LIGUE 1

Μονακό - Μονπελιέ 2-1: Λυτρώθηκαν στο 90'+8' και πάτησαν ξανά κορυφή οι Μονεγάσκοι

Ο Μπάλογκαν με τη φανέλα της Μονακό
Ο Μπάλογκαν με τη φανέλα της Μονακό © 2024 DANIEL COLE / AP IMAGES

Με γκολ του Καμαρά στο 90'+8', η Μονακό νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Μονπελιέ και ανέβηκε ξανά μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν στην κορυφή της Ligue 1.

Η Μονακό νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Μονπελιέ χάρη στο γκολ του Καμαρά στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων για την 6η αγωνιστική της Ligue 1 και αναρριχήθηκε ξανά στην πρώτη θέση μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο Ενζινγκουλά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 16ο λεπτό με τον Μπάλογκαν να απαντά στο 32'. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κουλιμπαλί στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και εκεί που όλα έμοιαζαν να έχουν πάρει τον δρόμο τους, ο Καμαρά βρήκε δίχτυα στο 90'+8' χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στη Μονακό.

Νωρίτερα, η Λιλ πέρασε με 3-0 από τη Χάβρη με χατ-τρικ του Τζόναθαν Ντέιβιντ. Ο Καναδός άνοιξε το σκορ στο 23' και έκανε το 2-0 στο 35' ενώ έβαλε το... κερασάκι στο 79'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και τέταρτο γκολ όμως ο Ντεσμά απέκρουσε το πέναλτι του Γκόμες στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του Σαββάτου (28/9), Λανς και Νις έμειναν στο 0-0 και παραμένουν στην 5η και την 6η θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα.