X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός 1-2

Γκαμπριελ

Ο ΠΑΟ έσπασε το αήττητο της έδρας του Λεβαδειακού, νικώντας τον με 2-1 (Ντιμπαλά-Κλέιτον, Πετρόπουλος)

Η έκπληξη που επεφύλαξε ο Χενκ Τεν Κάτε στο αρχικό σχήμα με την χρησιμοποίηση του Αντώνη Πετρόπουλου, τον δικαιώσε αφού ο ταλαντούχος επιθετικός έδωσε την νίκη στην ομάδα του "τριφυλλιού" με το νικητήριο γκολ (2-1).
Νωρίτερα, το συγκρότημα του Βούκοτιτς με τον Ντιμπαλά είχε ισοφαρίσει προσωρινά το γκολ του Κλέιτον από το πρώτο ημίχρονο, σ' ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές σπουδαίες φάσεις λόγω και του κακού αγωνιστικού χώρου.

Για τους φιλοξενούμενους καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η αλλαγή του Σαριέγκι με τον Ιβανσιτς που έδειξε "ορεξάτος" από τον πάγκο και βοήθησε στα μέγιστα στην ανάπτυξη του Παναθηναϊκού, ενώ ο Αυστριακός μέσος είχε και δοκάρι στο 77'.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Λεβαδειακός (Μομτσίλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Εμεράν (87' Μασάντο), Καψής, Τριποτσέρης, Κόλτζος (69' Κατσικογιάννης), Ζησόπουλος, Πέτσνιακ, Λεονάρντο, Κιάσος, Μπούσι (69' Λέχτινεν), Ντιμπαλά.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι (54' Ιβανσιτς), Βύντρα, Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κλέιτον, Γκάμπριελ, Σαλπιγγίδης (90' Χριστοδουλόπουλος), Πετρόπουλος.
Με μια ματιά
Με ενισχυμένη την μεσαία του γραμμή και σύστημα 4-4-2 παρουσίασε την αήττητη στην έδρα της ομάδα του Λεβαδειακού ο Μομτσίλο Βούκοτιτς. Ο Σέρβος τεχνικός προτίμησε ως επιθετικό "δίδυμο" τους Ντιμπαλά και Αριάν Μπούσι ενώ πίσω τους και πιο αριστερά ήταν ο μεγάλος σταρ και πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, Βραζιλιάνος Λεονάρντο.

Στην πλευρά των φιλοξενούμενων και ο Χενκ Τεν Κάτε που είχε επιλέξει το ίδιο σύστημα με τον αντίπαλο τεχνικό, είχε ως "έκπληξη" στο αρχικό σχήμα την επιλογή του Αντώνη Πετρόπουλου. Μαζί με τον διεθνή επιθετικό επέστρεψε στην "γραμμή κρούσης" και ο Σαλπιγγίδης που δεν είχε αγωνιστεί στο Παγκρήτιο.

Στις άλλες θέσεις ο Σαριέγκι επέστρεψε δίπλα στον Βύντρα στην άμυνα ενώ στην μεσαία γραμμή επιλέχθηκαν οι Γκάμπριελ και Κλέιτον μαζί με τους Ζιλμπέρτο Σίλβα και Σιμάο.

Τα πρώτα δέκα λεπτά ολοκληρώθηκαν χωρίς κάποια σπουδαία φάση από τις δύο ομάδες που έδειχναν ν' αναζητούν τα "πατήματά" τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μοναδικό σημείο αναφοράς, έμελλε να ήταν η φάση του 4' λεπτού με τον τον Κλέιτον να βρίσκει τον Σαλπιγγίδη, τον οποίο όμως σταμάτησε από θέση βολής λανθασμένα ο βοηθός του Τριτσώνη.

Στο 13' από στημένη φάση ο Λεονάρντο εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή των "πράσινων" ωστόσο ο Μάριο Γκαλίνοβιτς είχε εύκολο έργο και μπλόκαρε την εκτέλεση σουτ του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού.

