LIGUE 1

Μονακό - Παρί 3-1: Οι Μονεγάσκοι σάρωσαν τους τραγικούς Παριζιάνους

Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Παρί για τη Ligue 1 2022-2023 στο "Λουί Ντε", Μόντε Κάρλο | Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μονακό επιβλήθηκε με 3-1 της Παρί των πολλών απουσιών, την πλησίασε στην κορυφή της Ligue 1 και της κατάφερε ηχηρό πλήγμα πριν από τον αγώνα Champions League κόντρα στην Μπάγερν.

Η Μονακό έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Παρί, η οποία "πλήρωσε" τις πολλές απουσίες και το μεγάλο ντεφορμάρισμα. Το 3-1 στο "Λουί Ντε" για την 23η αγωνιστική της Ligue 1 αποτελεί... φιλοφρόνηση για τους πρωταθλητές Γαλλίας, που θα μπορούσαν να είχαν δεχθεί περισσότερα γκολ, έχοντας κάνει αρκετά δώρα στους γηπεδούχους.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Αλεκσάντρ Γκολοβίν... ευχαρίστησε τους φιλοξενούμενους για ένα εξ αυτών, με τον 17χρονο Ελ Σαντέιγ Μπιτσιαμπού να έχει ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο ως αριστερό μπακ. Με τους Παριζιάνους να μην έχουνς τους Λιονέλ Μέσι, Κιλιάν Εμπαπέ, Μάρκο Βεράτι, Ρενάτσο Σάντσες, Νορντί Μουκιέλ λόγω τραυματισμού, ίωσης και άλλων λόγων, η απάντηση έμοιαζε αδύνατη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 18' ένα λάθος του Μπιτσιαμπού έδωσε την ευκαιρία στον Γουισάμ Μπεν Γεντέρ να χριστεί κι αυτός σκόρερ. Οι παίκτες του Φιλίπ Κλεμάν δεν έκοψαν τη φόρα τους και συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, αν και στο 39' ο 16χρονος Γουαρέν Ζαΐρ Εμερί μείωσε το σκορ και φαινομενικά έφερε πιο κοντά στην επιστροφή την ομάδα του. Φευ. Η Μονακό ήταν σαρωτική και με τον Μπεν Γεντέρ έπειτα από νέα αμυντική ολιγωρία έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Ο Κριστόφ Γκαλτιέ αντικατέστησε τον Μπιτσιαμπού στο ημίχρονο και έβαλε στη θέση του τον Σέρχιο Ράμος, αλλάζοντας τη διάταξη σε 3-5-2. Νεϊμάρ και Ουγκό Εκιτικέ εξακολούθησαν να μην έχουν συμμετοχή στο παιχνίδι κι έτσι η Μονακό ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο επόμενο γκολ. Παίζοντας κυρίως από δεξιά και γυρίζοντας την μπάλα στη μικρή περιοχή, ανάγκασε πολλές φορές τους παίκτες της Παρί να κάνουν τάκλιν της τελευταίας στιγμής για να μπλοκάρουν βέβαιο γκολ.

Το 3-1 παρέμεινε μέχρι τέλους και έδωσε ψυχολογική ώθηση στους Μονεγάσκους που ταξιδεύουν στο Λεβερκούζεν για το Europa League, την ώρα που οι πρωταθλητές έχουν ακόμα πιο δύσκολη γαλλογερμανική μάχη με την Μπάγερν στο Παρίσι για το Champions League.

ΜΟΝΑΚΟ: Νίμπελ, Αγκιλάρ, Ντισασί, Μαριπάν, Ενρίκε, Ντιατά, Φοφανά, Καμαρά (90+3' Ματάζο), Γκολοβίν (80' Γιάκομπς), Μπεν Σεγκίρ (72' Μιναμίνο), Μπεν Γεντέρ (72' Εμπολό)

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Μπιτσιαμπού (46' Ράμος), Πεμπελέ (66' Χακιμί), Μαρκίνιος, Μπερνάτ, Ντανίλο (59' Γκαρμπί), Βιτίνια (80' Κιμπεμπέ), Ζαΐρ Εμερί, Νεϊμάρ, Εκιτικέ (80' Χουσνί), Σολέρ