Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Μια ανάσα από τους "4" η Μάντσεστέρ

μαντσεστερ πανηγυρικο

Η Ρόμα έχανε τις ευκαιρίες όμως η Μάντσεστερ έκανε το 2-0 πήρε τον έλεγχο και έφυγε από την Ρώμη με σκορ πρόκρισης

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στον αγώνα με τους παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι να φαίνονται "ψυχωμένοι" για ένα γρήγορο γκολ και την νίκη από τα πρώτα κιόλας λεπτά.
Δυνατό ξεκίνημα από τους Ρωμαίους... χωρίς αποτέλεσμα

Η πρώτη καλή φάση για τους "τζαλορόσι" ήταν στο 16ο λεπτό όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πιζάρο, ο Πανούτσι πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Μάντσεστερ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαν Ντε Σαρ.

Στο 21' ήταν σειρά των Άγγλων να απειλήσουν, όταν το καλοχτυπημένο απευθείας φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντόνι.

Επτά λεπτά αργότερα 28΄οι Ρωμαίοι απέδειξαν την ανωτερότητα τους χάνοντας άλλη μια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Βούτσινιτς υπο πίεση κατάφερε να σουτάρει χάνοντας την ισσοροπία του λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Υπόθεση Ρονάλντο και 0-1

Και ενώ η Ρόμα πίεζε για το γκολ, η Μάντσεστερ έκανε την ζημιά ανοίγοντας το σκορ στο 39ο λεπτό μ' ένα πανέμορφο γκολ του Ρονάλντο. Συγκεκριμένα ο Σκόουλς έκανε σέντρα ακριβείας από τα δεξιά μέσα στην περιοχή και ο Ρονάλντο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα, με τον Ντόνι ανήμπορο να αντιδράσει και το "Ολίμπικο" να "παγώνει".

Τρία λεπτά αργότερα (42') οι "τζαλορόσι" λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν όταν ο Βούτσινιτς έκανε το κοντρόλ με το στήθος μπήκε στην μεγάλη περιοχή ο Ακουιλάνι έξυπνα τράβηξε τους αμυντικούς των Άγγλων, ο Μαυροβούνιος επιθετικός από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με την Μάντσεστερ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός γκολ.

Απίστευτη Ρόμα, απίστευτη ατυχία, απίστευτος Φαν Ντε Σαρ

Στην επανάληψη η ομάδα της αιώνιας πόλης είχε δυνατό ξεκίνημα και στο 50' ο Τονέτο ύστερα από εξαιρετική πάσα του Βούτσινιτς από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή, έκανε απευθείας το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (51') ο Τονέτο απείλησε για άλλη μια φορά την εστία της Μάντσεστερ, όταν έκανε σέντρα σουτ από τα αριστερά και ανάγκασε τον Φαν Ντε Σαρ να διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Οι Ρωμαίοι είχαν ανεβάσει για τα καλά στροφές και στο 52ο λεπτό ο Πανούτσι έγινε αποδέκτης της μπάλας αφύλαχτος μέσα στην περιοχή έκανε αμέσως το σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο.

Το παιχνίδι άναψε για τα καλά και στο 54' η Μάντσεστερ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της στα καρέ της Ρόμα όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ ο Κάρικ πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Το δεύτερο μέρος ήταν αποκλειστικός μονόλογος της Ρόμα και στο 60' ο Ζιουλί λίγα λεπτά μετά την είσοδο του έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν μπήκε στην περιοχή έκανε συρτή σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Φαν Ντε Σαρ κατάφερε να μπλοκάρει σωτήρια.

Στο 62' ο τερματοφύλακας της Μάντσεστερ έκανε την απόκρουση του αγώνα, καθώς μετά από κεφαλιά του Βούτσινιτς ο Φαν Ντε Σαρ πετάχτηκε και με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σωτήρια την μπάλα.

0-2 από το πουθενά και όλα έγιναν απλά για τους "κόκκινους διαβόλους"

Για άλλη μια φορά αποδείχτηκε πως στο ποδόσφαιρο χρειάζεται τύχη και δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Μπορεί λοιπόν η Ρόμα να ήταν κυρίαρχη στον αγώνα, όμως οι Άγγλοι κατάφεραν από το πουθενά να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όταν στο 66΄ύστερα από κεφαλιά του Παρκ μέσα από την περιοχή, ο Ντόνι δεν κατάφερε να μπλοκάρει σωστά την μπάλα, ο Ρούνεϊ επωφελήθηκε και με σουτ απο κοντινή θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ρωμαίων.

Απο 'κει και πέρα η απογοήτευση όπως είναι φυσικό κυρίευσε τους παίκτες των "τζαλορόσι" και οι "κόκκινοι διάβολοι" έκαναν ότι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν κι άλλο το σκορ.

Δύο λεπτά μετά το γκολ του Ρούνεϊ (68') ο Ρονάλντο έφτασε κοντά στο 3-0, με τον Πορτογάλο να βρίσκει το χωρό και να κάνει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ντόνι και στην συνέχεια πέρασε άουτ.

Η Μάντσεστερ πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 72' ο Κάρικ ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Ρόμα.

Στο 83' Ρονάλντο και Ρούνεϊ βγήκαν στην αντεπίθεση δύο εναντίον δύο, με τον Πορτογάλο να κάνει την πάσα από αριστερά, όμως το σουτ του Άγγλου δεν βρήκε στόχο.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα (90') ο Τέβεζ έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Ρονάλντο έπιασε μονοκόματο σουτ και λίγο έλειψε να πετύχει ένα από τα πιο θεαματικά γκολ του φετινού Champions League, όμως η μπάλα πέρασε άουτ και το 0-2 έμεινε μέχρι και το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΡΟΜΑ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντόνι, Κασέτι, Μεξές, Πανούτσι, Τονέτο (68΄ Σισίνιο), Ταντέι (59΄ Ζιουλί), Ντε Ρόσι, Ακουϊλάνι (77΄ Εσπόζιτο), Πιζάρο, Μανσίνι, Βούντσινιτς

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Αλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Μπράουν, Φέρντιναντ, Βίντιτς (33΄ Ο΄Σέι), Εβρά, Κάρικ, Σκόουλς, Αντερσον (53΄ Χάργκριβς), Παρκ, Ρονάλντο, Ρούνι (84΄ Τέβες)

Διαιτητής: Φρανκ Ντε Μπλέικερε (Βέλγιο)

Κίτρινες: Πιζάρο, Μεξές - Αντερσον