LIGUE 1

Μαρσέιγ - Νις 2-0: Η Ολιμπίκ πανηγύρισε στο ντέρμπι του Νότου

PRINT SCREEN

Η Μαρσέιγ ήταν άκρως αποτελεσματική στο ντέρμπι του γαλλικού Νότου απέναντι στην Νις και με τα γκολ των Μοπέ και Ενρίκε επιβλήθηκε με 2-0, για να πάρει την τρίτη νίκη της στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές της Ligue 1.

Η εξαιρετική εκκίνηση της Μαρσέιγ στη φετινή Ligue 1 καλά κρατεί. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι υποδέχτηκε την Νις στο ντέρμπι του γαλλικού Νότου το απόγευμα του Σαββάτου (14/9) και πήρε μία σπουδαία νίκη με 2-0, αποτέλεσμα που την κράτησε πολύ ψηλά στη βαθμολογία έχοντας να επιδείξει πλέον 3 νίκες και 1 ισοπαλια στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

Το ματς στο "Βελοντρόμ" ήταν ισορροπημένο (10-11 οι τελικές, 5-4 εντός εστίας, 56%-44% η κατοχή μπάλας), με τους γηπεδούχους να παίρνουν όμως το τρίποντο χάρη σε δύο εμπνευσμένες ενέργειες των επιθετικών της.

Στο 40ο λεπτό ο Μοπέ άνοιξε το σκορ όταν τρύπωσε στην καρδιά της άμυνας της Νις και πήρε την κεφαλιά ενώ στο 53' ο Ενρίκε έγραψε το 2-0 με θαυμάσιο σουτ εκτός περιοχής, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε παρά την αποβολή του Κορνέλιους στο 74ο λεπτό απο πλευράς γηπεδούχων.