Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LA LIGA

Λίγοι...οι "fantastic 4"

Ινιέστα

Άσχημο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Μπαρτσελόνα, η οποία αναδέιχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Σανταντέρ

Ο Φρανκ Ράικαρντ προτίμησε να μην ξεκινήσει και τους τέσσερις των fantastic 4, αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τον Ανρί. Η Μπαρτσελόνα ήταν κάπως μουδιασμένη στο πρώτο εικοσάλεπτο με τη Σανταντέρ να έχει τον έλεγχο και να φτάνει κοντά στο γκολ στο 10' με το νέο της μεταγραφικό απόκτημα, τον Ντούσερ. Ο Βαλντές όμως έσωσε την ομάδα του, όπως έκανε και σε αρκετές περιπτώσεις στο παιχνίδι.
Την πρώτη της ευκαιρία η Μπάρτσα την έχασε στο 40' με ένα σουτ του Ροναλντίνιο, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπλαουγκράνα μπήκαν πολύ δυνατά και απείλησαν μόλις στο 48', όταν από ωραία προσπάθεια του Μέσι, ένας αμυντικός έκοψε την πάσα του που αν έφτανε στον Ροναλντίνιο θα υπήρχε πρόβλημα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ινιέστα σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα έφυγε πάλι ψηλά άουτ.

Στο 62' ο Ράικαρντ αποφάσισε να ρίξει στο παιχνίδι του τον Τιερί Ανρί, στη θέση όμως του Μέσι, μην αφήνοντας και τους τέσσερις super star της ομάδας στο τερέν. Έξι λεπτά νωρίτερα ο προπονητής της Σανταντέρ Μαρτσελίνο είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον προσφάτως αποκτηθέντα Σμολάρεκ στη θέση του Μπολάδο.

Στο 67' ο Σμολάρεκ έχασε και την πρώτη του ευκαιρία, αλλά το σουτ του κόντραρε στον Τουράμ και κατέληξε κόρνερ. Τράι λεπτά αργότερα το πάθος του Τσέχου για διάκριση είχε ως αποτέλεσμα ένα σκληρό μαρκάρισμα με τα δύο πόδια πάνω στον Αμπιντάλ, που έκανε τον Μουνίθ Φερνάντες να βγάλει την κόκκινη κάρτα από το τσεπάκι του.

Με περίπου 25 λεπτά ακόμα, η Μπάρτσα έπρεπε να εντείνει τις προσπάθειες της για να πετύχει ένα γκολ. Στο 71' ο Ολλανδός τεχνικός πέρασε τον Ντέκο στη θέση του Τουρέ. Όσες συγκινήσεις δεν είχε το παιχνίδι ως το 85', έγιναν μαζεμένες στο τελευταίο πεντάλεπτο. Στο 86' ο Ανρί δεν ευτύχησε να πετύχει το πρώτο του γκολ στην Primera Division, καθώς το σουτ του κτύπησε στο δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μουνίτις μπήκε στην περιοχή, ο Βαλντές τον ανέτρεψε, αλλά ο διαιτητής έδειξε παίζεται σε μια φάση που ξεσήκωσε το κοινό που βρέθηκε στο Ελ Σαντινέρο. Η Μπαρτσελόνα έτσι, ξεκίνησε το πρωτάθλημα αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς πίσω της.

Τα κίτρινα υποβρύχια άλωσαν το Μεστάγια

Η Βιγιαρεάλ πήγε στο Μεστάγια με σκοπό ένα θετικό αποτέλεσμα. Η Βαλένθια είδε το ματς με υπεροψία και αυτό το πλήρωσε πολύ ακριβά. Όπως πολύ ακριβά πλήρωσε και τις αποβολές των Βίγια και Χοακίν των οποίων τις υπηρεσίες θα στερηθεί την επόμενη αγωνιστική.

Ο Γιον Νταλ Τόμασον στην πρώτη ευκαιρία της Βιγιαρεάλ, άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Χάβι Βέντα, περνώντας τον Κανιθάρες. Ο Βίγια στα επόμενα λεπτά δεν αντέδρασε σωστά και δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες για θέατρο, με αποτέλεσμα να δεχτεί την κόκκινη κάρτα του Μιγκέλ Άνχελ Λάσα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα για τα υπόλοιπα πενήντα λεπτά.

Παίζοντας πολύ έξυπνα στη συνέχεια η Βιγιαρεάλ, έψαχνε την κόντρα επίθεση με παίκτη παραπάνω και το πέτυχε αυτό με το παραπάνω.Στο 60' ο Ματίας Φερνάντεζ πέρασε στη θέση του σκόρερ του πρώτου γκολ και στο 61' κέρδισε πέναλτι από τον Μαρτσένα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρόσι κάνοντας το 0-2.

