CHAMPIONS LEAGUE

Μίλαν - Μπριζ 3-1: Ο Ράιντερς καθάρισε για τους ροσονέρι κόντρα στην ομάδα του Τζόλη

Οι παίκτες της Μίλαν πανηγυρίζουν μετά το γκολ του Πούλισικ από κόρνερ
Οι παίκτες της Μίλαν πανηγυρίζουν μετά το γκολ του Πούλισικ από κόρνερ © 2024 ANTONIO CALANI / AP IMAGES

Με δύο γκολ από τον Ράιντερς στο δεύτερο ημίχρονο, η Μίλαν νίκησε 3-1 την Μπριζ του Τζόλη και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη League Phase του Champions League.

Το πρώτο της τρίποντο στη League Phase του Champions League πήρε η Μίλαν, η οποία κέρδισε με 3-1 απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ στο Σαν Σίρο για την 3η αγωνιστική. Παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Φονσέκα ήταν ο Ράιντερς που κέρδισε την αποβολή του Ονεντίκα και σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι ροσονέρι πήραν το προβάδισμα στο 34' με ένα χτύπημα κόρνερ του Πούλισικ. Ο Αμερικανός εκτέλεσε με το δεξί, η μπάλα πέρασε από όλους και αναπαύθηκε στα δίχτυα των Βέλγων για το 1-0.

Τα πράγματα για τους γηπεδούχους φάνηκε να απολοποιούνται στο 40ο λεπτό όταν ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, απέβαλε τον Ράφαελ Ονεντίκα για πάτημα πάνω στον Ράιντερς.

Εντούτοις, η Κλαμπ Μπριζ δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε να ισοφαρίσει με τον Κιριάνι Σάμπε στο 51'. Ο Τζόλης έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Βέτλεσεν τροφοδότησε τον 19χρονο και εκείνος πλάσαρε τον Μενιάν για το 1-1.

Η Μίλαν όμως ανέκτησε το προβάδισμά της στο 61' με τον Ράιντερς. Ο Οκαφόρ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε στον Ολλανδό μέσο που πλάσαρε ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι και έγραψε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τελικά τη νίκη στο 71' με τον Ράιντερς να χτυπά ξανά. Ο Τσουκουέζε έδωσε την ασίστ και ο Ολλανδός πλάσαρε περίπου από το ίδιο σημείο που σκόραρε και νωρίτερα και χάρισε τους τρεις βαθμούς στους ροσονέρι.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

• ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια, Τομόρι, Τεό Ερνάντες, Φοφανά, Λόφτους-Τσικ, Πούλισικ, Ρέιντερες, Λεάο, Μοράτα
  • ΜΠΡΙΖ: Μινολέ, Χοακίν, Ορντόνες, Μπράντον, Κάιπερ, Ολαγιένακα, Τάλμπι, Τσάσαρι, Βέινακεν, Τζόλης, Τζούτγκλα

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Τρίτη 22 Οκτωβρίου

• Μονακό - Ερυθρός Αστέρας 5-1 (20', 70' Μιναμίνο, 45'+4' Εμπολό, 54 Σινγκό, 90'+7' Ακλιούς - 27' Εντιαγέ)
  • Μίλαν - Κλαμπ Μπριζ 3-1 (34' Πούλισικ, 61', 71 Ράιντερς - 51' Σάμπε)
  • 22:00 Άρσεναλ - Σαχτάρ
  • 22:00 Άστον Βίλα - Μπολόνια
  • 22:00 Ζιρόνα - Σλόβαν
  • 22:00 Γιουβέντους - Στουτγκάρδη
  • 22:00 Παρί - Αϊντχόφεν
  • 22:00 Ρεάλ - Ντόρτμουντ
  • 22:00 Στουρμ - Σπόρτινγκ