SERIE A

Μίλαν - Τορίνο 2-2: Κακό ξεκίνημα, αλλά έδειξαν μέταλλο μαχητή οι "ροσονέρι" στην πρεμιέρα

AC Milan's Noah Okafor celebrates after scoring his side's second goal during the Serie A soccer match between AC Milan and Torino at the San Siro stadium, in Milan, Italy, Saturday, Aug. 17, 2024. (AP Photo/Antonio Calanni)
Μίλαν. @2024 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Γλυκόπικρη γεύση άφησε στη Μίλαν η ισοπαλία στην πρεμιέρα της Serie A, με την Τορίνο να προηγείται με 1-2 ως το 90+5', αλλά τον Οκαφόρ να ισοφαρίζει και να δίνει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Η προβληματική Μίλαν στην πρεμιέρα της Serie A ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Τορίνο, με την ίδια να μην μπορεί να φανεί αποτελεσματική στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, ούσα παράλληλα ευάλωτη στην άμυνα για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Όλα όμως άλλαξαν με το γκολ του Μοράτα στο 89' που άναψε την σπίθα της ανατροπής.

Η Μίλαν ξεκίνησε τον αγώνα θετικά, με τους παίκτες του Φονσέκα να κάνουν έως το 25' ένα κοντρολαρισμένο παιχνίδι, αυξάνοντας την κατοχή της μπάλας. Είχαν υπομονή και περιμέναν να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα ώστε να την χτυπήσουν γρήγορα στην αντεπίθεση.

Οι Μιλανέζοι απείλησαν με τον Λεάο στο 25' και τον Πούλισις στο 29', ωστόσο το γκολ εν τέλει το πέτυχε η Τορίνο, αφού στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μαλίκ Τιό πέτυχε αυτογκόλ, εξέλιξη που αποπροσανατόλισε σε σημαντικό βαθμό της ομάδα του.

Η Μίλαν δεν κατάφερε ούτε στην έναρξη του δεύτερου μέρους να δείξει συνολικά ουσιαστική αντίδραση, με εξαίρεση μία φάση του Πούλισιτς στο 48' λεπτό, με την Τορίνο να διαχειρίζεται καλά το παιχνίδι. Οι "ροσονέρι" δεν κατάφεραν να αλλάξουν άρδην αυτή την εικόνα και το πλήρωσαν.

Συγκεκριμένα, στο 68ο λεπτό ο Ντουβάν Ζαπάτα διπλασίασε τα τέρματα για την Τορίνο με κεφαλιά μετά από υπέροχη σέντρα του Λάζαρο. Αυτό το γκολ επί της ουσίας έσβησε προσωρινά τα όνειρα της Μίλαν για ανατροπή.

Βέβαια, λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Άλβαρο Μοράτα πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την νέα του ομάδα, μειώνοντας σε 1-2, γεγονός που επέτρεψε στο σύνολο του Φονσέκα να πιστέψει. Μετά από πολύ πίεση και προσπάθεια, ο Νοά Οκαφόρ λύτρωσε τους Μιλανέζους σκοράροντας στο 90+5'.