CHAMPIONS LEAGUE

Μονακό - Μπαρτσελόνα 2-1: Δεν ήταν αρκετό το γκολ του Γιαμάλ, οι Μονεγάσκοι λύγισαν τους μπλαουγκράνα των 10 παικτών

Η Μονακό πήρε μία μεγάλη νίκη από την Μπαρτσελόνα, η οποία έμεινε με 10 παίκτες από το 10' και παρότι είδε τον Γιαμάλ να ισοφαρίζει, τελικά ηττήθηκε 2-1, με τους Μονεγάσκους να ξεκινούν με το δεξί στη League Phase του Champions League.

Η πρεμιέρα στη League Phase του Champions League, δεν ήταν η ιδανική για την Μπαρτσελόνα η οποία γνώρισε την πρώτη ήττα της σεζόν από τη Μονακό με 2-1, ούσα με παίκτη λιγότερο από το 10. Οι Μονεγάσκοι έκαναν ηχηρή επιστροφή στη διοργάνωση έπειτα από πέντε χρόνια.

Οι Μονεγάσκοι, που επέστρεψαν δυναμικά στη διοργάνωση μετά από μία πενταετία απουσίας, προηγήθηκαν αρχικά με τον Ακλιούς στο 16', όμως ο Λαμίν Γιαμάλ με το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Ιλενικενά που μπήκε αλλαγή στο 59' βρήκε δίχτυα στο 71', χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Το ματς

Μόλις στο 10ο λεπτό η Μπαρτσελόνα έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Έρικ Γκαρθία αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για ανατροπή του Μιναμίνο λίγο έξω από την περιοχή.

Όλα ξεκίνησαν από λάθος του Τερ Στέγκεν, ο οποίος δεν εκτίμησε σωστά την μπαλιά, με τον Μιναμίνο να κλέβει σε καλό σημείο.

Η Μονακό αξιοποίησε το αριθμητικό πλεονέκτημα μέσα σε έξι λεπτά και με τον Ακλιούς να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει ανάμεσα σε δύο, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Τερ Στέγκεν, άνοιξε το σκορ στο 16'.

Οι μπλαουγκράνα χρειάστηκαν 12 λεπτά για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Γιαμάλ με εκπληκτική ενέργεια και φοβερό τελείωμα στα όρια της περιοχής ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα σε 1-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο Champions League.

Μάλιστα, έγινε και ο δεύτερος νεαρότερος παίκτης που έχει βρει δίχτυα στη διοργάνωση μετά τον Άνσου Φάτι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και απείλησαν με τον Εμπολό στο 32' και τον Μπεν Σεγκίρ στο 41'.

Στο 57' οι μπλαουγκράνα βγήκαν σε καλή αντεπίθεση με προοπτικές, ο Κουντέ μοίρασε στον Ραφίνια στο ύψος του πέναλτι, εκείνος προσπάθησε να βάλει το πόδι του, όμως δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα.

Στην επόμενη φάση ο Βάντερσον δοκίμασε το σουτ, με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει με τα χέρια.

Ο Ιλενικενά αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή στη συνέχεια, καθώς μετά από τρομερή μπαλιά του Βάντερσον έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα και με πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν, δίνοντας προβάδισμα στη Μονακό με 2-1 στο 71'.

• ΜΟΝΑΚΟ: Κεν, Βάντερσον (89' Ελεμπί), Κέρερ, Σαλισού, Σινγκό, Καμαρά (46' Γκολοβίν), Ζακάρια, Ακλιούς, Μιναμίνο (70' Ενρίκε), Μπεν Σεγκίρ (70' Μπαλογκάν), Εμπολό (59' Ιλενικενά).
  • ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Κουμπαρσί (79' Τόρες), Ίνιγκο Μαρτίνεθ, Μπαλντέ (88' Φάτι), Κασάδο, Έρικ Γκαρθία, Γιαμάλ, Πέδρι, Ραφίνια, Λεβαντόβσκι (80' Μάρτιν Λάνγκρεο).