Ενας ακόμα Βραζιλιάνος στο παιχνίδι αλλά από την πλευρά των φιλοξενούμενων αυτή την φορά, ο Γκάμπριελ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή του συλλόγου της Βοιωτίας στο 17', ωστόσο ο Μπλάζιτς δεν ανησύχησε αφού είδε την μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ήρθε στο 19' για την ομάδα του Παναθηναϊκού, όταν μετά από σέντρα του Κλέιτον ο Πετρόπουλος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σκοπιανός πορτιέρο των γηπεδούχων μπλόκαρε σταθερά στην γωνία του την μπάλα.

Το παιχνίδι στην συνέχεια και για περίπου ένα 20λεπτο είχε έναν άναρχο ρυθμό με τους 22 ποδοσφαιριστές να συναγωνίζονται στα λάθη αλλά και τα δυνατά μαρκαρίσματα, συνέπειες ίσως και του άσχημου αγωνιστικού χώρου.

Στο 37' ο παίκτης που θα μπορούσε να κάνει την διαφορά για τους παίκτες του Βούκοτιτς, Λεονάρντο επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Οτι δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι και έψαχναν και οι φιλοξενούμενοι, δηλαδή το γκολ, ήρθε για το "τριφύλλι" στο 41'.

Μετά από άψογη συνεργασία του Γκάμπριελ με τον Κλέιτον, ο πρώτος έβγαλε εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού και ο δεύτερος με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, που πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στην επανάληψη, ένα σημείο που οι "πράσινοι" του Τεν Κάτε "πονάνε" σε αρκετά ματς, έμελλε και πάλι να ήταν μοιραίο. Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και στο 50' μετά από μακρίνή πάσα του Εμεράν, ο Ντιμπαλά νίκησε πρώτα τον Σαριέγκι στην διεκδίκηση της μπάλας και μετά τον Γκαλίνοβιτς με ευθύβολο δυνατό σουτ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και ξεσηκώνοντας τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Το λάθος του Βάσκου αλλά και η ισοφάριση ήταν αρκετή για τον Τεν Κάτε να αναθεωρήσει τα πλάνα του και να αντικαταστήσει τον Σαριέγκι με τον Ιβανσιτς, που πήρε την θέση στον αγωνιστικό χώρο του Ζιλμπέρτο Σίλβα ο οποίος έγινε παρτενέρ του Βύντρα στο κέντρο της άμυνας.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ολλανδός προπονητής δικαιώθηκε αφού οι παίκτες του έγιναν πιο δραστήριοι από την μέση και μετά και έφτασαν γρήγορα στην απάντηση. Ηταν το 64', όταν μετά από φάουλ του Ιβανσιτς, ο Γκάμπριελ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Τριποτσέρη, ο Βραζιλιάνος ξαναεπιχείρησε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση, ο Μπλάζιτς έκανε καταπληκτική επέμβαση αλλά δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Πετρόπουλος με κοντινό πλασέ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (68') ο Σαλπιγγίδης μετά από κόρνερ του Ιβανσιτς θα μπορούσε να είχε δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Βούκοτιτς προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, βάζοντας τους Λέχτινεν και Κατσικογιάννη στο παιχνίδι.

Ομως οι "πράσινοι" είχαν τον έλεγχο του ματς και στο 77' "ακούμπησαν" το τρίτο γκολ αλλά ο πολύ καλός και "ορεξάτος" Αντρέας Ιβανσιτς είδε το φάουλ που εκτέλεσε να χτυπήσει στην συμβολή των δοκών του πορτιέρο του Λεβαδειακού, στην καλύτερη φάση μέχρι το τέλος του αγώνα.

Συνέντευξη Τύπου
Μόμτσιλο Βούκοτιτς: "Κάποια στιγμή θα ερχόταν και η ήττα. Είναι κρίμα γιατί παίξαμε πολύ καλά και επιθετικά. Αξίζαμε κάτι καλύτερο στο παιχνίδι. Ευτυχώς τα άλλα αποτελέσματα δεν αλλάζουν την βαθμολογική κατάσταση. Μας περιμένει δύσκολο πρόγραμμα στην συνέχεια, αλλά είμαστε σε καλή κατάσταση και θ' ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις".

Χενκ Τεν Κάτε: "(για τον Σαριέγκι): "Είναι τραυματίας. Ο ίδιος ζήτησε να βγει. Προσωπικά δεν γνωρίζω αν τραυματίστηκε πριν από το λάθος που έκανε ή πάνω στη φάση του γκολ που δεχτήκαμε. Δεν γνωρίζω αν το λάθος του προήλθε από τον τραυματισμό του".

