X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LA LIGA

Με κορυφαίο τον Ρομπίνιο η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το πρώτο el clasico της Ισπανίας με σκορ 2-0

New Image

Με κορυφαίο τον Ρομπίνιο η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το πρώτο el clasico της Ισπανίας με σκορ 2-0. Οι Μαδριλένοι αν και δεν ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους κέρδισαν εύκολα αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που δημιούργησαν μπροστά στα καρέ του Βίκτορ Βαλντές.

Από την πλευρά τους οι Καταλανοί δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να πάρουν κάτι θετικό αλλά είχαν στις τάξεις του τον Γκούντγιονσεν που κατέστρεφε ότι μαγικό δημιουργούσε ο Αργεντινός Λιονέλ Μέσι που είχε πολλά κέφια.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το καλησπέρα, μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Ραούλ. Το 2-0 έκανε ο Ρουντ Φαν Νιστελρόι με προβολή στο 51ο λεπτό. Το παιχνιδι χάθηκε οριστικά για τη Μπάρτσα όταν ο Μέσι κουράστηκε, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καμία επιθετική απειλή.

Η Βαλένθια επικράτησε 1-0 της Οσασούνα στο "Μεστάγια" και έπιασε τη Μπαρτσελόνα στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, έστω και προσωρινά. Ο Νταβίντ Βίγια αξιοποίησε στο 16' την πάσα του Μοριέντες και με σουτ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε και δοκάρι στο 76' με τον Χοακίν, αλλά προς το τέλος πιέστηκε από τους Βάσκους.

Στο 78' ο Χοακίν απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κουελάρ, ενώ στις καθυστερήσεις το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Βάλντο. Οι "νυχτερίδες" τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χόρχε Λόπεζ στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ένα βαθμό πιο πίσω βρίσκεται η Σεβίλη, που με δύο γκολ του Κανουτέ επικράτησε 2-1 της Ταραγόνα στο "Σάντσεθ Πιχουάν", ενώ η Χετάφε νίκησε εκτός έδρας 2-1 την Ουέλβα και παραμένει στις πρώτες θέσεις.

Ο Αγγελος Μπασινάς αγωνίστηκε για 79 λεπτά με τη Μαγιόρκα (αντικαταστάθηκε από το Βίκτορ), όμως η ομάδα του δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο στην έδρα της απέναντι στην ουραγό Σοσιεδάδ. Σπουδαία νίκη πέτυχε η Θέλτα, που επιβλήθηκε 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο "Σαν Μαμές".

Η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια επιβλήθηκε στην έδρα της 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Το γκολ σημείωσε ο Αριθμέντι στο 66'.

Με δύο γκολ του Ντιέγκο Μίλιτο, η Σαραγόσα επικράτησε 2-1 στο "Ρομαρέδα" της Μπέτις, σε αγώνα για την 7η ημέρα του ισπανικού πρωταθλήματος. Σε άλλο ματς, Βιγιαρεάλ και Λεβάντε αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο "Μαδριγάλ".

Βιγιαρεάλ-Λεβάντε: 1-1 (66' Τζόναθαν - 49' Ντιέγκο Καμάτσο)
Σαραγόσα-Μπέτις: 2-1 (13', 30' Ντιέγκο Μίλιτο - 52' Ρόμπερτ)
Λα Κορούνια-Ατλέτικο Μαδρίτης: 1-0 (66' Αριθμέντι)
Μαγιόρκα-Σοσιεδάδ: 0-0
Ουέλβα-Χετάφε: 1-2 (54' Πονγκόλ - 42' Πατσόν, 72' Μανού ντελ Μοράλ)
Σεβίλη-Ταραγόνα: 2-1 (22', 28' Κανουτέ - 70' Κουελάρ)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα: 0-1 (6' Νέλο Μπαϊάνο)
Βαλένθια-Οσασούνα: 1-0 (16' Βίγια)
Εσπανιόλ-Σανταντέρ: 2-2 (45', 90'+πεν. Ταμούδο - 25' Μουνίτις, 87' αυτ. Τσίκα)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα: 2-0 (2' Ραούλ, 51' Ρουντ Φαν Νιστερλόι)