X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μέταλιστ-Ολυμπιακός: 1-0

Λύγισε στο 87' ο Ολυμπιακός στις πολικές συνθήκες της Ουκρανίας. Μετά την ήττα (1-0) από τη Μέταλιστ οι ''ερυθρόλευκοι'' χρειάζονται βαθμό κόντρα στη Χέρτα για την πρόκριση (vid)

Κρίμα και άδικο το αποτέλεσμα για τους νταμπλούχους Ελλάδας στην Ουκρανία καθώς παρά το κρύο και τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο, στάθηκαν όρθιοι στο Χάρκοβο όμως μια αδράνεια ήταν ικανή για να τους στερήσει την δυνατότητα να φύγουν τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας.
Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασαν αρκετές ευκαιρίες με κορυφαία αυτή του Ντιόγκο στο 51', έδειξαν πως μπορούν να αντέξουν την πίεση της Μέταλιστ, όμως ο παίκτης που έδωσε τη νίκη για τους Ουκρανούς στην Τουρκία (Έντμαρ) "σκότωσε" και τον Ολυμπιακό, τρία λεπτά πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η τύχη γύρισε την πλάτη στους Πειραιώτες που παρά το καλό πρόσωπο κατά διαστήματα φεύγουν από την Ουκρανία με την ήττα και πλέον η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί στο "Γ. Καραϊσκάκης" στο τελευταίο ματς των ομίλων κόντρα στην Χέρτα (18/12).

Οι ερυθρόλευκοι πέρα από τον αγώνα έχασαν και τον Βασίλη Τοροσίδη που υπέστη διάστρεμμα και η κατάσταση του θα επανακτιμηθεί τις επόμενες ημέρες.

Με την ίδια -πετυχημένη- συνταγή

Δίχως κάποια έκπληξη παρέταξε την ομάδα του ο Ερνέστο Βαλβέρδε επιλέγοντας σύστημα 4-5-1. Άλλωστε ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει και αυτό το ξέρει καλά ο Βάσκος τεχνικός των νταμπλούχων Ελλάδας που προτίμησε την ίδια πετυχημένη συνταγή όπως με την Μπενφίκα. Την ερυθρόλευκη εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Α.Παπαδόπουλος και Άντζας, δεξί μπακ ήταν ο Τοροσίδης που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, αριστερά ο Ντομί, στα χαφ ήταν οι Ντουντού και Πατσατζόγλου, στο δεξί άκρο ήταν ο Γκαλέτι, αριστερά ο Τζόρτζεβιτς που προτιμήθηκε από τον Λέτο, σε ελεύθερο δημιουργικό ρόλο ο Μπελούτσι, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ντιόγκο.

Οι ερυθρόλευκοι δεν πτοήθηκαν από τις δύσκολες καιρικές συνθήκες και τον κακό αγωνιστικό χώρο και μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, κάνοντας από νωρίς αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Τζόρτζεβιτς έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, όμως κανείς παίκτης του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την αδράνεια της άμυνας της Μέταλιστ.

Και ενώ τα μηνύματα από τις πρώτες κινήσεις των παικτών του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν άκρως αισιόδοξα, όσο τα λεπτά κυλούσαν οι Ουκρανοί ανέβαζαν στροφές και από κομπάρσοι έγιναν πρωταγωνιστές στον αγωνιστικό χώρο.

Μπόρα ήταν πέρασε

Στο 8ο λεπτό οι παίκτες της Μέταλιστ έστειλαν το πρώτο μήνυμα πως δεν αστειεύονται, όταν ο Φομίν λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά από την ασυνενοησία των Παπαδόπουλου και Άντζα όμως ο τελευταίος έδιωξε σωτήρια την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα (10') οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία όταν και πάλι από λάθος του Α. Παπαδόπουλου που γλίστρησε στον κακό αγωνιστικό χώρο, ο Βαλγιάγεφ μπήκε στην περιοχή, απέφυγε με ντρίμπλα τον Αβραάμ όμως το σουτ του στην κλειστή γωνία έδιωξε σε κόρνερ ο Νικοπολίδης.

Οι δύσκολες στιγμές στην ερυθρόλευκη άμυνα συνεχίστηκαν και στο 18' ο Φομίν βγήκε απέναντι από τον Νικοπολίδη όμως ο Α. Παπαδόπουλος με καθοριστικό τάκλιν έσωσε την εστία του Ολυμπιακού.

Η δεξιά πτέρυγα του Ολυμπιακού αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και ο Αντώνης Νικοπολίδης είχε πολύ δουλειά καθώς οι Ουκρανοί εκμεταλλευόντουσαν τον κακό αγωνιστικό χώρο και πίεζαν ασφυκτικά τα ερυθρόλευκα καρέ.

