LIGUE 1

Λιλ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-3: Συνεχίζουν την προέλασή τους στη Ligue 1 οι Παριζιάνοι

Η Παρί Σεν Ζερμέν προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο επί της Λιλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο επί της Λιλ © 2024 MATTHIEU MIRVILLE / AP IMAGES

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Ligue 1 έφτασε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία άλωσε με 3-1 την έδρα της Λιλ για την 3η αγωνιστική.

Χωρίς φρένα συνεχίζει η Παρί Σεν Ζερμέν στο ξεκίνημα της Ligue 1. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Λιλ και έκανε το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα.

Οι Παριζιάνοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 33ο λεπτό με τον Βιτίνια να ευστοχεί από τα έντεκα μέτρα και διπλασίασαν το προβάδισμά τους με τον Μπαρκολά τρία λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Ζέγκροβα στο 78ο λεπτό όμως δεν μπόρεσαν μέχρι το φινάλε να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και εν τέλει ο Κόλο Μουανί τους έδωσε τη... χαριστική βολή στο 90'+2'.

Νωρίτερα, η Μονακό άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Λανς. Η Νις είχε εύκολο απόγευμα περνώντας με 4-1 από την έδρα της Νις ενώ η Χάβρη κέρδισε με 3-1 απέναντι στην Οσέρ. Τέλος, η Ρεμς κατάφερε να νικήσει 2-1 τη Ρεν παρότι είχε βρεθεί πίσω στο σκορ.