LIGUE 1

Λιόν - Μαρσέιγ 2-3: Μεγάλη ανατροπή με 10 παίκτες η ψυχωμένη ομάδα του Ντε Τσέρμπι σε ένα ματς ρόλερ-κόστερ

Marseille's Mason Greenwood, right, challenges Lyon's Clinton Mata  for the ball during a French League One soccer match at the Groupama stadium in Decines, outside Lyon, France, Sunday, Sept. 22, 2024. (AP Photo/Laurent Cipriani)
Ο Γκρίνγουντ. @2024 LAURENT CIPRIANI/AP IMAGES

Η Μαρσέιγ απέναντι στη Λιόν έκανε μεγάλη ανατροπή, έχοντας 10 παίκτες από το 5ο λεπτό του αγώνα, και πανηγύρισε μία πανάξια νίκη, αφήνοντας τη Λιόν σε κατάσταση σοκ.

Η Λιόν, η επικείμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, ηττήθηκε από την Μαρσέιγ στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι Λιονέ βρέθηκαν μπροστά στο στο σκορ, έχοντας μάλιστα αριθμητικό πλεονέκτημα, ωστόσο η ομάδα του Ντε Τσέρμπι πραγματοποίησε μία μεγάλη ανατροπή.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημαδεύτηκαν από την δεύτερη κίτρινη που αντίκρυσε ο Λεονάρντο Μπαλέρντι, μόλις στο 5ο λεπτό, αφήνοντας τη Μαρσέιγ με 10 παίκτες. Αυτή η αποβολή σόκαρε τους παίκτες του Ντε Τσέρμπι, με αποτέλεσμα η Λιόν να απειλήσει στο 10' με τον Ορμπάν να σημαδεύει με δύναμη το δοκάρι.

Μετά από αυτό το πρώτο "καμπανάκι", η Μαρσέιγ άρχισε σιγά σιγά να προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα. Μάλιστα, στο 24' έκανε την πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Βαλεντίν Ρόγιερ να κοντρολάρει ιδανικά μετά από πάσα μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε, με τον Πέρι να κάνει σπουδαία επέμβαση. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση για αρκετά λεπτά, με τους δύο συλλόγους να αλληλοεξουδετερώνονται. Μάλιστα, λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι Λιονέ κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο ο Λακαζέτ σπατάλησε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Παρόλο που η Μαρσέιγ κατάφερε να σταθεί επάξια με δέκα παίκτες στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο δεν είχε την απαραίτητη ενέργεια και συγκέντρωση στην άμυνα. Στο 58ο λεπτό έμεινε πίσω στο σκορ, με τον Τσελέτα-Τσαρ να σκοράρει για τη Λιόν. Ο ίδιος σηκώθηκε ψηλά έπειτα από σέντρα προς την περιοχή και με κεφαλιά στο δεξί "παραθυράκι" της εστίας έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Με την επίτευξη αυτού του τέρματος, το επίπεδο δυσκολίας ανέβηκε σημαντικά για την Μαρσέιγ. Εν τούτοις, το σύνολο του Ντε Τσέρμπι δεν παράτησε το παιχνίδι και επιβραβεύτηκε στο 69ολ λεπτό όταν ο Λουίς Ενρίκε έδωσε μία ωραία πάσα στον Πολ Πιρόλα, ο οποίος μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 82' ο Ουλίκσεες Γκαρσία εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και έκανε το 1-2.

Αυτό βέβαια που ακολούθησε ήταν απίθανο να το προβλέψει κανείς. Η Μαρσέιγ ήταν αγκαλιά με τη νίκη, αλλά το γκολ του Ριάν Σέρκι στο 90+3' μετά από όμορφη ασίστ του Μάτα άλλαξε τα δεδομένα. Και πάλι όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και απάντησαν μετά από δύο λεπτά με γκολ στο 90+5'. Ο Τζόναθαν Ρόου δοκίμασε σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα με ακρίβεια μέσα από το δεξί δοκάρι και έγινε ο ήρωας του αγώνα, ολοκληρώνοντας μία μυθική ανατροπή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΙΟΝ: Πέρι, Μάτα, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταγλιαφίκο, Μέιτλαντ-Νάιλς, Βερτού (67' Κακερέ), Μάτιτς (83' Σέρκι), Τολισό (76' Φοφανά), Βινίσιους, Όρμπαν, Λακαζέτ (67΄Μικαουτάτζε)

ΜΑΡΣΕΙΓ: Ρούλι, Μουρίγιο, Μπαλέρδι, Κοντογκμπιά, Μπρασιέ, Χόιμπιεργκ, Κονέ (Γκαρσία), Γκρίνγουντ, Αρίτ (11' Ρονζιέρ), Ενρίκε (79' Μοπέ), Γουαχί (46' Λιρόλα)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Νις - Σεντ Ετιέν 8-0 (4' αυτ. Μπατουμπινσίκα, 7' Εντομπελέ, 24' Τσο, 26' 39' Μουκοκό, 36' Γκεσάντ, 75' Ντιόπ, 86' πεν. Ροσάριο)
  • Λιλ - Στρασμπούρ 3-3 (15' 27 Ζέγκροβα, 84' πεν. Νταβίντ / 30' Σάντος, 42' Εμεγκά, 66' Νανάσι)
  • Ρεν - Λανς 1-1 (24' πεν. Καλιμουεντό / 90+6' Ενζολά)
  • Ρεμς - Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (9' Νακαμούρα / 68' Ντεμπελέ)
  • Μονακό - Χάβρη 3-1 (9' Τέζε, 66' Σεγκίρ, 70' Μπαλόγκουν, 30' Κουζιάεφ)
  • Μονπελιέ - Οσέρ 3-2 (18' Τραορέ, 71΄Σανιάν, 72' Οναΐγου, 65',75' Άνταμς)
  • Ανζέ - Ναντ 1-1 (18' Λεπνάν, 24' πεν. Αμπντέλι)
  • Μπρεστ - Τουλούζ 2-0 (21' Μπαλντέ, 90+1΄Φεβρ)
  • Λιόν - Μαρσέιγ 2-3 (53΄Τσαλέτα-Τσαρ, 69' Λιρόλα, 82' Γκαρσία, Σερκί 90+3, Ρόου 90+5')