρχικά οι παίκτες του Φαράντος κέρδισαν το κέντρο παρά τα τρία αμυντικά χαφ του Μπάγεβιτς καθώς οι Τζιμπούρ, Νέμεθ δεν πίεζαν καθόλου με αποτέλεσα ο Λεβαδειακός να έχει περισσότερους ελεύθερους παίκτες στο κέντρο. Την ίδια στιγμή το 4-3-1-2 άφηνε ακάλυπτες τις πτέρυγες με αποτέλεσμα οι ακραίοι μπακ της Ένωσης να παίζουν με 2 ή και 3 αντίπαλους παίκτες στα άκρα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό όταν ο Αγκάλι δημιούργησε για πρώτη φορά πρόβλημα στον Μαϊστόροβιτς με την δύναμή του και την μαχητικότητά του. Το πλασέ του επιθετικού των γηπεδούχων απέκρουσε όμως ο Σάχα και ο Γεωργέας απομάκρυνε τον κίνδυνο πριν ο Ναπολεόνι κάνει το πλασέ σε κενή εστία. Η ΑΕΚ απάντησε στο 14’ με κεφαλιά του πιο δραστήριου κιτρινόμαυρου αλλά ο Βαγιέχο κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο Καφές λοιπόν έπιασε την αριστοτεχνική κεφαλιά για το αριστερό γάμα αλλά ο πορτιέρο του Λεβαδεικού απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκε σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό τις αδυναμίες της ΑΕΚ με αποτέλεσμα να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες με τον Μπάρκογλου να παίρνει σχεδόν όλες τις κεφαλιές και τον Αγκάλι να βγαίνει πυκνά συχνά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων. Ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που έφτιαξε από το 20’ μέχρι το 30’, χρονικό σημείο το οποίο ο Μπάγεβιτς κατάλαβε το λάθος του και άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 με τον Μαντούκα αριστερό χαφ και τον Καφέ στα δεξιά.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι κάλυψαν πολλούς από τους κενούς χώρους με την αλλαγή της διάταξής τους αλλά είχαν ακόμη πρόβλημα στις αποστάσεις μεταξύ των γραμμών. Παρ όλα αυτά κατάφεραν να φτάσουν κοντά στο γκολ λίγο πριν οι δύο ομάδα οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Μαντούκα και Τζιμπούρ συνεργάστηκαν μέσα στην περιοχή με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από την γωνία της μικρής περιοχής αλλά ο Βαγιέχο είπε και πάλι «όχι».

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να αναλάβει επιτέλους πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι ανεβάζοντας τις γραμμές τις πιο ψηλά στο γήπεδο και πίεσε τον Λεβαδειακό. Αυτό είχα σαν αποτέλεσμα να βρεθούν αρκετοί κιτρινόμαυροι στην αντίπαλη περιοχή στο 49’ και μετά από σωστές αλλαγές της μπάλας ο Νέμεθ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ αλλά στάθηκε άτυχος στο αριστοτεχνικό πλασέ.

Με την ΑΕΚ να δείχνει διάθεση να πιέσει και τον Λεβαδειακό να συνεχίζει να.. καίγεται για το ματς το παιχνίδια απέκτησε άγρια ομορφιά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα στην ευκαιρία του Νέμεθ με τον Ναπολεόνι να βγαίνει απέναντι από τον Σάχα με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα αλλά τον Αργεντινό να βγαίνει νικητής από την μονομαχία.

Τη σκυτάλη πήραν οι δύο προπονητές με τον Μπάγεβιτς να αλλάζει για τρίτη φορά το σύστημα με την είσοδο του Λαγού αντί του Νέμεθ. Οι φιλοξενούμενοι με σύστημα 4-2-3-1 (Μαντούκα πίσω από τον Τζιμπούρ, Λαγός αριστερό χαφ, Καφές δεξί και Γκέντσογλου, Μάκος αμυντικά χαφ) πλέον έψαχναν τον τρόπο να δώσουν το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι τους. Αλλαγές έκανε και ο Φαράντος μετατρέποντας το 4-5-1 σε 4-4-2 με την είσοδο του Αμπουμπακαρί και του Σερζίνιο, αντί των Μπεγκάνια, Γκονζάλες.