Οι απείθαρχοι παίκτες της Βαλένθια, άφησαν τα νεύρα τους να υπερτερούν της αγωνιστικότητας και ο Χοακίν στο 68' άφησε την ομάδα του με εννιά ποδοσφαιριστές. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκαλόρλα θα ολοκλήρωνε το θρίαμβο των κίτρινων υποβρυχίων που ευελππιστούν να επαναλάβουν την προπέρσινη και όχι την περσινή χρονιά. Για τη Βαλένθια δε θα μπορούσε να υπάρξει χειρότερο ξεκίνημα.

Έμεινε στο Χ ο... Βίκτορ Μουνιόθ με Μπέτις

Η ομάδα του πρώην τεχνικού του Παναθηναϊκού παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στη Ρεάλ Μπέτις αφήνοντας δύο πολύτιμους εντός έδρας βαθμούς. Η Ουέλβα προηγήθηκε μόλις στο 25' με τον Γάλλο πρώην επιθετικό της Λίβερπουλ Σιναμά Πονγκόλ. Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ για τους γηπεδούχους, καθώς στο 39' ο Νάνο ισοφάρισε σε 1-1, σκορ το έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Η ντροπή του Ριαθόρ...

Όποια ομάδα έπαιζε στο γήπεδο της Ντέπορ τα προηγούμενα χρόνια πέρναγε δύσκολες ώρες. Αυτό πλέον αποτελεί παρελθόν. Η νεοφώτιστη Αλμερία συνέτριψε τη Λα Κορούνια μέσα στο άλλοτε απόρθητο σπίτι της με σκορ 0-3. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18' με τον Νεγκρέδο για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Σοριάνο στο 33'. Στο 50' ο Κρουσάτ έκανε το 0-3, με τη Λα Κορούνια να μην μπορεί να αλλάξει την εις βάρος της κατάσταση και να ξεκινά με τον χειρότερο δυνατό τρόπο τη νέα χρονιά.

Εύκολα η Μαγιόρκα την κάκιστη Λεβάντε
Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η Μαγιόρκα του Άγγελου Μπασινά, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, έκαμψε την αντίσταση της Λεβάντε του Μπρούνο Τσιρίλο, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς δεχόμενος και την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Ραφαέλ Ντομίνγκεζ, με σκορ 3-0 και σκόρερ τον Ιμπαγκάθα στο 24' με πέναλτι και στο 72' με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το 2-0 είχε γράψει ο Γκουίθα στο 55'.

Άσχημο ξεκίνημα για Σαραγόσα
H περσινή έκπληξη και φετινή φιλόδοξη Σραγόσα έκανε άσχημο ξεκίνημα καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 από τη Μούρθια εκτός έδρας. Ο πρώην αμυντικός της Ρεάλ Αλβάρο Μεχία έδωσε νωρίς (17') το προβάδισμα στους γηπεδούχους, για να ισοφαρίσει για τη Σαραγόσα ο δανεικός από τη Μίλαν Ρικάρντο Ολιβέιρα στο 30'.

Ο Μπαϊάνο έκανε το 2-1 στο 63' για τη Μούρθια, και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τη Σαραγόσα, στο 73' αποβλήθηκε ο Ματουζάλεμ.

Αυτοκτόνησε η Εσπανιόλ

Ένα γκολ του Λορέντε στο 54' ήταν αρκετό για να γίνει άλλη μια έκπληξη στην πρεμιέρα της Perimera Division. H νεοφώτιστη ομάδα κατάφερε να πάρει μεγάλο διπλό από την φιναλίστ του κυπέλλου UEFA μέσα στο Μπονζουί. Έτσι μετά την Αλμερία που άλωσε το Ριαθόρ, αλλή μια κατ'ευφημισμόν δύσκολη έδρα έπεσε από μια νεοφώτιστη ομάδα.

Όλα στο "0" για Μπιλμπάο, Οσασούνα
Δύο ομάδες πολύ φιλόδοξες, που πρώτα προσπάθησαν να φυλάξουν τα εχέγγυα, αρκέστηκαν στο 0-0 στο Σαν Μαμές. Η πρώην ομάδα του Γιόσι Σαριέγκι πέρσι βρέθηκε μια ανάσα από τον υποβιβασμό και φέτος θέλει να εξασφαλιστεί όσο πιο νωρίς γίνεται. Η Οσασούνα είναι ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα, καθώς δύσκολα περνάει κανείς από την έδρα της Μπιλμπάο.Για τη Μπιλμπάο αποβλήθηκε στην εκπνοή ο Όσιο.

Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 0-1

Δείτε τα γκολ της νίκης της Ρεάλ στο Μπερναμπέου με την Ατλέτικο, αλλά και τη νίκη της Σεβίλλης με τη Χετάφε: