SERIE A

Μίλαν - Λέτσε 3-0: Άνετο τρίποντο με επιθετική καταιγίδα έξι λεπτών

AC Milan players celebrate after a goal during the Serie A soccer match between AC Milan and Lecce at the San Siro stadium in Milan, Italy, Friday, Sept. 27, 2024. (AP Photo/Antonio Calanni) @2024 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Μίλαν πήρε φόρα μετά από την επικράτησή της στο Derby della Madonnina επί της Ίντερ και παρέσυρε την Λέτσε, με την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα να σκοράρει τρεις φορές μέσα σε ένα εξάλεπτο και να πανηγυρίζει την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η αντεπίθεση της Μίλαν καλά κρατεί. Μετά από τις τρεις πρώτες αγωνιστικές στην Serie A όπου πήρε μόλις δύο βαθμούς και αγνοούσε την λέξη νίκη, η ομάδα του Παουλο Φονσέκα απάντησε με αποστομωτικό τρόπο στους επικριτές της αφού πήρε τρία διαδοχικά τρίποντα που την έφεραν -έστω και με ματς περισσότερο- στην κορυφή.

Το restart για τους ροσονέρι ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 4-0 επί της Βενέτσια, για να ακολουθήσει ο θρίαμβος στο ντέρμπι με τη συμπολίτισσα Ίντερ (2-1 με γκολ του Γκάμπια στο 89ο λεπτό) και να συνεχιστεί η επέλαση το βράδυ της Παρασκευής (29/7) με το επιβλητικό 3-0 επί της Λέτσε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Μία νίκη που ουσιαστικά κατακτήθηκε από τους Μιλανέζους μέσα σε έξι λεπτά, αφού τόσα χρειάστηκαν για να πετύχουν και τα τρία γκολ της αναμέτρησης.

Ο Μοράτα έκανε το 1-0 στο 38' με γυριστή κεφαλιά "εγκαινιάζοντας" έτσι με ιδανικό τρόπο το νέο look του (ξυρισμένο κεφάλι), ο Ερναντέζ στο 41ο λεπτό έγραψε το 2-0 με ασύλληπτο σουτ εντός περιοχής από πλάγια θέση, ενώ ο Πούλισικ στο 43' είχε το πιο εύκολο έργο, κάνοντας το 3-0 με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από φάση διαρκείας.

Σημειώνεται ότι ο Τεό Ερναντέζ ισοφάρισε τον Πάολο Μαλντίνι ως ο αμυντικός της Μίλαν με τα περισσότερα γκολ στην Serie A (29), με τους ροσονέρι να σκοράρουν 3+ γκολ στο πρώτο μέρος δύο διαδοχικών εντός έδρας αγώνων τους μετά από τον Νοέμβριο-Δεκέμβριο του 2009.

• ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ (75' Μπαρτεζάγκι), Πούλισικ (63' Τσουκουέζε), Ρέιντερς, Φοφανά (63' Μούσα), Λεάο, Έιμπραχαμ (76' Γιόβιτς), Μοράτα (55' Λόφτους-Τσικ)
  • ΛΕΤΣΕ: Φαλκόνε, Ντόργκου, Γκασπάρ, Μπασκιρότο, Γκάλο, Ραμαντάνι, Κουλιμπαλί (83' Ουντίν), Πιερέτ (73' Ράφια), Μορέντε (59' Μπάντα), Κρστόβιτς, Ρέμπιτς (73' Πιερότι)