Οι αλλαγές των δύο τεχνικών ήταν πολλές και συνεχόμενες (αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπάγεβιτς άλλαξε πάλι το σύστημα σε 4-4-2 προς το τέλος με την είσοδο του Μπλάνκο) αλλά αυτό αντί να βοηθήσει τις δύο ομάδες μάλλον τις μπέρδεψε περισσότερο. Ο ρυθμός που πήγε να δημιουργηθεί στα πρώτα λεπτά χάθηκε και μέχρι το 80ο λεπτό τίποτα το ιδιαίτερο δεν συνέβαινε εκτός από κάποιες δυνατές μονομαχίες, πολλές λάθος πάσες και μισοτελειωμένες ενέργειες.

Όπως ήταν φυσικό ο Λεβαδειακός πίεσε με όλες του τις δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία του βαθμούς αλλά ο Μπούσι που πέτυχε το γκολ στην πρώτη του επαφή ήταν σε εμφανή θέση οφ σάιντ και το σκορ δεν άνοιξε. Το πάθος των παικτών του Λεβαδειακού όμως δεν έφτανε αφού ο Μανωλάς στα τελευταία λεπτά ήταν αλάνθαστος και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να μπουν στην περιοχή. Οι γνωστές... γιόμες δεν είχαν αποτέλεσμα ως συνήθως και το 0-0 γράφτηκε στο φύλλο αγώνα.
Συνέντευξη Τύπου
Μπάγεβιτς: " Σε τέτοια παιχνίδια, πάντα ακούγεται κάτι τέτοιο. Εμείς έχουμε στόχους που κυνηγάμε, έχουμε την ιστορία μας και τον κόσμο μας. Είμαστε υποχρεωμένοι να παίζουμε κάθε ματς σοβαρά και ειδικά παιχνίδια που χρειαζόμαστε τους βαθμούς. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και το ξέραμε. Ο Λεβαδειακός ήθελε την νίκη για να μείνει στην κατηγορία και έκανε ευκαιρίες στην αρχή, αλλά στη συνέχεια είχαμε και εμείς ευκαιρίες, που θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάποιο γκολ. Όποιος έβαζε το γκολ αυτός θα ήταν νικητής. Ήταν ένα καλό παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο μέρος. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν είναι αδύνατο να παίζεις σε τέτοιο γήπεδο. Πάλι καλά που οι παίκτες μου κατάφεραν να παίξουν έτσι και να κάνουν τέτοια προσπάθεια. Είναι κρίμα να παίζεις σε τέτοιο γήπεδο. Δεν θέλω να κατηγορήσω τον Λεβαδειακό".

Φαράντος: " Ήταν ένα ματς ορόσημο για εμάς. Έπρεπε με κάθε τρόπο να κερδίσουμε. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο και κάναμε ευκαιρίες. Αυτό που μας έλειπε ήταν το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Μας λύγισε το άγχος και η νευρικότητα. Υπάρχει ένα παιχνίδι ακόμα, μια αγωνιστική. Σίγουρα όμως δεν κρατάμε την τύχη στα χέρια μας όπως μέχρι τώρα. Μετά το παιχνίδι μπορείς να πεις πολλά. Αν είχε βάλει ένα γκολ τότε θα λέγαμε άλλα. Πιστεύω επηρέασε το γενικότερο κλίμα. Εμείς προσπαθήσαμε να μείνουμε ανεπηρέαστοι. Όποιος έχει στοιχεία για παρασκήνιο να βγει τα πει. Αλλά να μιλάμε έτσι δεν είναι σωστό. Όπως και ο ΟΠΑΠ αν έχει κάποια στοιχεία να βγει να μας το πει".
Όλα τα λεφτά...
Οι δύο τερματοφύλακες έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο τελικό 0-0 με πολύ καλές επεμβάσεις.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τη συζήτηση (όχι αγωνιστική) που έγινε για το παιχνίδι όλη την εβδομάδα και ειδικά μετά την Παρασκευή όταν και ο ΟΠΑΠ έφραξε το παιχνίδι.

