SERIE A

Μίλαν - Βενέτσια 4-0: Ξέσπασαν οι ροσονέρι και έδωσαν απάντηση στους οπαδούς τους

Ο Τεό Ερναντέζ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μίλαν κόντρα στην Βενέτσια | 14 Σεπτεμβρίου 2024 @2024 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Μίλαν ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίωρο όπου πέτυχε τέσσερα γκολ και έφτασε σε ένα εμφατικό 4-0 επί της Βενέτσια, για να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της στη φετινή Serie A και να δείξει στους οπαδούς της πως έλαβε το μήνυμα που της έστειλαν.

Η εκκίνηση της Μίλαν στη φετινή Serie A ήταν τόσο απογοητευτική (2 ισοπαλίες - 1 ήττα στις πρώτες τρεις αγωνιστικές) ώστε το απόγευμα του Σαββάτου να πραγματοποιηθεί πορεία διαμαρτυρίας από οργανωμένους οπαδούς των ροσονέρι έξω από το "Σαν Σίρο", όπου μεταξύ άλλων σήκωσαν ένα πανό που έγραφε: "Τέρμα οι δικαιολογίες, τελευταία προειδοποίηση".

Λίγη ώρα αργοτερα ήταν η σειρά των παικτών του Πάουλο Φονσέκα, όχι απλά να "μιλήσουν" αλλά να δώσουν και μία άκρως αποστομωτική απάντηση στους αμφισβητίες τους, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ευρύ σκορ.

Απέναντί τους ήταν η Βενέτσια, με τους Μιλανέζους να πατούν το πόδι στο γκάζι από τα πρώτα δευτερόλεπτα και ουσιαστικά να κλειδώνουν το τρίποντο από το πρώτο ημίωρο: ο Ερναντέζ έκανε το 1-0 μόλις στο 2ο λεπτό με πλασέ, ο Γκάμπια έκανε δύο τα γκολ της ομάδας του με κεφαλιά στο 16', για να ακολουθήσουν δύο εύστοχα πέναλτι: στο 25' του Πούλισικ για το 3-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα του Έιμπραχαμ για το 4-0.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά από τις 19 Οκτωβρίου 1958 (αντίπαλος τότε η Αλεσάντρια) που η Μίλαν σκόραρε τέσσερα γκολ σε ματς πρωταθλήματος στα πρώτα 30 λεπτά, με το φινάλε να βρίσκει τους ροσονέρι να διατηρούν το 4-0 και να παίρνουν την πρώτη νίκη, που τους ανεβάζει την ψυχολογία πριν από την πρεμιέρα του Champions League με την Λίβερπουλ (17/9) και το Derby della Madonnina με την Ίντερ για την 5η αγωνιστική.

• ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Έμερσον, Γκάμπια, Πάβλοβιτς, Ερναντέζ, Φοφανά (79' Τζερόλι), Ρέιντερς (64' Μοράτα), Πούλισικ (79' Τσουκουέζε), Λόφτους-Τσικ, Λεάο (63' Οκαφόρ), Έιμπραχαμ (74' Μούσα)
  • ΒΕΝΕΤΣΙΑ: Γιόρονεν, Ίτζες, Σβόμποντα, Σινγκτιένε, Καντέλα, Ντάνκαν (64' Ντουμπιά), Νικολούσι, Τζαμπάνο, Οριστάνιο (64' Γεμπόα), Μπούζιο (79' Άντερσεν), Πογιάνπαλο (79' Ραϊμόντο)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Κόμο - Μπολόνια 2-2 (5' αυτ. Καζάλε, 53' Κουτρόνε / 76' Κάστρο, 90+1' Ίλινγκ Τζούνιορ)
  • Έμπολι - Γιουβέντους 0-0
  • Μίλαν - Βενέτσια 4-0 (2' Ερναντέζ, 16' Γκάμπια, 25' πεν. Πούλισικ, 29' πεν. Έιμπραχαμ)
  • 15/9 13:30 Τζένοα - Ρόμα
  • 15/9 16:00 Αταλάντα - Φιορεντίνα
  • 15/9 16:00 Τορίνο - Λέτσε
  • 15/9 19:00 Κάλιαρι - Νάπολι
  • 15/9 21:45 Μόντσα - Ίντερ
  • 16/9 19:30 Πάρμα - Ουντινέζε
  • 16/9 21:45 Λάτσιο - Βερόνα