Στο 24' ο Γκάντσαρτζικ παραλίγο να ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ όμως ο έμπειρος πορτιέρο των Πειραιωτών ήταν πάλι σε ετοιμότητα και έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Παραλίγο... Τζόλε

Η πολιορκία της Μέταλιστ λύθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με τους ερυθρολεύκους να βγαίνουν "ζωντανοί" και μάλιστα να χάνουν μια σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Ο Τζόρτζεβιτς έκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά η μπάλα πήρε τροχία προς τα δίχτυα, κανένας παίκτης του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να την στείλει εύκολα στα δίχτυα και ο τερματοφύλακας της Μέταλιστ την έδιωξε με υπερένταση.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση για το πρώτο μέρος με τον Ολυμπιακό να βγαίνει αλώβητος από την ασφυκτική πίεση της Μέταλιστ στο πρώτο μέρος.

Ερυθρόλευκη αντεπίθεση

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι μπήκαν φουριόζοι και με μπροστάρη τον ηγέτη τους Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς έκαναν αντεπίθεση διακρκείας, με σκοπό να πετύχουν το πολύτιμο γκολ.

Στο 51ο λεπτό ο Ντιόγκο έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν έπειτα από λάθος του αμυντικού της Μέταλιστ βγήκε απέναντι από τον Γκοριαΐνοβ όμως το πλασέ του Βραζιλιάνου πέρασε βασανιστικά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της ουκρανικής ομάδας.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και στο 59'κέρδισαν ενα φάουλ σε καλή θέση, όμως η απευθείας εκτέλεση από τον Τζόρτζεβιτς κατέληξε στην αγκαλιά του Γκοριαΐνοβ.

Οι παίκτες της Μέταλιστ απάντησαν στις ευκαιρίες του Ολυμπιακού στο 62ο λεπτό, όταν ο Έντμαρ έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Φομίν ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά στην καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Ο χρόνος περνούσε και οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τον έλεγχο του κέντρου, με τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε να απειλούν κυρίως με αντεπιθέσεις.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε θέλησε να ενισχύσει την επιθετική γραμμή και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μήτρογλου στην θέση του Γκαλέτι, βάζοντας στο δεξί άκρο τον Μπελούτσι σ' ένα καθαρό 4-4-2.

Ο αγώνας πλησίαζε προς το τέλος και ο ρυθμός είχε ανέβει με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το πολυπόθητο γκολ της νίκης. Στο 73' ο Ζαζά μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ υπό την πίεση του Άντζα όμως ο Νικοπολίδης μπλόκαρε την μπάλα.

Δέκα λεπτά αργότερα (83') οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν εξαιρετική ευκαιρία να "παγώσουν" το ήδη παγωμένο Χάρκοβο όμως το σουτ του Ντομί μέσα από την περιοχή ύστερα από ωραία πάσα του Ντουντού κατέληξε στην αγκαλιά του Γκοριάνοφ.

Ψυχρολουσία από το πουθενά

Και ενώ οι ερυθρόλευκοι έδειχναν πως μπορούν να φύγουν από το Χάρκοβο τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας, μια στιγμή αδράνειας της άμυνας του Ολυμπιακού και η ατυχία στο 87' ήταν ικανή να δώσει στην Μέταλιστ το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα ύστερα από Φάση διαρκείας στα καρέ των νταμπλούχων Ελλάδας, ο Βαλιάγιεβ έβγαλε μπαλιά με ανάποδο ψαλίδι για τον Έντμαρ που σούταρε με το δεξί, ο Νικοπολίδης βρήκε την μπάλα που όμως κατέληξε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Α. Παπαδόπουλου να την διώξει.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση όμως η μοναδική ευκαιρία που τους δόθηκε στο 90' με τον Ντιόγκο να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο και ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην Ελλάδα δίχως βαθμό.

Το γκολ της Μέταλιστ:

