SERIE A

Μόντσα - Ίντερ 1-1: Ο Ντάμφρις έσωσε τον βαθμό για την πρωταθλήτρια κόντρα στην ομάδα του Κυριακόπουλου

PRINT SCREEN

Η Μόντσα του Γιώργου Κυριακόπουλου αποδείχτηκε... αφιλόξενη απέναντι στην Ίντερ, με την πρωταθλήτρια να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 81' και να χρειάζεται ένα γκολ του Ντένζελ Ντάμφρις στο 88ο λεπτό για να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας.

Μετά από την γκέλα στη Γένοβα στην πρεμιέρα (2-2 με την Τζένοα), η Ίντερ είχε και δεύτερη απώλεια βαθμών στην εκκίνηση της φετινής Serie A, με την πρωταθλήτρια Ιταλίας να έχει άσχημη απόδοση και να έρχεται ισόπαλη 1-1 με την Μόντσα του Γιώργου Κυριακόπουλου (βασικός, έπαιξε σε όλο το ματς) για να ανέβει στη 2η θέση μαζί με τις Γιουβέντους και Τορίνο, έναν πόντο πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Ο αγώνας ήταν φτωχός σε ευκαιρίες και συγκινήσεις στα πρώτα 80 λεπτά και μόνο στην τελική ευθεία ζεστάθηκε ο κόσμος στις εξέδρες του "U-Power Stadium", με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ.

Πρώτη "χτύπησε" η ομάδα του Αλεσάντρο Νέστα που άνοιξε το σκορ στο 81ο λεπτό με εκπληκτική κεφαλιά του Ντάνι Μότα ενώ η απάντηση εκείνης του Σιμόνε Ιντζάγκι ήρθε στο 88', με την προβολή του Ντάμφρις από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από γύρισμα του Αουγκούστο από τα αριστερά.

• ΜΟΝΤΣΑ: Τουράτι, Ίτσο, Μάρι, Καρμπόνι, Περέιρα, Πεσίνα, Μπόντο, Κυριακόπουλος, Μαλντίνι (72' Μπιάνκο), Καπράρι (62' Μότα), Τζούριτς
  • ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι, Αουγκούστο, Νταρμιάν (56' Ντάμφρις), Φρατέζι, Ασλάνι (74' Κορέα), Μικίταριαν (56' Ζιελίνσκι), Ντιμάρκο, Τουράμ (74' Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες (56' Ταρεμί)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Κόμο - Μπολόνια 2-2 (5' αυτ. Καζάλε, 53' Κουτρόνε / 76' Κάστρο, 90+1' Ίλινγκ Τζούνιορ)
  • Έμπολι - Γιουβέντους 0-0
  • Μίλαν - Βενέτσια 4-0 (2' Ερναντέζ, 16' Γκάμπια, 25' πεν. Πούλισικ, 29' πεν. Έιμπραχαμ)
  • Τζένοα - Ρόμα 1-1 (37' Ντόβμπικ / 90+6' Ντε Βίντερ)
  • Αταλάντα - Φιορεντίνα 3-2 (21' Ρετέγκι, 45' Ντε Κετελάρε, 45+1' Λούκμαν / 15' Μαρτίνες Κουάρτα, 32' Κεν)
  • Τορίνο - Λέτσε 0-0
  • Κάλιαρι - Νάπολι 0-4 (18' Ντι Λορέντσο, 66' Κβαρατσχέλια, 71' Λουκάκου, 90+3' Μπουοντζόρνο)
  • Μόντσα - Ίντερ 1-1 (81' Μότα / 88' Ντάμφρις)
  • 16/9 19:30 Πάρμα - Ουντινέζε
  • 16/9 21:45 Λάτσιο - Βερόνα