Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 1-0

λεβαδειακος αστερας τριπολης σολα αναστασοπουλος

"Ζωντανός" στη μάχη της παραμονής έμεινε ο Λεβαδειακός, που νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης με γκολ του Σόλα στο 70'

Το ματς είχε ελάχιστες κλασικές ευκαιρίες να επιδείξει, ωστόσο οι "πράσινοι' ήταν αυτοί που υπερτερούσαν στα σημεία, με τον Ισπανό να χαρίζει στην ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ την πρώτη της νίκη μέσα στο 2010 (η αμέσως προηγούμενη ήταν στις 20 Δεκεμβρίου με το 3-0 επί της Λάρισας), που ήταν επίσης μόλις η 3η στις 12 τελευταίες αγωνιστικές.
Στον αντίποδα, ο Αστέρας Τρίπολης απείλησε ελάχιστα επιθετικά και έφτασε τα τέσσερα σερί ματς μακριά από την έδρα του που δεν βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, με το γκολ που δέχτηκαν οι Αρκάδες να είναι πάντως μόλις το 3ο που δέχονται στις 8 τελευταίες αγωνιστικές.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λεβαδειακός (Κίκε Ερνάντεθ): Λόπεθ Βαγιέχο, Ζησόπουλος, Μουλόπουλος, Μασάδο, Κόλτζος, Ταραλίδης (92' Αλεξίου), Νάτσο Γκονζάλες (86' Αμπουμπακαρί), Μπεγκόνια, Ναπολεόνι, Μπάρκογλου (91' Σερζίνιο), Σόλα

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (74' Ουντότζι), Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Καρντόσο, Καρέρα (84' Ρίος), Εντερ (81' Καούνος), Ουριμπάρι, Βίλτσες, Τσέζαρεκ

Γήπεδο: Λιβαδειάς

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Βοηθοί διαιτητή: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Τάτσης (Ηπείρου)

Γκολ: Σόλα (70')

Κίτρινες κάρτες: Γκονζάλες (28'), Κόλτζος (90'), Βαγιέχο (96') / Βίλτσες (23'), Έντερ (24'), Φυτανίδης (66'), Καρντόσο (90')

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας 13 ολόκληρους βαθμούς να τους χωρίζουν (16 ο Λεβαδειακός και 29 ο Αστέρας Τρίπολης) καθώς και 10 θέσεις στην κατάταξη της Σούπερ Λίγκας, όμως η ομάδα που απείλησε περισσότερο τον αντίπαλο γκολκίπερ στο πρώτο 45λεπτο ήταν ο Λεβαδειακός που βρίσκεται κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού και όχι ο 5ος Αστέρας.

Με τον... αέρα να αποτελεί εξαιρετικό σύμμαχο οι παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ απέκτησαν από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων και επισκέπονταν σποραδικά τα καρέ των Αρκάδων.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8' με τον Μπάρκογλου να τροφοδοτεί τον Σόλα αλλά το σουτ του τελευταίου από τα αριστερά της περιοχής να καταλήγει στην αγκαλιά του Αναστασόπουλου, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το γυριστό σουτ του Ταραλίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόλτζου δεν βρήκε στόχο.

Το παιχνίδι δεν είχε γρήγορο τέμπο και η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 27', με πρωταγωνιστές και πάλι τους Βοιωτούς. Ο Γκονζάλες έβγαλε τον Μπάρκογλου σε θέση βολής, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να δοκιμάζει το αριστερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά να βρίσκει τον Αναστασόπουλο σε ετοιμότητα για μία ακόμα φορά.

