PREMIER LEAGUE

"Λύτρωση" από Τόρες στην πρεμιέρα

τορες

Με γκολ του Φερνάντο Τόρες, η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σάντερλαντ στην πρεμιέρα (vids)

Οι "κόκκινοι" πέρασαν με 1-0 από την έδρα της Σάντερλαντ, κόντρα στην οποία τα βρήκαν "σκούρα" καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ο Ισπανός έδωσε τη λύση στο τέλος.
Εντυπωσιακή νίκη για την Μπλάκμπερν, που ανέτρεψε το εις βάρος της 2-1 στο "Γκούντισον Παρκ", παίρνοντας τελικά τους τρεις βαθμούς με 3-2 επί της Έβερτον, χάρη σε γκολ του Όιγερ στο φινάλε του αγώνα.

Με τον καλύτερο τρόπο έκανε το ντεμπούτο της στη μεγάλη κατηγορία η νεοφώτιστη Χαλ, που επικράτησαν της Φούλαμ με 2-1, αν και οι "κότατζερς" είχαν πάρει από νωρίς το προβάδισμα με τον Σέολ.

Εύκολη νίκη για την ανανεωμένη Μπόλτον, που "καθάρισε" από το πρώτο ημίχρονο τη Στόουκ Σίτι, για να επικρατήσει τελικά με 3-1.

Δύο γκολ του Άστον στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά για τη Γουέστ Χαμ για να πάρει τη νίκη με 2-1 επί της Γουίγκαν, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε η Μίντλεσμπρο της Τότεναμ στο "Ρίβερσαϊντ".

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της ημέρας, η Άρσεναλ νίκησε με 1-0 τη Γουέστ Μπρομ, με τον νεοαποκτηθέντα Γάλλο, Σαμίρ Νασρί, να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Την Κυριακή ολοκληρώνεται η πρώτη αγωνιστική, με την Τσέλσι να υποδέχεται την Πόρτσμουθ, τη Μάντσεστερ Σίτι να ταξιδεύει στο Μπέρμιγχαμ για να αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα, ενώ η πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα φιλοξενήσει τη Νιουκάστλ.

Τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας:

Άρσεναλ-Γουέστ Μπρομ 1-0 (4' Νασρί)
Μπόλτον-Στόουκ Σίτι 3-1 (34' Στέινσον, 41' Ντέιβις, 45' Ελμάντερ - 90' Φούλερ)
Έβερτον-Μπλάκμπερν 2-3 (45' Αρτέτα, 64' Γιακούμπου - 22' Νταν, 66' Σάντα Κρους, 90' Όιγερ)
Χαλ-Φούλαμ 2-1 (22' Ζεοβάνι, 81' Φόλαν - 8' Σέολ)
Μίντλεσμπρο-Τότεναμ 2-1 (71' Γουίτερ, 86' Μίντο - 90' (αυτ.) Χουτ)
Γουέστ Χαμ-Γουίγκαν 2-1 (3', 10' Άστον - 47' Ζακί)
Σάντερλαντ-Λίβερπουλ 0-1 (83' Τόρες)