To Live του αγώνα από τον Αντώνη Αναστασόπουλο
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Ντομί, Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Άντζας, Ντουντού, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Μπελούτσι, Ντιόγκο.
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Mίρον Μάρκεβιτς): Γκοριάνοφ, Γκάντσαρτζικ, Βαλγιάγεφ, Έντμαρ, Σλιούσαρ, Ομπράντοβιτς, Μαϊντάνα, Γκιέ, Φομίν, Μπορντιάν, Ζαζά
1' Έναρξη αγώνα
3' Ευκαιρία Ολυμπιακός
O Τζόρτζεβιτς σεντράρει από αριστερά, μπέρδεμα στην περιοχή της Μέταλιστ, όμως εκεί δεν βρίσκεται κάποιος παίκτης του Ολυμπιακού, για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
5' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή μέχρι στιγμής, καθώς πιέζει από τις πτέρυγες την Μέταλιστ, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ακόμα.
8' Ευκαιρία Μέταλιστ
Έπειτα από μακρινή μπαλιά, ο Φομίν πιέζει τους Παπαδόπουλο και Άντζα, η λάθος αντίδραση του Αβρααμ, κάνει δύσκολη τη φάση, με τον Άντζα να καθαρίζει τελικά.
10' Σουτ Μέταλιστ Βαλγιάγεφ
Νέο λάθος του Αβραάμ Παπαδόπουλου, που γλιστρά στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο. Ο Βαλγιάγεφ μπαίνει στην περιοχή, ντριμπλάρει εκ νέου τον Παπαδόπουλο και σουτάρει με τον Νικοπολίδη να διώχνει σε κόρνερ.
12' Σχόλιο
Δύσκολες στιγμές περνά ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά, καθώς η Μέταλιστ έχει ανέβει αισθητά και οι "ερυθρόλευκοι" αδυνατούν να τους αναχαιτίσουν στον κακό αγωνιστικό χώρο.
18' Ευκαιρία Μέταλιστ Φομίν
Μπαλιά για τον Φομίν, ο οποίος βγαίνει απέναντι από τον Νικοπολίδη, όμως ο Παπαδόπουλος με τάκλιν τον σταματά, πριν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού διώξουν μακριά.
22' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Άντζας
24' Ευκαιρία Μέταλιστ Γκάντσαρτζικ
Ο ποδοσφαιριστής της Μέταλιστ, προσπαθεί να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, τον Νικοπολίδη και τα καταφέρνει, καθώς ο Έλληνας κήπερ διώχνει με υπερένταση πριν η μπάλα περάσει τη νοητή γραμμή του τέρματός του.
34' Σχόλιο
Η Μέταλιστ, η οποία όπως είναι φυσικό κινείται πιό εύκολα στο γήπεδο, πιέζει τον Ολυμπιακό, όμως οι "ερυθρόλευκοι" με αρκετούς παίκτες πίσω από την μπάλα, καταφέρνει μέχρι στιγμής να διατηρεί ανέπαφη την εστία του.
35' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γκαλέτι
38' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Εκτέλεση φάουλ του Τζόρτζεβιτς από δεξιά, ο Σέρβος στέλνει την μπάλα προς την εστία, κανείς δεν μπορεί να μπει στην πορεία της και ο κήπερ της Μέταλιστ απομακρύνει με δυσκολία.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Σουτ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ο Τοροσίδης σεντράρει από δεξιά, ο αμυντικός της Μέταλιστ κάνει το... τσαφ, και η μπάλα καταλήγει στον Ντιόγκο, ο οποίος απέναντι από τον αντίπαλο κήπερ πλασάρει άουτ. Μοναδική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ.
59' Φάουλ Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζόρτζεβιτς με χαμηλό και δυνατό σουτ, μπλοκάρει ο κήπερ της Μέταλιστ
60' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντομί
62' Κεφαλιά Μέταλιστ Φομίν
Ο Έντμαρ σεντράρει από δεξιά, ο Φομίν μόνος του απέναντι από τον Νικοπολίδη πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.
68' Σουτ Μέταλιστ Ζάζα
Σουτ του Ζαζά, ο Νικοπολίδης μπλοκάρει εύκολα.
69' Κίτρινη κάρτα Μέταλιστ Βαλγιάγεφ
70' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μήτρογλου παίρνει τη θέση του Γκαλέτι
78' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντος παίρνει τη θέση του Τοροσίδη.
81' Αλλαγή παίκτη Μέταλιστ
Ο Τρίσοβιτς παίρνει τη θέση του Φομίν.
83' Σουτ Ολυμπιακός Ντομί
Ο Ντουντού πασάρει στον Ντομί που μπαίνει στην περιοχή σουτάρει δυνατά, όμως ο κηπερ της Ουκρανικής ομάδα μπλοκάρει με δέυτερη προσπάθεια.
87' Γκολ Μέταλιστ Έντμαρ
Φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού, οι "ερυθρόλευκοι" δεν βρήκαν τρόπο να απομακρύνουν, ο Εντμαρ έπειτα από μπέρδεμα βρέθηκε απέναντι από τον Νικοπολίδη, ο οποίος αρχικά απέκρουσε όμως η μπάλα συνέχισε με κατεύθυνση προς τα δίχτυα, με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο να μην καταφέρνει να διώξει πάνω στη γραμμή.
90' Σουτ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Σουτ του Ντιόγκο εκτός περιοχής, όμως η μπάλα περνάει άουτ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90' Αλλαγή παίκτη Μέταλιστ