LIGUE 1

Ligue 1: Σόκαρε τη Λανς η Λιλ με δύο γκολ μετά το 90+8', το πάλεψε η Σεντ Ετιέν, αλλά υπέκυψε απέναντι στην Ανζέ

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ πανηγυρίζει γκολ του στο Λιλ - Ρεμς
Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ πανηγυρίζει γκολ του στο Λιλ - Ρεμς 2021 AP PHOTO/MICHEL SPINGLER

Η Λιλ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λανς χάρις σε δύο τέρματα που σημειώθηκαν μετά το 90+8', ενώ η Σεντ Ετιέν γνώρισε την ήττα από την Ανζέ.

Η Λιλ σόκαρε τη Λανς στο μεγάλο ντέρμπι μίσους του γαλλικού βορρά για την 9η αγωνιστική της Ligue 1, κερδίζοντας με 2-0, με τα δύο τέρματα να σημειώνονται μετά το 90+8'. Στα άλλα ματς της ημέρας, η Σεντ Ετιέν και η Ρεμς γνώρισαν την ήττα από τις Ανζέ και Μπρεστ αντίστοιχα.

Η Λιλ πανηγύρισε -βάσει της εξέλιξης του παιχνιδιού- μία απρόσμενη εκτός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στη Λανς, καθώς το ματς ήταν κολλημένο στο 0-0 για 97 λεπτά. Η Λανς επιχείρησε να ελέγξει το παιχνίδι, δίχως ωστόσο να καταφέρει να βρει χώρους και καθαρές τελικές για να πάρει το προβάδισμα.

Η έλλειψη παραγωγής φάσεων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ήταν όμως πιο ισορροπημένο έως τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όπου η Λιλ πέτυχε δύο τέρματα μετά το 90+8' και έφυγε θριαμβεύτρια από το Μπολάρ-Ντελελί.

Αναλυτικά, ο Τζόναθαν Ντέιβιντ έκανε το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τρία λεπτά μετά ο Μπαγιό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, σφραγίζοντας το τρίποντο για την ομάδα του.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Ανζέ πήρε τη νίκη με 4-2 επί της Σεντ Ετιέν, η οποία, αν και ισοφάρισε δύο φορές τους γηπεδούχους δεν κατάφερε εν τέλει να αποφύγει την ήττα.

Η Μπρέστ πανηγύρισε επίσης το τρίποντο, κερδίζοντας εκτός έδρας με 2-1 τη Ρεμς και συμπλήρωσε πέντε παιχνίδια χωρίς ήττα σε γαλλικό πρωτάθλημα και Champions League (3-2-0).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Ρεν - Χάβρη 1-0 (54' Γκόμες)
  • Ανζέ - Σεντ Ετιέν 4-2 (7' Αμπντελί - 16', 57' (Πεν.) Νταβιτασβίλι - 39' Αολού, 69' (Πεν.) Νιανέ, 90+3' Ντιένγκ)
  • Ρεμς - Μπρεστ 1-2 (4' (πεν.) Φεβρ, 18' Μπαλντέ - 29' Οκούμου)
  • Λανς - Λιλ 0-2 (90+10' (Πεν.) Ντέιβιντ, 90+11' Μπαγιό)
  • 27/10 16:00 Λιόν - Οσέρ
  • 27/10 18:00 Νις - Μονακό
  • 27/10 18:00 Μονπελιέ - Τουλούζ
  • 27/10 18:00 Στρασμπούρ - Ναντ
  • 27/10 21:45 Μαρσέιγ - Παρί