PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 2-2: Ο Στόουνς τής έδωσε το φιλί της ζωής στο 90+8', παίρνοντας τη μπουκιά μέσα από το στόμα των Λονδρέζων

Manchester City's John Stones, center, scores his side's second goal during the English Premier League soccer match between Manchester City and Arsenal at the Etihad stadium in Manchester, England, Sunday, Sept. 22, 2024. (AP Photo/Dave Thompson) @2024 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Το μεγάλο ντέρμπι του "Έτιχαντ" είχε τέσσερα γκολ και ανατροπή αλλά όχι νικήτρια, με την Άρσεναλ να κρατάει στα χέρια της ένα τεράστιο τρίποντο αν και με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο μέρος αλλά την Σίτι να ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Στόουνς στο 90+8'.

Η τιτανομαχία της Μάντσεστερ Σίτι με την Άρσεναλ το βράδυ της Κυριακής (22/9) θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα πιο κλασικά και συνάμα καθηλωτικά ματς της Premier League, χωρίς ωστόσο να υπάρχει νικήτρια στο φινάλε.

Η πρωταθλήτρια των τεσσάρων τελευταίων ετών προηγήθηκε νωρίς με το 10ο γκολ του Έρλινγκ Χάλαντ στις πρώτες πέντες αγωνιστικές, η περυσινή δευτεραθλήτρια Αγγλίας και επίμονη διεκδικήτρια του τίτλου έκανε την ανατροπή πριν κλείσει το πρώτο μέρος, για να έρθει ο Στόουνς στο 90+8' να λυγίσει τους κανονιέρηδες των 10 παικτών (με παίκτη λιγότερο σε όλο το δεύτερο μέρος) και να φέρει το ματς σε ισορροπία.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον... συνήθη ύποπτο. Ο Σαβίνιο έκανε την κάθετη πάσα και ο Χάλαντ βγήκε απέναντι στον Ράγια, για να τον νικήσει με ψύχραιμο πλασέ και να κάνει το 1-0 με το 10ο γκολ του στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Στο 15ο λεπτό ο Γκιουντογκάν άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν έστειλε τη μπάλα να βρει στο αριστερό δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να ακολουθήσουν όμως δύο απανωτά σοκ για τους πρωταθλητές Αγγλίας.

Αρχικά είδαν τον Ρόδρι να τραυματίζεται και να αποχωρεί στο 21' (έντονη η ανησυχία των πολιτών για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του Ισπανού μέσου) και ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ισοφάριση με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής του Καλαφιόρι.

Το γκολ αυτό αυτό έφερε ισορροπία στο χορτάρι και ανέβασε την αυτοπεποίθηση των Λονδρέζων, οι οποίοι έφτασαν μάλιστα στην ανατροπή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μέσα από στατική φάση.

=Ο Γκάμπριελ πανηγυρίζει το γκολ του με τη φανέλα της Άρσεναλ κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι | 22 Σεπτεμβρίου 2024
Ο Γκάμπριελ πανηγυρίζει το γκολ του με τη φανέλα της Άρσεναλ κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι | 22 Σεπτεμβρίου 2024 @2024 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Ο Σακά εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Γκάμπριελ βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, για να πάρει μόνος του την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή και να γράψει το 2-1 για τους κανονιέρηδες, σκοράροντας μάλιστα για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά από το νικητήριο γκολ του στο ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ.

Το πρώτο μέρος ήταν χορταστικό και συναρπαστικό ωστόσο το τελευταίο κεφάλαιο γράφτηκε στο φινάλε των καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στο 45+8', με τον Τροσάρ να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται από τον διαιτητή Όλιβερ, για να υποχρεώσει την Άρσεναλ να παίξει σε όλο το δεύτερο μέρος με 10 παίκτες.

Το γεγονός αυτό καθόρισε ουσιαστικά τη μορφή του αγώνα από το 46' και μετά, με την Μάντσεστερ Σίτι να παίζει μονότερμα την Άρσεναλ αλλά τους Λονδρέζους να προστατεύουν υποδειγματικά την εστία του Ράγια με δύο γραμμές άμυνας (σε διάταξη 6-3-0) και να υποχρεώνουν τους πρωταθλητές σε σουτ εκτός περιοχής (28-1 οι τελικές σε αυτό το διάστημα και 88%-12% η κατοχή).

Ο Μπερνάρντο Σίλβα υπό την επιτήρηση του Ρικάρντο Καλαφιόρι σε ματς της Μάντσεστερ Σίτι με την Άρσεναλ | 22 Σεπτεμβρίου 2024 @2024 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Ουσιαστικά, σε αυτό το διάστημα οι δύο καλύτερες στιγμές των γηπεδούχων ήταν δύο σουτ του Γκβάρντιολ που βρήκαν τον Ράγια σε ετοιμότητα, με την Άρσεναλ να είναι κοντά στο να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της στο "Έτιχαντ" μετά από τον Ιανουάριο του 2015 αλλά να της παίρνει τη μπουκιά μέσα από το στόμα μία από τις αλλαγές του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Ο λόγος για τον Στόουνς ο οποίος με προβολή στο 90+8' έγραψε το τελικό 2-2 και μοίρασε το καρπούζι στη μέση, με την ισοπαλία να αφήνει την Σίτι μόνη στην κορυφή, με +1 έναντι των Λίβερπουλ και Άστον Βίλα και +2 απέναντι στην Άρσεναλ.

• ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (78' Στόουνς), Ρούμπεν Ντίας, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Ρόδρι (21' Κόβατσιτς), Γκιουντογκάν, Σαβίνιο (78' Γκρίλις), Μπερνάρντο Σίλβα, Ντοκού (69' Φόντεν), Χάλαντ
  • ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Τίμπερ (90+2' Λιούις-Σκέλι), Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Καλαφιόρι (74' Κίβιορ), Ράις, Παρτέι, Χάβερτς, Σακά (46' Γουάιτ), Τροσάρ, Μαρτινέλι (87' Ζεσούς)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 0-3 (4',18' Τζάκσον, 47' Πάλμερ)
  • Άστον Βίλα - Γουλβς 3-1 (73' Γουότκινς, 88' Κόνσα, 90+4' Ντουράν / 25' Κούνια)
  • Φούλαμ - Νιούκαστλ 3-1 (5' Χιμένες, 22' Σμιθ Ρόου, 90+2' Νέλσον / 46' Μπαρνς)
  • Σαουθάμπτον - Ίπσουιτς 1-1 (5' Ντίμπλινγκ / 90+5' Μόρσι)
  • Τότεναμ - Μπρέντφορντ 3-1 (8' Σολάνκε, 28' Τζόνσον, 85' Μάντισον / 1' Εμπεουμό)
  • Λέστερ - Έβερτον 1-1 (74' Μαβιντίντι / 12' Εντιαγέ)
  • Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 3-0 (26' 28' Ντίας, 37' Νούνιες)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0
  • Μπράιτον - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-2 (42' Χίνσελγουντ, 45' Γουέλμπεκ / 13' πεν. Γουντ, 70' Σόσα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 2-2 (9' Χάλαντ, 90+8 Στόουνς / 22' Καλαφιόρι, 45+1' Γκάμπριελ)