ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Διπλό της Παρί, αλλά στην κορυφή η Λιλ

Ο πανηγυρισμός του Σαράμπια μετά το 3-0 της Παρί απέναντι στη Μπρεστ AP PHOTO/FRANCOIS MORI

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Μπορντό, όμως βρίσκεται στην δεύτερη θέση πίσω από την Λιλ που πήρε τη νίκη με αντίπαλο την Μαρσέιγ (2-0).

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε το διπλό στην έδρα της Μπορντό, της οποίας επικράτησε 0-1, αλλά παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Με αυτό το τρίποντο, οι Παριζιάνοι έχουν συγκεντρώσει συνολικά 60 βαθμούς.

Η ομάδα του Ποτσετίνο πήρε το προβάδισμα από αρκετά νωρίς, συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό ο Σαράμπια άνοιξε το σκορ με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Γκέιγ. Το 0-1 έμελλε να παραμείνει έως το φινάλε.

Στην κορυφή της Ligue 1 είναι η Λιλ μετρώντας 62 πόντους, η οποία επικράτησε 2-0 της Μαρσέιγ στο Πιέρ Μορουά. Μάλιστα, πέτυχε τα δύο γκολ που έκριναν την αναμέτρηση στο τέλος του αγώνα με τον Τζόναθαν Ντάβιντ στο 90' σε ριμπάουντ από απόκρουση του τερματοφύλακα και στο 90+2' με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η Λιόν, η οποία έχει και αγωνιστική λιγότερη, κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Ρεν. Έτσι, οι γκον βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας μετρώντας 56 πόντους. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Αουάρ στο 74ο λεπτό με πλασέ, έπειτα από γύρισμα του Ντεπάι.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 28ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Μπρεστ - Ντιζόν 3-1 (17' Ονορά, 27' Μουνιέ, 40' Καρδονά / 29' Ασάλ)

Λιόν - Ρεν 1-0 (74' Αουάρ)

Μετς - Ανζέ 0-1 (44' Φουλγκίνι)

Νις - Νιμ 2-1 (4' Γκουιρί, 75' Μορίς / 50' Λαντρέ)

Σεντ Ετιέν - Λανς 2-3 (40' Μουκουντί, 90+5' Μπουανγκά /20' Σοτοκά, 24' Καλιμουέντο, 90+3' Ντα Κόστα)

Μπορντό - Παρί Σεν Ζερμέν 0-1 (20' Σαράμπια)

Λιλ - Μαρσέιγ 2-0 (90', 90+2' Ντέιβιντ)

Μονπελιέ - Λοριάν 1-1 (28' Μαβιντιντί, 8' Γκρίμπιτς)

Ναντ- Ρεμς 1-2 (14' Σιμόν / 39' Κονάν, 89' Αμντελαχμίντ)

Στρασμπούρ - Μονακό 1-0 (90+1')

Δείτε τη βαθμολογία της Ligue 1 και άλλων δημοφιλών πρωταθλημάτων.

Photo Credits: ⓒ 2020 Francois Mori/Associated Press