EUROPA LEAGUE

Μονακό - Λεβερκούζεν 3-5 πέν. (2-3): Γερμανική πρόκριση στους 16 με θρίλερ στο Μόντε Κάρλο

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μονακό για τα μπαράζ της φάσης των 16 του Europa League 2022-2023 στο "Λουί Ντε", Μόντε Κάρλο | Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Λεβερκούζεν έκανε τα εύκολα δύσκολα, οδηγήθηκε στα πέναλτι απέναντι στη Μονακό στο Μόντε Κάρλο, όμως πήρε τη νίκη με 5-3 και συνάμα την πρόκριση στη φάση των 16 του Europa League.

Η Λεβερκούζεν είχε ευστοχήσει μόλις σε μία εκτέλεση πέναλτι από τις πέντε φετινές, όμως χρειάστηκε τη διαδικασία από τα έντεκα μέτρα για να κάμψει με 5-3 την αντίσταση της Μονακό και να πάρει την πρόκριση στη φάση των 16 του Europa League.

Οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου παιχνιδιού (2-3) στο 84ο λεπτό με τον Μπριλ Εμπολό και κόντρα στη ροή του αγώνα, οδήγησαν το ζευγάρι στην παράταση κι από εκεί στα πέναλτι, όπου ο Έλιοτ Ματαζό στάθηκε μοιραίος, στέλνοντας την εκτέλεσή του στο δοκάρι.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο, ψάχνοντας την ανατροπή από την εντός έδρας ήττα πριν από μία εβδομάδα. Ο Φλόριαν Βιρτς εμφανίστηκε σε μεγάλα κέφια κι άνοιξε το σκορ στο 13', όμως η απάντηση ήταν άμεση με πέναλτι του Γουισάμ Μπεν Γεντέρ. Στο 21' ο Εσεκιέλ Παλάσιος ανέκτησε το προβάδισμα για τους Γερμανούς, σε ένα οκτάλεπτο με τρελό ρυθμό και τρία γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στο 58' ο Αμίν Αντλί βρήκε δίχτυα έπειτα από ασίστ του Βιρτς. Στην επόμενη φάση ο Μπεν Γεντέρ είχε δοκάρι, όμως η Λεβερκούζεν παρέμεινε με το πάνω χέρι στο παιχνίδι κι έχασε δύο ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα. Το πλήρωσε στο 84', με τον Εμπολό να μειώνει σε 2-3 και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον ημίωρο, καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβληθεί κι έτσι η δράση μεταφέρθηκε στα πέναλτι. Ο Ματαζό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στη δεύτερη εκτέλεση της Μονακό και η Λεβερκούζεν διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Τα αποτελέσματα των μπαράζ για τη φάση των 16

• Ναντ - Γιουβέντους 0-3 (5'. 20' πέν., 78' Ντι Μαρία) [1-1]
  • Μίντιλαντ - Σπόρτινγκ 0-4 (21' Κοάτες, 50', 77' Γκονσάλβες, 85' Γκάρτενμαν) [1-1]
  • Αϊντχόφεν - Σεβίλλη 2-0 (77' Ντε Γιονγκ, 90+5' Σίλβα) [0-3]
  • Μονακό - Λεβερκούζεν 3-5 πέν., 2-3 παρ., 2-3 κ.α. (19' πέν. Μπεν Γεντέρ, 84' Εμπολό / 13' Βιρτς, 21' Παλάσιος, 58' Αντλί)

• Από τα μπαράζ του Europa League: Γιουβέντους, Σπόρτινγκ, Λεβερκούζεν, Σεβίλλη

* Η κλήρωση για τη φάση των 16 θα διεξαχθεί την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου στις 13:00.