Ο Αστέρας δικαιολόγησε την παρουσία του στο ματς επιθετικά (αμυντικά ήταν αρκετά καλά στημένος, σήμα κατατεθέν του άλλωστε) στο 34', με τον Βίλτσες να βγάζει συρτή σέντρα και τον Μασάδο να διώχνει σωτήρια με τάκλιν προ του Καρέρα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα το σουτ του Καρέρα έξω από την περιοχή δεν "προβλημάτισε" ιδιαίτερα τον Βαγιέχο.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Λεβαδειακός πίεσε μέσα από διαδοχικά κόρνερ, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Στο 45' ο Ταραλίδης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Μπεγκόνια έκανε την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής για να στείλει όμως τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος χωρίς κάποια αλλαγή, και μέχρι το 60' αμφότερες είχαν από μία καλή στιγμή να ανοίξουν το σκορ.

Στο 54' ο Μπεγκόνια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά αλλά ο Φυτανίδης έδιωξε σε κόρνερ με προβολή προ του Σόλα που καραδοκούσε ενώ στο 59' ο Μαρσελάο νίκησε κατά κράτος στον αέρα τους αμυντικούς του Λεβαδειακού μέσα στην περιοχή μετά από φάουλ του Βίλτσες από τα δεξιά, για να στείλει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βαγιέχο.

Η συνέχεια βρήκε τον Λεβαδειακό να έχει ελαφριά υπεροχή αλλά τις φάσεις να απουσιάζουν ελέω και του δυνατού αέρα που δυσκόλεψε αφάνταστα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, με τους "πράσινους" να καταφέρνουν πάντως στο 72' να "ξεκλειδώσουν" την άμυνα της ομάδας του Βαγγέλη Βλάχου και να πετύχουν το πολυπόθητο για αυτούς γκολ.

Ο Κόλτζος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά για να κοπεί από τους αμυντικούς του Αστέρα, η μπάλα "στρώθηκε" στον Ταραλίδη που έκανε σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, και ο Σόλα πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας για να τη στείλει με κοντινή κεφαλιά στην δεξιά γωνία του Αναστασόπουλου (1-0).

Η αντίδραση του Βαγγέλη Βλάχου από τον πάγκο ήταν άμεση, περνώντας στα επόμενα δέκα λεπτά τους Ουντότζι (74') και Καούνο (81'), με τους φιλοξενούμενους να γίνονται πιο επιθετικοί αλλά να μην καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 84' με την κεφαλιά του Τσέζαρεκ από πλεονεκτική θέση (μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Βαγιέχο).

Αυτή ήταν ουσιαστικά η τελευταία καλή φάση στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ να καταφέρνουν να "ροκανίσουν" το χρόνο στα εναπομείναντα 12 λεπτά (ο διαιτητής Δαλούκας έδειξε έξι λεπτά καθυστερήσεων) και να παίρνουν μία "χρυσή" νίκη, που τους επιτρέπει να ελπίζουν στη σωτηρία.
Συνέντευξη Τύπου
Κίκε Ερνάντεθ (τεχνικός Λεβαδειακού): Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη αλλά έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας και θέλει μεγάλη προσπάθεια. Έχουμε πολύ καλό υλικό και πιστεύω ότι στο τέλος θα τα καταφέρουμε και θα παραμείνουμε στην κατηγορία.

Βαγγέλης Βλάχος (τεχνικός Αστέρα Τρίπολης): "Το παιχνίδι έγινε κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, δεν ήταν εύκολο και για τις 2 ομάδες να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Δε μπορώ να πω ότι παίξαμε καλά, η απόδοση της ομάδας μας ήταν υποφερτή.

Μόνο ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ μπορούν να πουν ότι έχουν σωθεί. Καμία άλλη ομάδα, συνεπώς ούτε κι εμείς, θέλει ακόμ προσπάθεια και προσοχή. Θεωρώ ότι η παραμονή θα κριθεί σε πιο πολλούς πόντους από ότι τις άλλες χρονιές, πιστεύω γύρω στους 33-35 βαθμούς"