Τον κόσμο που έμεινε έξω από το γήπεδο παρ ότι είχε εισιτήριο.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
Σάχα, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Μανωλάς, Γεωργέας, Μαντούκα, Γκέντσογλου, Μάκος, Καφές, Νέμεθ, Τζιμπούρ.
Η 11άδα των γηπεδούχων Λεβαδειακός
Βαγιέχο, Μουλόπουλος, Κόλντζος, Μασάδο, Ζησόπουλος, Ταραλίδης, Γκονζάλες, Βιγκόνια, Μπάρκογλου, Ναπολεόνι, Αγκάλι
Κεφαλιά ΑΕΚ
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Χωρίς φάση στα πρώτα λεπτά με τις δυνατέες μονομαχίες να πρωταγωνιστούν.
6' Ευκαιρία Λεβαδειακός Αγκάλι
Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Αγκάλι να βγαίνει την πλάτη της άμυνας αλλά ο Σάχα βγήκε νικητής στο τετ α τετ. Στη συνέχεια ο Γεωργέας πρόλαβε τον Ναπολεόνι πριν ο τελευταίος κάνει το πλασέ σε κενή εστία.
8' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός
Μπεγκόνια
14' Κεφαλιά Λεβαδειακός Μασάδο
Ο Ταραλίδης εκτέλεσε το κόρνερ αλλά ο ασάδο που έπιασε την κεφαλιά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Σάχα.
15' Κεφαλιά ΑΕΚ Καφές
Εκπληκτική κεφαλιά του Καφέ για το δεξί γάμα του Βαγιέχο αλλά ο πορτιέρο του Λεβαδειακού με εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
20' Κεφαλιά Λεβαδειακός Μπάρκογλου
Ο Μπάρκογλου έπιασε την κεφαλιά ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σάχα στη 2η μεγάλη ευκαιρία του Λεβαδειακού.
24' Κεφαλιά Λεβαδειακός Μπάρκογλου
Ο Μουλόπουλος ξεπέρασε τον Γεωργέα από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του Μπάρκογλου πέρασε δίπλα από την εστία του Σάχα.
25' Σουτ Λεβαδειακός Αγκάλι
Πάλι στην πλάτη της άμυνας ο Αγκάλι ο οποίος έκανε το σουτ με την μία αλλά ο Σάχα ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
27' Σουτ Λεβαδειακός Αγκάλι
Ο Αγκάλι κέρδισε την κόντρα από τον Μαϊστόροβιτς αλλά το σουτ με το εξωτερικό που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν πολύ δύσκολο με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
36' Σουτ ΑΕΚ Γκέντσοζγλου
Ο Γκέντσογλου έκανε το μακρινό σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Βαγιέχο.
40' Σουτ ΑΕΚ Νέμεθ
Ο Νέμεθ έκανε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια των γηπεδούχων.
45' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μανωλάς
Μανωλάς: Για τράβηγμα στον Αγκάλι
45' Ευκαιρία ΑΕΚ Τζιμπούρ
Μαντούκα και Τζιμπούρ συνδυάστηκαν μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού με τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ από την αριστερή γωνία της μικρής περιοχής αλλά ο Βαγιέχο που είχε κλείσει την γωνία του έδιωξε σε κόρνερ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Σουτ ΑΕΚ Νέμεθ
Πολύ ωραία ενέργεια από την ΑΕΚ με τον Νέμεθ να προσπαθεί με αριστοτεχνικό τρόπο μέσα από την περιοχή να στείλει την μπάλα στο παραθυράκι του Βαγιέχο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
60' Ευκαιρία Λεβαδειακός Ναπολεόνι
Ο Μπεγκόνια βρήκε με ωραία πάσα τον Ναπολεόνι αλλά το σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή έδιωξε ο Σάχα με τα πόδια.
63' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Λαγός στη θέση του Νέμεθ.
65' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Αμπουμπακαρί στη θέση του Μπεγκόνια.
69' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Σερζίνιο στη θέση του Γκονζάλες.
71' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός
Αμπουμπακαρί
78' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Μπούσι στη θέση του Ταραλίδη
80' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μαντούκα στη θέση του Μπλάνκο
81' Ακυρωθέν γκολ Λεβαδειακός Μπούσι
Ο Μπούσι σκοράρει από θέση οφ σάιντ και ο Κάκος σωστά ακυρώνει το γκολ με υπόδειξη του βοηθού.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+5 λεπτά
90' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