Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΣΚΩΤΙΑ

Με Σαμαρά στην κορυφή η Σέλτικ

σαμαρας

Με τον Σαμαρά να σημειώνει το 2ο γκολ, η Σέλτικ νίκησε με 2-1 την Νταντί Γιουνάιτεντ κι "έπιασε" κορυφή

Οι "Κέλτες" πήραν το προβάδισμα στο 22ο λεπτό με κεφαλιά του Ολλανδού αμυντικού Γκλεν Λούβενς, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νακαμούρα.
Στο 52ο λεπτό, μετά από πάσα του Σκοτ Μπράουν, ο Σαμαράς δοκίμασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αφού η μπάλα κόντραρε σε έναν αμυντικό της Νταντί, κατέληξε στα δίχτυα του Ζαλούσκα.

Η απάντηση από πλευράς φιλοξενουμένων ήταν άμεση, με τον Ντέιβιντ Ρόμπερτσον να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Μπόρουτς στο 57ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ κι έτσι προσπέρασαν τη Ρέιντζερς για ένα βαθμό.

Σέλτικ: Μπόρουτς, Χίνκελ, Κάλντγουελ, Λούβενς, Νέιλορ, Νακαμούρα, Μπράουν, Κρόσας, ΜακΓκίντι, ΜακΝτόναλντ, Σαμαράς
Νταντί Γιουνάιτεντ: Ζαλούσκα, Κοβάτσεβιτς, Κένεθ, Γουίλκι, Ντίξον, Σουόνσον, Ρόμπερτσον, Μπουάμπεν, Γκομίς, Κόνγουεϊ, Σαντάθα

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Αμπερντίν και Χαρτς έμειναν στο 0-0 στο "Πιτόντρι", με τους γηπεδούχους να χάνουν έδαφος στην προσπάθειά τους να βγουν στο Europa League της επόμενης περιόδου.