Όλα τα λεφτά...
Το "χρυσό" γκολ του Σόλα στο 70' που διατήρησε τις ελπίδες του Λεβαδειακού για την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα. Να σημειωθεί πως αυτό ήταν το παρθενικό γκολ του Ισπανού στην δεύτερη μόλις εμφάνισή του με τα χρώματα των Βοιωτών.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον δυνατό αέρα που αποτέλεσε τροχοπέδη στις προσπάθειες των παικτών για να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Τις μπάλες που έπεφταν συχνά πυκνά από την εξέδρα στα τελευταία λεπτά, όταν ο Αστέρας Τρίπολης έβγαινε στην επίθεση και διεκδικούσε το γκολ της ισοφάρισης.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Κίκε Ερνάντεθ): Βαγιέχο, Μουλόπουλος, Ζησόπουλος, Κόλτζος, Μπεγκόνια, Γκονζάλες, Ναπολεόνι, Μπάρκογλου, Σόλα, Ταραλίδης, Μασάδο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Ουριμπάρι, Φυτανίδης, Καρντόσο, Καρέρα, Βίλτσες, Τσέζαρεκ, Έντερ
1' Έναρξη αγώνα
8' Σουτ Λεβαδειακός Σόλα
Ο Μπάρκογλου περνάει ωραία τη μπάλα για τον Σόλα ο οποίος μπαίνει από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής του Αστέρα, κάνει το σουτ με το αριστερό, και η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Αναστασόπουλου.
12' Ευκαιρία Λεβαδειακός Ναπολεόνι
Εντυπωσιακό σουτ του Ναπολεόνι έξω από την περιοχή, ο Αναστασόπουλος εκτινάσεται στην αριστερή γωνία του και διώχνει σε κόρνερ.
17' Σχόλιο
Ο Λεβαδειακός έχει μπει καλύτερα στο ματς και έχει απειλήσει σε 1-2 περιπτώσεις την εστία των Αρκάδων.
23' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Βίλτσες
24' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Έντερ
27' Ευκαιρία Λεβαδειακός Μπάρκογλου
Ο Μπάρκογλου βγαίνει τετ α τετ με τον Αναστασόπουλο, με το πλασέ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Αστέρα, στην σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι στιγμής.
28' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Γκονζάλες
45' Ευκαιρία Λεβαδειακός Μπεργκόνια
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπεργκόνια κάνει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα παίρνει ύψος και φεύγει άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Σουτ του Τσέζαρεκ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
54' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Σέντρα Μπεγκόνια από δεξιά, ο Φυτανίδης με τάκλιν διώχνει σε κόρνερ προλαβαίνοντας τον Σόλα.
59' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
Εκτέλεση φάουλ από τον Βίλτσες, ο Μαρσελάο πιάνει επικίνδυνη κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βαγιέχο.
70' Γκολ Λεβαδειακός Σόλα
1-0 ο Λεβαδειακός! Σέντρα του Κόλτζου από τα αριστερά, μετά από απομάκρυνση αμυντικού με το κεφάλι ο Ταραλίδης κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Σόλα να παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά να τη στέλνει στη δεξιά γωνία του Αναστασόπουλου.
74' Αλλαγή παίκτη
Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Ουντότζι να παίρνει τη θέση του Λαμπρόπουλου.
81' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα, με τον Καούνο να παίρνει τη θέση του Έντερ.
84' Κεφαλιά Τσέζαρεκ
Επικίνδυνη κεφαλιά του Τσέζαρεκ, η μπάλα στην αγκαλιά του Βαγιέχο.
85' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ρίος παίρνει τη θέση του Καρέρα, στην τρίτη αλλαγή του Αστέρα.
86' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Πρώτη αλλαγή για τον Λεβαδειακό, με τον Αμπουμπακαρί να παίρνει τη θέση του Γκονζάλες.
89' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό, με τον Σερζίνιονα παίρνει τη θέση του Μπάρκογλου.
90' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Βαγιέχο
90' Λήξη αγώνα
90' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Τρίτη αλλαγή για το Λεβαδειακό, με τον Αλεξίου να παίρνει τη θέση του Ταραλίδη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Κόλτζος
90' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο