LA LIGA

Λύτρωση στο 94' για Μπιλμπάο

Getafe's Manu del Moral celebrates after scoring a goal against Sevilla during his La Liga soccer match at the Coliseum Alfonso Perez Stadium in Getafe, Sunday, April 25, 2010.(AP Photo/Daniel Ochoa de Olza) AP

Ο Μανού ντελ Μοράλ πέτυχε αυτογκόλ, με δύο δικά του γκολ όμως η Χετάφε προηγήθηκε δύο φορές, αλλά η Μπιλμπάο με γκολ του Βέρα στο 94' πήρε τον βαθμό (2-2) στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ"

Ο 27άχρονος Ισπανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 58' με πλασέ σε κενή εστία, αλλά με κεφαλιά προς τα πίσω ισοφάρισε πετυχαίνοντας αυτογκόλ στο 69'.

Στο 84' ο Μανού με ένα εξαιρετικό τέρμα με σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από ατομική προσπάθεια έδωσε ξανά προβάδισμα στην Χετάφε με 2-1.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων σε εκτέλεση κόρνερ προωθήθηκε και ο Ιραϊθόθ, αλλά ο Ούρκο Βέρα με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, με το πρώτο του γκολ με την Μπιλμπάο.

ΧΕΤΑΦΕ: Κοντίνα, Βίκτορ Σάντσεθ, Κάτα Ντίας, Μαρκάνο, Μιγκέλ Τόρες, Ντέρεκ Μπόατενγκ, Παρέχο (76' Κασκέρο), Αλμπίν (83' Φερνάντεθ Μπόρχα), Πέδρο Ρίος (80' Σαρντινέρο), Μανού, Αριθμέντι.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Σαν Χοσέ, Εκίθα, Κοϊκίλι, Χάβι Μαρτίνεθ, Γουρπέγκι (46' Ορμπάιθ), Ντε Μάρκος (62' Λόπεθ Μορένο), Σουσαέτα (62' Βέρα), Μουνιαΐν, Φερνάντο Γιορέντε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Αλμερία - Ατλέτικο 2-2 (49' Κρουσάτ, 76' Γκοϊτόμ / 39' και 61' Αγκουέρο)

Ρεάλ - Έρκουλες 2-0 (24' και 56' Μπενζεμά)

Σαραγόσα - Βαλένθια 4-0 (5' Γιαρόσικ, 40' Αντέρ Ερέρα, 65' πέν. και 75' πέν. Αντέρ)

Κυριακή

Οσασούνα - Σανταντέρ 3-1 (20' Σόλα, 24' πέν. Νεκουνάμ, 50' Σοριάνο / 52' Ρόζενμπεργκ)

Σοθιεδάδ - Μάλαγα 0-2 (25' Ντούντα, 58' Ροντόν)

Εσπανιόλ - Ντεπορτίβο 2-0 (62' Ιβάν Αλόνσο, 81' Βερντού)

Λεβάντε - Μαγιόρκα 1-1 (37' Χουανλού / 60' Ραμίς)

Βιγιαρεάλ - Χιχόν 1-1 (29' Τζουζέπε Ρόσι / 92' πέν. Κάστρο)

Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 1-1 (49' Χεσούς Νάβας / 30' Μπόγιαν)

Δευτέρα

Χετάφε - Μπιλμπάο 2-2 (58' και 84' Μανού ντελ Μοράλ / 69' αυτ. Μανού ντελ Μοράλ, 94' Βέρα)