(για ματς...) "Ο αντίπαλος δοκίμασε να «γεμίσει» ψηλά τη μπάλα πολλές φορές, όμως δεν μας απείλησε. Το γκολ του προήλθε από λάθος μας. Αν ήμασταν πιο προσεχτικοί επιθετικά, θα είχαμε σημειώσει κι άλλο γκολ. Πάντως ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς και γλιστρούσε".

(για Σιμάο...): "Σας εφιστώ την προσοχή στην εντυπωσιακή εξέλιξη του Σιμάο, ο οποίος γίνεται συνεχώς καλύτερος και ήδη υπάρχουν πολλοί από την Γαλλία και Ιταλία που τον παρακολουθούν".

(για Ιβανσιτς, Μάτος): "Μην ξεχνάτε πως πέρσι δεν είχαμε τους Κλέιτον, Ρουκάβινα, Γκάμπριελ. Η μοναδική εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι πως παίζουν αυτοί που βρίσκονται σε καλή φόρμα".

(για Βέλιτς): "Το έμαθα το βράδυ της Παρασκευής. Εγώ μαζί του δεν είχα πρόβλημα. Ήταν μια καθαρά διοικητική απόφαση, την οποία δεν σχολιάζω."

(για μεταγραφές...): "Για πολλούς και διάφορους λόγους δεν μπορούσαν να γίνουν άλλες μεταγραφές. Είναι πολύ σημαντικό που ενισχυθήκαμε στην αμυντική γραμμή."

(για περίπτωση Λεονάρντο): "Μέχρι κάποιος να υπογράψει συμβόλαιο με μια ομάδα δεν μπορεί να θεωρείται παίχτης του

."

Μιχάλης Καψής: "Πρέπει να είσαι προετοιμασένος ότι θα έρθει και η ήττα στην έδρα σου. Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός προήγηθηκε στη μοναδική ευκαιρία που είχε στο πρώτο μέρος. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε αλλά όχι και να κρατήσουμε το αποτέλεσμα. Μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος θα πρέπει να είμαστε σοβαροί για να πραγματοποιήσουμε το στόχο μας. Είναι λάθος να πιστέψει κάποιος ότι έχει κριθεί η παραμονή."

Αντώνης Πετρόπουλος: "Μετράνε οι βαθμοί. Είχαμε ένα ασχημο αποτέλεσμα στην Κρήτη. Ηρθαμε εδω και παίξαμε σε έναν άσχημο αγωνιστικό χώρο. Εμένα με βοηθάνε όλα τα παιδιά για να σκοράρω. Ετσι έγινε και σήμερα. Μετά το γκολ για περίπου ένα δεκάλεπτο αδρανήσαμε όμως καταφέραμε στη συνέχεια να επιβάλουμε το ρυθμό μας και πήραμε τη νίκη. Αυτό που μετράει είναι να νικάει η ομάδα. Αν συμβαίνει αυτό όλα θα πάνε καλά. Τώρα θα πάμε στις Σέρρες για να πάρουμε την νίκη, να φτάσουμε στους 4 και μετά στον τελικό."

Όλα τα λεφτά...
Η αλλαγή του Τεν Κάτε με την είσοδο του "ορεξάτου" Ιβανσιτς αντί του Σαριέγκι (με τον Αυστριακό να είναι ιδιαίτερα απειλητικός...) αλλά και η εκτελεστική δυνότητα του Πετρόπουλου που δικαίωσε και πάλι τον ολλανδό προπονητή του.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την διαιτησία κυρίως των βοηθών που έχασαν τον έλεγχο με τις υποδείξεις των οφ-σάιντ. Ακόμα το "χωράφι" όπως φαίνονταν γήπεδο του Λεβαδειακού, από το οποίο δεν αποκλείεται να προήλθε και ο τραυματισμός (γι' αυτό έγινε αλλαγή από τον Τεν Κάτε) του Γιοσού Σαριέγκι, ο οποίος υπέστη τράβηγμα.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Λεβαδειακός
Βούκοτιτς: Μπλάζιτς, Εμεράν, Καψής, Τριποτσέρης, Κόλτζος, Ζησόπουλος, Πέτσνιακ, Λεονάρντο, Κιάσος, Μπούσι, Ντιμπαλά
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Παναθηναϊκός
Τεν Κάτε: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σαριέγκι, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Γκάμπριελ, Κλέιτον, Σαλπιγγίδης, Πετρόπουλος
1' Έναρξη αγώνα
5' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
11' Σχόλιο
Δεν υπάρχει ρυθμός στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.
14' Φάουλ Λεβαδειακός Λεονάρντο
Ωραία εκτέλεση από τον Λεονάρντο, όμως ο Γκαλίνοβιτς σε καλή θέση δεν ανησυχεί.
17' Σουτ Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
Ο Βραζιλιάνος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπλάζιτς που είχε τον έλεγχο της φάσης.
19' Κόρνερ Παναθηναϊκός
19' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
Ωραία σέντρα του Κλέιτον, ο Πετρόπουλος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μπλάζιτς
20' Οφσάιντ Λεβαδειακός Ντιμπαλά
25' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
26' Σουτ Λεβαδειακός Λεονάρντο
Δυνατό σουτ από τον Λεονάρντο, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.
28' Κόρνερ Παναθηναϊκός
28' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Ζιλμπέρτο Σίλβα
30' Σχόλιο
Κακό παιχνίδι, με πολλές διακοπές.
30' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
36' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
37' Ευκαιρία Λεβαδειακός Λεονάρντο
Πολύ δυνατό σουτ από τον Λεονάρντο από διαγώνια θέση, η μπάλα κατέληξε δεξιά από το κάθετο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.
40' Κόρνερ Παναθηναϊκός
41' Γκολ Παναθηναϊκός Κλέιτον
Άψογη συνεργασία του Γκάμπριελ με τον Κλέιτον. Ο πρώτος έβγαλε εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού και ο δεύτερος με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Γκολ Λεβαδειακός Ντιμπαλά
Η ισοφάριση για τον Λεβαδειακό ήρθε από τον Ντιμπαλά, οποίος ξεπέρασε στην ταχύτητα τον Σαριέγκι και με ένα καταπληκτικό σουτ από την μεγάλη περιοχή δεν έδωσε τη δυνατότητα στον Γκαλίνοβιτς να αντιδράσει.
53' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Μπούσι
Ο Αλβανός ποδοσφαιριστής διαμαρτυρήθηκε στον Τριτσώνη κι εκείνος τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα.
54' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ίβανσιτς πέρασε στη θέση του Σαριέγκι
56' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Σκληρό φάουλ του Αυστριακού πάνω στον Λεονάρντο.
59' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Κακό σουτ του επιθετικού του Παναθηναϊκού, πάνω από την εστία του Μπλάζιτς.
60' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
63' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Κόλτζος
Σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Γκάμπριελ.
63' Γκολ Παναθηναϊκός Πετρόπουλος
Σουτ δυνατό του Γκάμπριελ από πλάγια θέση, καταπληκτική επέμβαση από τον Μπλάζιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Πετρόπουλος με κοντινό πλασέ έδωσε προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους.
68' Κόρνερ Παναθηναϊκός
69' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
69' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Λέχτινεν στη θέση του Μπούσι
Ο Κατσικογιάννης παίρνει τη θέση του Κόλτζου.
73' Σχόλιο
Μαχητικές και οι δύο ομάδες, ανοιχτό παιχνίδι.
76' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Καψής
Ο Έλληνας διεθνής δεν μπόρεσε να ανακόψει με διαφορετικό τρόπο την επέλαση του Κλέιτον .
77' Δοκάρι Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον παίκτη του Παναθηναϊκού, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
83' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σπυρόπουλος
Ο αμυντικός του ΠΑΟ, ήταν σε θέση οφσάιντ, όμως συνέχισε τη φάση και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα από τον Τριτσώνη.
87' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Μασάδο στη θέση του Εμεράν
90' Έναρξη καθυστερήσεων
90' Σχόλιο
3 λεπτά επιπρόσθετος χρόνος
92' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Σαλπιγγίδη.
94' Κόρνερ Παναθηναϊκός